بیل مکانیکی و بلدوزر

پاورپوینت ارگونومی ماشین آلات معدن

پاورپوینت ارگونومی ماشین آلات معدن

پاورپوینت ارگونومی ماشین آلات معدن

مقدمه:

هدف اصلي طراحي ارگونوميک کاهش خطاهاي انساني به دليل طراحي فضا و ابزار کار است به نحوي که ايمني،سلامت و بهره وري را بهبود بخشد. در اين جا معيارهاي طراحي ، ارزيابي و استاندارد طراحي ارگونوميک ماشين آلات بارگيري وحمل معرفي شده است. همچنين به بررسي ماشين آلات استخراج و حمل در معادن کشور از نظر دسترسي، ميدان ديد، ميزان صدا، صندلي راننده و نمايشگرها و کنترلها مي پردازیم. نتايج بررسيها نشان مي دهد که بسياري از آنها داراي وضعيت نامناسبي هستند.شناسايي متغيرهاي قابل سنجش انساني با استفاده از نمونه کوچکي از جمعيت نيرو کاري در معادن کشور،پياده سازي برنامه هاي نگهداري ماشي ن آلات و همچنين آموزش کاربران براي تطبيق دادن کابين با نيازهاي شخصي ازپيشنهادات اين تحقيق است.

ارگونومی

ارگونومي، علم و نظام عملي طراحي براي راحتي مردم و به عنوان يك علم، شامل مطالعه ظرفيت بشر، محدوديت ها و ديگر مشخصه هاي آن است که تكنولوژي رابط سيستم انساني را براي تحليل، طراحي، استانداردسازي و كنترل سيستم ها بكار مي برد تا ايمني، سلامتي، راحتي و بهره وري را بهبود دهد. هدف اصلي ارگونومي، كم كردن خطاهاي انساني به دليل طراحي است. آمار محلي و بين المللي ايمني، نشان مي دهد كه عوامل ارگونومي مبناي اكثر تصادف هاي رخ داده در معادن هستند و تأثير منفي روي عملكرد مؤثر و مفيد ماشين آلات معدني و سيستم هاي ترابري دارند. ارگوسيستم شامل سه جزء اصلي به نامهاي انسان، ماشين يا تكنولوژي و محيط مي باشد. كاربر و ماشين در يك حلقه بسته هستند كه به وسيله صفحه نمايش و كنترل ها به هم وصل مي شوند. در اين چرخه اطلاعات ماشيني توسط صفحه نمايش تبديل به اطلاعات كاربري مي شود و در مقابل نمايشها و كنترل ها به عنوان مبدل عمل مي كنند كه به كاربر اجازه تغيير حالت سيستم را مي دهد.

اصول ارگونومی

اصول ارگونومي ، در دو سطح متفاوت عمل مي كنند، سطح ميكروارگونومي ، كه در آن وظايف فردي و طرح مكان كاربري (ايستگاه كاري) ، در اصطلاح ايمني كارگري و توليد، بررسي مي شوند و ماكروارگونومي كه اصول ارگونومي با استراتژي مديريت و طرح کلي فعاليت سازماني ترکيب مي شوند. طرح ايستگاه كاري ارگونوميک كه بر اساس مهندسي انسان سنجي و بيومكانيك شغلي ، طرح ريزي شده است ، نقش مهمي را در كاهش عوامل خطرزاي مربوط به صدمات شغلي بازي مي كند . در طراحي ايستگاه كاري ارگونوميک ، سعي در اين است كه بهترين سازش ميان متغيرهاي انساني از جمعيت كاربر مورد هدف ، طرح ريزي و سايز فيزيكي اجزاي ايستگاه كاري به وجود آيد.

ماشین آلات و اپراتور

استقرار نادرست اپراتور درحين کار با ماشين آلات سنگين از نتايج طراحي نادرست کابين و يا روشهاي کاري نادرست اپراتور است. ميدان ديد محدود يا اساسًا ديد ضعيف، فضاي محدود و کوچک کابين، نيروي زياد مورد نياز براي کارکردن با اهرمهاي کنترل و طراحي نامناسب صندلي و محل نشستن اپراتور نمون ههايي از طراحي نادرست کابين ماشي نآلات هستند. عدم توجه به استقرار مناسب اپراتور مي تواند پديده هاي خستگي مفرط و زودرس، درد و آسيبهاي فيزيکي را براي وي در پي داشته باشد و کار طولاني مدت و مداوم در چنين شرايطي انواع اختلالات و بيماريهاي عضلاني- اسکلتي را در پي خواهد داشت. مطالعات آزمايشگاهي نشان داده است که خميدگي، کشش يا پيچش بيش از حد در حين کار باعث افزايش خستگي عضلاني و همچنين افزايش فشار در بخشهاي تحتاني ستون فقرات مي شود. مثالهاي متنوع ديگري را در مورد عوامل ايجاد خستگي و يا آسيبهاي فيزيکي حين کار مي توان برشمرد.

موضوعات زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

  • طراحی پله ماشین آلات
  • طراحی کابین ماشین آلات
  • صندلی اپراتور
  • اهرم کابین ها
  • استاندارد های کابین ماشین آلات
  • استانداردهای لازم برای طراحی ارگونومی ماشین آلات

حتما بخوانید:

حفاظ گذاری ماشین آلات صنعتی

ایمنی و خطرات ماشین آلات و تجهیزات پر کاربرد در معادن

چک لیست نکات عمومی ایمنی مربوط به ماشین آلات

 

  • هر گونه سوالی در رابطه با پاورپوینت ارگونومی ماشین آلات معدن داشتید در نظرات بیان کنید تا بررسی شود.

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *