ایمنی دیگ بخار یا بویلرها

سیستم تصفیه و ایمنی دیگ های بخار

سیستم تصفیه و ایمنی دیگ های بخار

سیستم تصفیه و ایمنی دیگ های بخار

اصول تولید بخار

دیگ بخار صنعتی به منظور تولید نمودن بخار از طریق تغییر فاز کنترل شده آب به بخار، طراحی میشود سپس انرژی موجود در بخار بوسیله یک فرآیند (عملیات) مورد استفاده قرار میگیرد. بعلت وسعت و تنوع عملیاتهای صنعتی ، دیگهای بخار ، در اندازه و انواع مختلف و متنوعی وجود دارند. بنابراین ظرفیت و شرایط عملیاتی یک دیگ بخار با نیازهای فرآیند یا سیستم مورد نظر هماهنگ و برآورد می شود.

بخار تولید شده توسط دیگ بخار بعنوان واسطه ای جهت انتقال انرژی حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

انرژی حرارتی حاصل از احتراق سوخت به آب درون دیگ بخار انتقال مییابد و آب جوشیده و بخار تولید می کند . سپس بخار به طرف مناطقی از فرایند که متقاضی مصرف انرژی حاصل از بخار هستند، هدایت شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

دو طبقه بندی کلی در مورد کاربردهای انرژی موجود در بخار وجود دارد:

 1. قسمتی از انرژی بخار ممکن است تبدیل به کار شود . توربین های بخاری و ماشین های بخار (تناوبی رفت و برگشتی) نمونه هایی از این نوع کاربرد هستند.
 2. قسمتی از انرژی موجود در بخار ممکن است بصورت منبع حرارتی مورد استفاده قرار گیرد . بخار گرمایشی مورد استفاده در عملیات و بخار گرمایشی ساختمانها نمونه ای از مصارف بخار بعنوان منبع حرارتی می باشند.

جهت تشریح چگونگی تغییر فاز کنترل شده آب به بخار توسط دیگ بخار، استفهام و درک عملیات گرمایی و عبارات و اصطلاحات مرتبط با حرارت مفید به نظر میرسد.

.B.T.U  حد سنجش حرارتی که به یک ماده اضافه می شود یا از آن گرفته میشود را نشان می دهد. مقدار انرژی لازم جهت افزایش دمای یک پوند آب در فشار اتمسفر به اندازهٔ یک درجهٔ  فارنهایت را، یک ( بی تی یو) می نامند. برای مثال برای افزایش ۵ درجه فارنهایت دمای یک پوند آب ۵۰ ( بی تی یو) انرژی حرارتی لازم است.

انتالپی مجموع حرارت یا گرما و انرژی موجود در یک پوند از ماده را گویند. بنابراین، انتالپی آب یا بخار مجموع مقدار ( بی تی یوهای) موجود در مقدار پوند مشخص از آنها می باشد. انتالپی ، برحسب ( بی تی یو) بر پوند شناخته شده و اغلب بصورت «h» نشان داده می شود . انتقال حرارت موقعی انجام میشود که حرکت یا جریانی از انرژی حرارتی ، از یک ماده به ماده دیگر وجود داشته باشد . (حرکت یا جریانی از انرژی حرارتی از یک ماده به ماده دیگر را انتقال حرارت می نامند) برای اینکه حرارت بین دو ماده انتقال یابد ، باید اختلاف درجهٔ حرارت ما بین آن دو ماده برقرار باشد.

انتقال حرارت بین دو ماده که در یک درجه حرارت باشند انجام نمی شود . موقعی که اختلاف درجه حرارتی بین دو ماده وجود داشته باشد حرارت همیشه از ماده گرمتر به ماده سردتر انتقال مییابد. یک اثر جریان گرما روی ماده ، تغییر در دمای ماده می باشد.

وقتیکه جریان گرما منجر به تغییر دما میگردد اصطلاحاً به آن گرمای محسوس می گویند. این اصطلاح همچنین در مواقع انتقال حرارت به خارج ماده و کاهش درجهٔ حرارت آن نیز بکار برده می شود.

اثر دیگر جریان حرارت روی ماده ممکن است باعث تغییر فاز (شکل) آن ماده شود . موقعی که جریان حرارت باعث تغییر دمای ماده نمی شود اما تغییر در حالت فیزیکی ماده می شود اصطلاحا آنرا ( گرمای نهان) می گویند.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • سیستم های دیگ بخار

 • وظایف سیستم های سوخت و هوا

 • تولید بخار

 • مروری بر کنترل دیگ

 • سیستم های کنترل آب تغذیه

 • طراحی و ساختمان دیگ بخار

 • دیگهای بخار واتر تیوب

 • کنترل سوخت و هوای دیگ بخار در راستای ایمنی و راندمان آن

 • سیستم های کنترل احتراق

 • عملیات دیگر بخار BOILER OPERATION

 • راه اندازی دیگ بخار

 • از سرویس خارج کردن دیگ بخار


 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با سیستم تصفیه و ایمنی دیگ های بخار داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی دیگ بخار٬ لیفتراک٬ برق

آيين‌نامه‌ حفاظتي‌ مولد بخار و ديگ‌هاي‌ آبگرم‌

ایمنی فرایندهای ظروف تحت فشار

ایمنی در تست فشار

⇐  چک لیست ایمنی سیلندرهای گاز تحت فشار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *