همه چیز درباره ایمنی برق (Electrical Safety)

برق خطرناک است

برق خطرناک است

Electricity is dangerous

هر گاه که با ابزار برقی یا مدارهای برقی کار می شود ریسک خطر برق بویژه شوک الکتریکی وجود دارد. هر شخصی ممکن است در منزل یا محیط کار در معرض این خطر باشد. کارگران در معرض خطر بیشتری هستند زیرا محیط های کاری مملو از ابزار و مواد, سرعت کاری زیاد هستند و در مواردی با فضای باز ارتباط دارند. در ضمن ریسک خطر برق در کار بیشتر است, زیرا انجام بسیاری از کارها مستلزم استفاده از ابزار برقی است.

کارگران برقکار باید توجه بیشتری به خطر برق داشته باشند زیرا آنها با کدارهای برقی سرو کار دارند. تماس با انرژی الکتریکی می تواند منجر به جریان یافتن برق در بدن شده و باعث ایجاد شوک های الکتریکی و سوختگی گردد. حتی صدامت شدید یا حتی مرگ نیز ممکن است رخ دهد. اگر بدون توجه به خطرات برق از ان بعنوان منبع انرژی استفاده شود می تواند باعث عوارض فوق شود. به دلیل اینکه الکتریسیته جزیی از زندگی روزمره شده است اغلب به آن توجه کافی نمی شود در نتیجه هر سال به طور میانگین یک کارگر در روز دچار برق گرفتگی می شود.

طبق آمار ابالات متحده در سال های 1992 تا 2005, مرگ در اثر برق گرفنگی پنجمین علت مرگ و میر ناشی از کار در میان کارگران 16 تا 19 سال بوده است (پس از مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی, تماس با اشیار و تجهیزات, قتل در محیط کار و سقوط). برق گرفتگی علت 7% تمام مرگ و میرها در میان کارگران جوان 16 تا 19 سال در محیط کار را تشکیل می دهد (یعنی به طور متوسط 10 مرگ در سال)

شوک الکتریکی باعث صدمات و حتی مرگ می شود

 شوک الکتریکی چگونه ایجاد می شود؟

شوک الکتریکی زمانی ایجاد می شود که جریان برق از بدن عبور کند. جریان در وضعیت های مختلفی از بدن عبور می کند. هر گاه دوسیم با ولتاژ مختلف به هم وصل شوند, جریان از بین آنها عبور خواهد کرد و اگر افراد در یک زمان با هر دوی انها تماس داشته باشد بدن می تواند با سیم ها اتصال برقرار نماید و در این صورت جریان از بدن عبور خواهد کرد.

  • جریان : جابه جایی بار الکتریکی
  • ولتاژ: اختلاف پتانسل الکتریکی
  • مدار: مسیر کاملی برای جریان یافتن برق

اگر با دوسیم دارای ولتاژ متفاوت تماس برقرار شود شوک الکتریکی پدید خواهد آمد

برای دیدن ادامه مطلب فایل پیوست شده را دانلود کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید


همه چیز درباره ایمنی برق ,

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *