ارزیابی ریسک به روش JSA

نمونه عملی ارزیابی ریسک به روش JSA در یک شرکت تولیدی

نمونه عملی ارزیابی ریسک به روش JSA در یک شرکت تولیدی

چكيده
هر روز در محيط هاي كار رويدادهاي متعددي رخ مي دهند كه باعث مرگ و آسيب مي شوند. اين حوادث، اغلب به علت عدم شناسايي خطرات بالقوه و آموزش صحيح كارگران اتفاق مي افتد. از اين رو، شناسايي و ارزيابي خطرات محيط كار، مي توان از بسياري از حوادث پيشگيري كرد و عدد ريسك آنها را محاسبه و كنترل هاي مورد نياز را ارائه داد. روش JSA به صورت سيستماتيک، جهت شناسايي خطرات و ارزيابي ريسك هاي آنها به منظور ارائه اقدامات كنترلي مناسب است. در اين روش، هر مرحله از شغل به دقت بررسي مي شود ، خطرات بالقوه هر مرحله شناسايي و ارزيابي شده و بهترين راه حل كنترل جهت حذف يا كاهش خطرات، ارائه مي شود.

دراين تحقيق كه در يک شركت توليدي انجام شد با استفاده از روش JSA ، ٤٥ خطر شناسايي و ارزيابي شدند كه از آنها ١٤ مورد غير قابل قبول ، ٢٨ مورد نامناسب و ٣ مورد قابل قبول با تجديد نظر بود. براي حذف يا كاهش سطح ريسك هركدام از اين خطرات، راه حلهاي كنترلي پيشنهاد شد كه مهمترين راه حلهاي كنترلي ارائه شده، آموزش كارگران ، بالا بردن سطح آگاهي آنها ازخطرات و نظارت مستمر بر كار آنها اشت.

هر روز در محيط هاي كار، حوادث زيادي رخ مي دهند كه منجر به مرگ و آسيب مي شوند. يكي از راههاي پيشگيري از حوادث محيط كار، شناسايي خطرات و ارزيابي آنها است. ارزيابي ريسك عبارت است از :
شناسايي خطرات موجود دريك فرآيند يا يك شغل ، محاسبه عدد ريسک آنها و ارائه اقدامات كنترلي مناسب جهت كنترل آنها.

در واقع ارزيابي ريسك يك فرآيند سه مرحله اي است :

  1. شناسايي كل خطرات
  2. محاسبه ريسكها
  3. ارائه اقدامات كنترلي

يكي از راهکارهايي كه به وسيله آن مي توان ارزيابي ریسک انجام داد JSA است. JSA روش مطالعه دقیق و سيستماتيك جهت شناسايي و ارزيابي خطرات موجود يا بالقوه درهرفرآيند يا شغل است. دراين روش شغل به مراحل پي در پي شكسته مي شود ، و در گام بعد، خطرات هر مرحله شناسايي و عدد ريسك آنها به دست مي آيد و در نهايت راه حلهاي كنترلي ارائه مي شود.

اين روش به نامهاي ( JHA (Job Hazard Analysis) ,SJA (Safe Job Analysis) , THA (Task Hazard Analysis معروف است
هدف اصلي از اجراي اين تكنيك، يافتن روشي ايمن جهت انجام شغل و پيشگيري از  حوادث است می توان از روش JSA بعنوان ابزاری در مهندسی صنایع استفاده کرد. با استفاده از این روش می توان نیازهای آموزش ایمنی کارکنان را تعیین نمود. از JSA می توان در تدوين يك برنامه مديريت ايمني و پيشگيري از حوادث بهره برد، همچنين، در انتخاب وسايل حفاظت فردي مورد نياز مي توان استفاده كرد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

حتما بخوانید:

ارزیابی ریسک به روش JSA در جوشکاری

ارزیابی ریسک به روش JSA

ارزیابی ریسک به روش آنالیز ایمنی شغلی (JSA)

 

  • هرگونه سوالی در رابطه ارزیابی ریسک به روش JSA داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

نمونه عملی ارزیابی ریسک به روش JSA در یک شرکت تولیدی
رتبه 4 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید