سوختگی های ناشی ار برق

سوختگی های ناشی از برق

سوختگی های ناشی از برق

Burns caused by electric

بیشتر شوک های معمول و صدمات غیر کشنده ناشی از برق, سوختگی ها هستند. سوختگی های ناشی از برق ممکن است سه نوع باشند: سوختگی های الکتریکی, سوختگی های قوس های الکتریکی و سوختگی های ناشی از تماس گرمایی. سوختگی های الکتریکی زمانی ایجاد می شود که شخص با سیم برق تماس پیدا کند, از تجهیزات به درستی استفاده ننماید و یا از ابزاری که در دست تعمیر و نگهداری نشده اند استفاده کند. این سوختگی ها اغلی در دست ها اتفاق می افتد. سوختگی های ناشی از برق یکی از شدیدترین صدامتی است که ممکن است فرد دچار آن شود. این سوختگی ها نیاز به توجه فوری دارند. علاوه بر این, لباس ها ممکن است آتش بگیرند و در اثر آن, سوختگی گرمایی اتفاق افتد.

شوک های الکتریکی باعث سوختگی می شوند.

جرقه قوس: جرقه های ئخش شده از مواد مذاب ناشی از تجهیزاتی که در اثر قوس های با آمئراژ زیاد ایجاد می شوند.

قوس: تخلیه الکتریکی با نور زیاد (جرقه الکتریکی) در هوا که هنگام وجود ولتاژ زیاد در فاصله بین رساناها پدید می آید.

جرقه های الکتریکی به هنگام تخلیه جریان قوی بق ایجاد می شوند. قوس, تخلیه الکتریکی است که هنگام وجود ولتاژهای زیاد بین رساناهاو در اثر عبور جریان از هوا تولید می شود. این وضعیت ناشی از خرابی تجهیزات در نتیجه کاربرد نادرست یا خستگی می باشد. درجه حرارت در جرقه قوس ممکن است به بیش از 3500 درجه فارنهایت هم برسد.

سه نوع خطر عمده مربوط به جرقه قوص الکتریکی عبارتند از:

  1. قوس, تشعشعات گرمایی و نور شدید, ساطح می کند که می تواند منجر به سوختگی گردد. فاکتور های متعددی روی درجه سوختگی اثر می گذارد که عبارتند از: رنگ پوست, ناحیه ای  از پوست که در معرض مواجهه بوده و نوع لباس ئوشیده شده. لباس های مناسب, فواصل کاری و حفاظت در برابر جریان بیش از حد می تواند ریسک این سوختگی را کاهش دهد.
  2. قوس با ولتاژ بالا می تواند جرقه های با فشار موج قابل توجه ایجاد کند. شخصی که 2 متر دور از قوس 25000 آمپری قرار دارد, نیروی حدود 480 پوند را در جلوی بدنش حساس می کند. علاوه بر این, برخی از انفجارها می توانند در اثر صدمه ی مغزی باعث آسیب های شدید شنوایی و از دست دادن حافظه شوند. گاهی اوقات فشار موج قربانی را به فواصل دور از جرقه قوس پرتاب می کند. در حالی که این دور شدن از قوس می تواند باعث کاهش مواجهه بیشتر با انرژی گرمایی شود, اما ممکن است صدمات شدید جسمانی را به دنبال داشته باشد. فشار موج می تواند اشیا بزرگ را به فاصله زیادی به جلو براند. در برخی موارد, فشار موج به اندازه ای است که باعث شکسته شدن مهرهای فولادی و ریختن دیوارها می شوند.
  3. قوس های با ولتاژ زیاد می توانند باعث ذوب شدن بسیاری از ترکیبات آلومینیومی و مسی موجود در تجهیزات برقی شود. این قطرات کوچک حاصل از فلزات ذوب شده می تواند از طریق فشار موج به فواصل دورتری پرتاب شود.گرچه این قطرات به سرعت جامد می شوند اما حتی اگر فرد در فاصله 10 متری یا دورتر قرار گرفته باشد, هنوز هم دارای حرارت کافی برای ایجاد سوختگی یا آتش گرفتن لباس هستند.

ادامه مطلب را با دریافت فایل مشاهده کنید

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید


مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *