روش مهندسی ارزیابی ریسک حریق (FRAME)

روش مهندسی ارزیابی ریسک حریق (FRAME)

روش مهندسی ارزیابی ریسک حریق (FRAME)

روش مهندسی ارزیابی ریسک حریق (FRAME)

Fire Risk Assessment Method for Engineering

 

در این بخش دو پاورپوینت 10 و 14 اسلایدی از ارزیابی ریسک حریق به روش FRAME پیوست شده است که توضیحات از آن در زیر بیان شده است.

وقوع حریق در ساختمان های مسکونی، مجتمع های تجاری و صنایع همه ساله باعث بروز خسارات جانی، مالی و زیست محیطی فراوانی به جوامع می شود. در کشور ما سالیانه حدود 1400 نفر بر اثر آتش سوزی  کشته شده و بیش از 4500 نفر به سختی مجروح می شوند. این در حالیست که خسارات مالی ناشی از حریق میلیاردها تومان هزینه را به ساختمان ها و تجهیزات تحمیل می کند. از این رو بهره گیری از روش های نوین ایمنی که بر پیش گیری از وقوع  حریق تأکید دارند اهمیت بسیار زیادی پیدا می کنند. تکنیک های ارزیابی و مدیریت ریسک از جمله این روش ها می باشند.

امروزه استاندارد های زیادی وجود دارد که مشخص می کند چگونه باید سیستم های حفاظت در برابر حریق را طراحی کنیم.  با این وجود تعداد کمی از این روش ها می توانند مشخص کنند که برای یک ایمنی مناسب و منطقی یک ساختمان چه میزان اقدامات حفاظتی لازم می باشد. قوانین و مقررات ساختمانی بعضی از این ملزومات را دارا می باشند اما تمامی آنها  به طور مشترک تنها راه های فرار از خطر و نجات ساکنین را فراهم می کنند و برای حفاظت از ساختمان، محتویات آن و فعالیت هایی که در آن انجام می شود راه کار مناسبی ارائه نمی دهند.

مهندسان و طراحان مجبورند به تجربیات خود اعتماد کنند تا بتوانند روش های مناسب و به صرفه ای برای حفاظت از ساختمان در برابر حریق، انتخاب کنند.  اما تشخیص  این که  آیا  روشی که از نظر هزینه  مناسب است  حفاظت لازم را نیز تأمین می کند یا نه،  آسان نمی باشد.

معرفی روش FARME:

FRAME جامع ترین، شفاف ترین و عملی ترین روش محاسباتی برای ارزیابی ریسک حریق در ساختمان ها است. این روش ابزاری برای کمک به مهندس حفاظت حریق جهت تعریف مفهومی  مناسب و مقرون به صرفه برای ساختمان های جدید  یا موجود می باشد. در ساختمان هایی که الزام حصول اطمینان از یک فرار یا نجات ایمن برای ساکنان وجود دارد، FRAME به حفاظت ساختمان، محتویات و فعالیت های آن کمک می کند. این روش را می توان به آسانی برای ارزیابی ریسک های حریق در وضعیت های موجود و درک اینکه آیا طراحی های مختلف دارای کار آیی لازم می باشند یا نه، استفاده نمود.

روش FRAME ریسک حریق در ساختمان ها را برای دارایی ها و محتویات ساختمان و نیز برای افراد و فعالیت های داخل ساختمان محاسبه می کند. یک ارزیابی سیستماتیک از فاکتور های تأثیر گذار عمده داده می شود و نتیجه نهایی  مجموعه ای با توصیف مفصل از جنبه های مثبت و منفی مرتبط با ریسک حریق خواهد بود.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

  • تاریخچه FARME

  • مراحل ارزیابی روش FRAME

  • ویژگی های نرم افزار FRAME

  • پنج اصل F.R.A.M.E

  • تعاریف و فرمول های پایه ای در FARME

  • نتایج و محاسبات عملی

 

این مطلب بروزرسانی شد و فایل چک لیست ارزیابی ریسک حریق در 33 سوال پیوست شد.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با روش مهندسی ارزیابی ریسک حریق (FRAME) داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ارزیابی شاخص حریق و انفجار DOW

سیستمهای هوشمند اطفاء حریق

⇐  ایمنی در برابر آتش سوزی و خروج اضطراری

ایمنی در شرکت پخش فراورده های نفتی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *