بینایی و روشنایی

بینایی و روشنایی

بینایی و روشنایی

Vision and Light

آناتومی و فیزیولوژی چشم

چشم انسان پرتوهای تابشی و بازتابشی اشیاء و تصاویر در محدوده درخشندگی و طول موج معین دریافت و بر روی شبکیه تنظیم می کند. پس از تحریک سلول های گیرنده حسی بینایی که شامل 132 میلیون سلول میله ای و مخروط است, پالسهای الکتریکی متناسب از هر دو چشم به مغز فرستاده می شود تا آنجا با تطابق درک سه بعدی انها را به مفهوم های ذهنی از واقعیت محیط تبدیل نماید.

از نظر فیزیولوژیک برای یک فرد سالم امواج نورانی در محدوده 380 تا 770 نانومتر به صورت طیف رنگی, قابل روئت می باشد که طیف بنفش شروع و قرمز تیره ختم می گردد. امواج طول موج های قبل و بعد از آن نمرئی هستند و ب نام فرابنفش و فروسرخ نامیده شده اند.

چشم انسان دارای ویژگی های اناتومیک ویژه ای بری دیدن می باشدبه طوری که با عمل تطابقی عدسی و مردمک و در مقابل پرتوهای تابشی به چشم, می تواند خود را برای دیدن تصاویر و اشیا دور و نزدیک به راحتی تطبیق دهد و در تغییرات بسیار وسیع شدت روشنایی, دید مناسبی را ایجاد کند. چشم انسان در شدت روشنایی کمتر از 0.1 لوکس می تواند اشیاء و سایه روشن ها را به خوبی تشخیص دهد و با تطابق قطر مردمک چشم می تواند شدت روشنایی یکصدهزار لوکس در زیر نور خورشید را نیز تحمل نماید و اشیا و تصاویر را بدون آسیب به شبکیه درک نماید.

موضوعات این بخش به صورت زیر است:

  • آناتومی و فیزیولوژی چشم
  • عوامل موثر بر دیدن (اندازه شی یا تصویر, تباین, طول زمان روئیت, شدت روشنایی, درخشندگی, انعکاس سطوح و طیف باز تابی)
  • رنگ و روشنایی
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شویدمدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *