ارزیابی ریسک در جوشکاری

ایمنی جوشکاری و برشکاری دکتر امیدواری

ایمنی جوشکاری و برشکاری دکتر امیدواری

ایمنی جوشکاری و برشکاری دکتر امیدواری

امروزه توجه به ایمنی و بهداشت شغلی یکی از مهمترین مسائل تولید به شمار می رود. یک مدیر اگر بخواهد در بازار کار و تجارت باقی بماند لازمست به تمامی مواردی که می تواند او را به سمت تولیدی با کیفیت برتر و قیمت تمام شده پائین تر ببرد توجه نماید. از مهمترین دلایلی که اهمیت ایمنی را نشان می دهد می توان به سه دلیل ذیل اشاره نمود:

الف) هیچ فردی نمی تواند بپذیرد که جان خود و هم نوع خود در خطر می باشد و از کنار آن بی تفاوت عبور نماید.

ب) جامعه انتظار دارد که هر کاری بصورت ایمن صورت پذیرد و در صورت عدم آن با افراد خاطی بصورت قانونی برخورد می نماید.

ج) ایمن بودن یعنی سود و تولید بهتر و بهره وری بالاتر یا به عبارتی ایمن بودن یعنی استفاده بهینه از امکانات و نیروی انسانی.

ثابت شده است که یک ارتباط مستقیمی بین مدیریت ایمنی و مدیریت تجارت وجود دارد، یعنی اینکه تمامی مواردی که مدیریت برای بدست آوردن ایمنی انجام می دهد دقیقا همان هایی است که برای کسب سود بیشتر و تجارت انجام می دهد ابزارهایی که در این دو نوع مديريت استفاده می شود دقیقا یکی است.

اینها شامل تعیین اهداف ، نظارت بر جریان کار، تصمیم گیری تحقیقی ، رسیدگی به مسائل مبهم و استماع به کارمندان در همه سطوح می باشد. از طرفی دیگر با اهمیت دادن به مسائل ایمنی و بهداشتی پرسنل به این باور می رسند که ایمنی در راس همه امور قرار دارد و تولید بدون ایمنی از دید مدیریت فاقد ارزش بوده (چون بر این باور رسیده که تولید بدون ایمنی یعنی تولید با قیمت تمام شده بالا و غیر قابل رقابت در بازار تجارت) و همچنین به این باور می رساند که برای مدیریت, پرسنل از ارزش بالایی برخوردار بوده و به نیروی انسانی به عنوان یک سرمایه نگاه می نمایند و در نگهداری آن تمامی امکانات استفاده می کنند.

یکی از مهمترین ابزارهای رسیدن به این هدف آموزش است که در راس تمامی امور قرار دارد. شاید بتوان چنین ابراز نمود که ایمنی به هیچکدام از اهداف خود نمی رسد مگر در سایه آموزش مناسب, با آموزش صحیح می توان با بالا بردن سطح اطلاعاتی فرد در او نگرش را تغییر داده و با تغییر نگرش عملکرد فرد را اصلاح کرد که در نهایت سبب بهبود و اصلاح رفتار در فرد می شود. در اصل می توان چنین ابراز نمود که آموزش مناسب که دارای اثر بخشی بالا باشد سبب ارتقاء سطح رفتاری در افراد می شود. با توجه به اینکه ایمنی یک فرهنگ بوده که باید در یک جامعه شکار بگیرد نقش آموزش، بسیار یر رنگ می باشد.

اگر بخواهیم ایمنی را یک تعریف ساده کاربردی کنیم می توان گفت :

ایمنی یعنی درست کار کردن

درست کار کردن یعنی :

 • ابزار مناسب انتخاب کردن
 • فرد مناسب انتخاب نمودن
 • مواد اولیه مناسب استفاده نمودن
 • شرایط محیطی مناسب ایجاد نمودن لذا برای اینکه ایمنی سیستم را افزایش دهیم لازم است به پرسنل درست کار کردن رابیاموزیم یا به عبارتی توانمند سازی سیستم در خصوص یک وظیفه را افزایش دهیم.

جوشکاری برق یکی از متداول ترین روش های جوشکاری می باشد که اساس آن بر مبناء حرارت قوس الکتریکی گذارده شده است. در جوشکاری با برق هر دو نوع دستی و اتوماتیک آن ، بی اندازه قابل تغییر بوده ، بطوریکه می توان آنرا برای هر کاری و به هر میزانی استفاده نمود.

در این نوع جوشکاری معمولا یک قطب قوس را قطعه ای که بایستی جوش داده شود تشکیل می دهد و قطب دیگر الکترود مخصوص جوشکاری خواهد بود. در نوعی از این جوشکاری الکترود از نوع کربن است که لازم است جهت پر کردن درز از یک سیم جوش که همان الکترود مصرفی است استفاده گردد.

یک نوع جوشکاری جدیدی نیز وجود دارد که به آن اصطلاحا Electro Slag Welding می گویند . این طریقه جدید برای جوشکاری صفحات ضخیم استفاده می شود. در این روش حرارت مورد نیاز جوشکاری بوسیله عبور دادن جریان الکتریسیته از راه سیم جوش به قطعه کار از وسط توده فلز مذاب ایجاد می شود .

از دیگر انواع جوش کاری با برق با قوس الکتریکی می توان به انواع و اقسام زیر اشاره نمود :

 • جوشکاری قوس الکتریکی با فلز پوشش دار (ShieldedMetal Arc Weldin)
 • فلز با گاز خنثی (MIG ) (Metal Inert Gas )
 • تنگستن با گاز خنثی (TIG) (Tungsten Inert Gas)
 • جوشکاری قوس الکتریکی میدانی (PAW) (Plaza Arc Welding)
 • جوشکاری قوس الکتریکی زیر آب (SAW) (Submerged Arc Welding)
 • و حدود بیش از ۸۰ نوع جوشکاری دیگر که از حوصله این جزوه خارج می باشد.

جوش فشاری

جوش فشاری خود به انواع مختلفی تقسیم می گردد که عبارتند از:

 • جوش مقاومتی
 • جوش با فشار گاز
 • جوش اصطکاکی

جوش مقاومتی یک طریقه اصلی در جوش فشاری است . در این نوع جوشکاری حرارت ذوب در اثر مقاومت با یک جریان الکتریسیته که مستقیما از خود قطعه کار عبور می نماید ایجاد می گردد. این حرارت فلز را به حالت پلاستیک رسانیده و در اثر فشار، قطعات با هم تداخل نموده و جوش را تکمیل می کنند. جوش مقاومتی شامل اکثر جوشها مانند جوش لب به لب جرش نقطه ای و جوش فشاری می باشد.

موضوعات زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

 1. اصول ایمنی در جوشکاری و برشکاری

 2. انبر جوش

 3. خطرات صنعت جوشکاری

 4. خطرات جوشکاری در فضای بسته

 5. خطرات سیلندرهای گاز تحت فشار

 6. خطرات بهداشتی در جوشکاری

 7. اصول سیستم های تهویه در جوشکاری

 8. لوازم حفاظت فردی در صنعت جوشکاری

 9. آزمون جوشکاری

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با ایمنی جوشکاری و برشکاری دکتر امیدواری داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

راهنمای HSE در جوشکاری

ایمنی جوشکاری با گاز

⇐  دستورالعمل ايمنی کار گرم

آئين‌نامه ايمني جوشكاري و برشكاري گرم

 چک لیست ایمنی در پرتونگاری و جوشکاری

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *