وسایل حفاظت فردی

تجهیزات محافظت از دست ها

تجهیزات محافظت از دست ها

Hand protection equipment

1- ضرورت استفاده از تجهیزات محافظت از دست ها

اگر نتایج ارزیابی ریسک نشان دهنده این موضوع باشد که کارگران در معرض خطرات آسیب های بالقوهای برای دست هستند که امکان حذف انها از طریق کنترل های مهندسی و بهبود روشهای کاری وجود ندارد, کارفرما باید اطمینان حاصل کند که کارگران از وسایل مناسب محافظت از دست استفاده می کنند. خطرات بالقوه شامل جذب مواد خطرناک توسط پوست یا سوختگی پوست در اثر مواد شیمیایی یا سوختگی های حرارتی, خطرات الکتریکی, خراشیدگی ها, بریدگی ها, فرورفتن اجسام ریز در دست, شکستگی و قطع عضو هستند. وسایل حفاظتی دست شامل دستکش ها محافظ های انگشت و بازو یا دستکش های تا آرنج هستند.

2- انواع دستکش های حفاظتی

به طور کلی دستکش های حفاظتی, بر اساس طبقه بندی OSHA به چهار دسته تقسیم می شوند:

1-2 دستکش های چرمی, کرباسی یا دستکش های دارای بافت فلزی

2-2 دستکش های پارچه ای یا پارچه ای پوشش دار

3-2 دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی و مایعات (دستکش های بوتیل, دستکش های لاستیک طبیعی یا لاتکس, دستکش های نئوپرین, دستکش های نیتریل, مقاومت شیمیایی دستکش های حفاظتی)

4-2 دستکش های لاستیکی عایق

 

1-2 دستکش های چرمی, کرباسی یا دستکش های دارای بافت فلزی

این نوع دستکش ها که به انها دستکش ها سخت نیز گفته می شود از جنس شبکه فلزی, چرم و یا کرباس می باشند که در مقابل بریدگی و سوختگی از دست محافظت می کنند. دستکش های چرمی در برابر جرقه ها, حرارت ملایم, تراشه ها و اجسام زبر از دستها محافظت می کنند.

دستکش های دارای بافت الومینیومی در برابر حرارت از دست ها محافظت انعکاسی و عایق کنندگی به عمل می اورند. در این دستکش ها درصورتیکه محافظت در برابر سرما و گرما نیز مورد نظر باشد, باید از نوعی از انها که مجهز به مواد مصنوعی می باشند, استفاده کرد.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

تجهیزات محافظت از دست ها
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید