مهندسی فرهنگ HSE

جزوه دوره آموزشی مهندسی فرهنگ HSE

جزوه دوره آموزشی مهندسی فرهنگ HSE

جزوه دوره آموزشی مهندسی فرهنگ HSE

حوادث، ایمنی و فرهنگ Accidents, Safety and Culture

روند صنعتی شدن جوامع بشری و رشد روزافزون و سریع تکنولوژی های مختلف در جهان و ابداع و ارائه روش های جدید در صنایع و وقوع اختراعات و اکتشافات علمی و فنی باعث گردید انسان امروزی در معرض تهدید و فشار آن چیزهایی قرار گیرد که خود به دست خود ساخته و ایجاد کرده است.

در این شرایط نیاز به صیانت از سلامتی نیروی کار، تجهیزات، محیط زیست، اعتبار و سایر عوامل در مقابل خطرات محیط کار بیش از پیش احساس می شود.

وقوع حوادث عمده ناشی از این توسعه در سالهای دهه ۸۰ زنگ خطری برای جامعه بشری بوده و وی را متوجه عدم کفایت تمهیدات به کار گرفته در راستای ایمن سازی صنایع نموده است.

برخی از این حوادث دارای آن چنان خساراتی بوده که با گذشت سال های متمادی تحقیقات در خصوص علل وقوع آنها نحوه پیشگیری از وقوع مجدد چنین حوادثی در صنایع مشابه منجر به ارائه تئوریهای مختلفی در مباحت HSE گردیده و به ارائه استراتژی های مختلفی در زمینه ارتقای عملکرد HSE سازمان انجامیده است.

آنالیز حوادث بزرگ (نظیر حادثه چرنوبیل) با پیامدهای بحرانی انسانی، اقتصادی و زیست محیطی نشانگر تاثیر عوامل مختلف مانند خطاهای مدیریتی، فاکتورهای انسانی، طراحی نامناسب تعامل انسان و ماشین، ضعف های ایمنی و طراحی نامناسب سیستم و به عبارت جامع تر ضعف در فرهنگ ایمنی در بروز این گونه حوادث بوده است.

فرهنگ و ایمنی Culture and Safety

 در سالهای اخیر بازشناسی اهمیت جنبه های رفتاری و فرهنگی مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست در سازمان ها به طور گستردهای مورد توجه قرار گرفته است چرا که تحقیقات و بررسی های انجام شده در خصوص حوادث بزرگی مانند حادثه چرنوبیل و پایپرآلفا نشان داد که علیرغم به کارگیری کلیه فاکتورهای مهندسی و حفاظت های موثر، پتانسیل بروز حوادث بزرگ در صنایع با ریسک بالا همچنان وجود دارد.

فرهنگ سازمانی به عنوان یک کلی و فرهنگ های کیفیت، سلامت، ایمنی و محیط زیست و سایر مباحث مدیریت سازمانی به عنوان بخشی از فرهنگ کلی سازمان قلمداد می شوند. چنان که هر یک فرهنگ های جزئی از فرهنگ کلی تاثیر پذیر بوده و بر آن تاثیر گذارند. برای مثال فرهنگ سلامت، ایمنی و محیط زیست به عنوان بخشی از فرهنگ سازمان از آن تاثیر پذیرفته و بر فرهنگ سازمان نیز تاثیر می گذارد.

عدم وقوع پویایی رویداد Safety is dynamic non-event

آمار حوادث و بیماریهای ناشی از کار در جهان سال 2014

گزارش سازمان بین المللی کار به مناسپات روز جهانی بهداشت حروفه ای

طبق آمار سازمان بین المللی کار (ILO) تعداد کل صدمات جانی ناشی از کار (شامل حوادث ناشی از کار و بیماریهای مرتبط با کار) در جهان در سال ۲۰۱۴ حدود ۳۱۷ میلیون مورد برآورد شده است. یعنی در حدود هر ۱۵ ثانیه در سطح جهان ۱۶۰ نفر در حین انجام کار دچار صدمه شده و از این تعداد یک نفر به علت حوادث ناشی از کار و بیماریهای مرتبط با کار فوت شده است. بر اساس برآوردها در سال ۲۰۱۴، روزانه حدود ۶۳۰۰ نفر و سالیانه حدود ۲/۳۳ میلیون نفر (دو میلیون و سی صد و سی هزار نفر) در اثر حوادث ناشی از کار و بیماری های مرتبط پا کار در جهان دچار مرگ شده اند.

از میان ۲/۳۳ میلیون نفر فوتی حدود ۳۵۰ هزار نفر در اثر حوادث ناشی از کار و حدود دو میلیون نفر در اثر بیماریهای مرتبط با کار دچار مرگ شده اند.

خسارات اقتصادی ناشی از حوادث و پیماری های مرتبط با کار در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۶ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کشورهای جهان برآورد شده است.

آمار حوادث و بیماری های ناشی از کار در جهان در سال 2017 (Global Estimates of Occupational Accidents and Work-related Illnesses 2017)

طبق آمار سازمان بین المللی کار (ILO) تعداد کل مرگ های ناشی از کار (در اثر حوادث ناشی از کار و بیماری های ناشی از کار) در جهان در سال 2017 حدود 2.78 میلیون نفر (دو میلیون و صفتصد و هشتاد هزار نفر) براورد شده است که از میزان 2.33 میلیون نفر فوت شده در سال 2014 بیشتر می باشد.

مرگهای ناشی از کار حدود 5% از کل مرگ های جهان تعیین شده است ( براساس مطالعه Global Burden of Disease Study در سال 2015)

بیشترین میزان مرگ, حدود 2.4 میلیون نفر (86.3%) از کل مرگ های برآورد شده در جهان مربوط به بیماری های مرتبط با کار بوده است. مرگ ناشی حوادث  حدود 13.7% باقیمانده مرگها را به خود اختصاص داده است.

قاره آسیا با حدوددو سوم از کل مرگهای ناشی از کار در رتبه نخست و آفریقا و اروپا با 11.8% و 11.7% در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

ادامه مطلب که شامل موضوعات زیر است را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

 • فرهنگ چیست؟ Culture is

 • آنالیز حوادث با استفاده از فرهنگ ایمنی

 • مدلهای مفهومی و ابعاد فرهنگ HSE

 • مولفه ها و ابعاد نه گانه فرهنگ HSE

 • مدل بلوغ فرهنگ ایمنی

 • مهندسی فرهنگ HSE

 • سطح بلوغ فرهنگ HSE

 • نردبان فرهنگ HSE

 • مهمترین ویژگی های سازمان های دارای فرهنگ HSE قوی

 • رابطه سطح فرهنگ, راهبرد و عملکرد HSE

 • آینده مدیریت HSE با پارادایم های نوین مدیریت HSE

 • ویژگی های فرهنگ HSE مثبت

 • تغییر و ارتقای فرهنگ HSE

 • انتخاب ابزارهای مناسب برای بهبود فرهنگ HSE

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با جزوه دوره آموزشی مهندسی فرهنگ HSE داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

چهار ویژگی فرهنگ ایمنی

فرهنگ ایمنی در تاسیسات نیروگاه هسته ای

مهندسی فرهنگ در سیستم مدیریت HSE

ارگونومی و فرهنگ

⇐  فرهنگ ايمنی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *