پوسچر ایمنی و بهداشت حرفه ای

نمونه برداری از رفتارهای ایمنی

نمونه برداری از رفتارهای ایمنی

Safety behavior sampling

حوادث در اثر طیف وسیعی از خطاهای افراد رخ می دهند. دو علت عمده خطاها خصوصیات فردی ایجاد کننده خطا و شرایط به وجود اورنده آنها است. یکی از راه های کاهش اینگونه خطاها واداشتن افراد به کاستن خصوصیاتی اعمالی از آنهاست که باعث بروز خطا می شوند این امر ممکن است از طریق ارائه پس خورانده های ضروری در رابطه با خطاها به انها صورت گیرد در شکل زیر تعدادی از فاکتورهای مهم که باعث بروز خطا در عملکرد انسانی می شوند ارائه شده است.

فاکتورهای_اشتباه_در_عملکرد_انسان.png (596×422)

خطاهایی که توسط کارگران انجام می شود را اغلب «اعمال ناایمن» و شرایط بر انگیزاننده خطا را «شرایط ناایمن» می نامند. بنا به عقیده «هنریچ» عامل حدود 88% از کل حوادث اعمال ناایمن افراد, 10 درصد به دلیل شراط ناایمن و 2% بقیه سرنوشت الهی می باشد. طبقه بندی یادشده ممکن است همان طوری که در شکل 2 نشان داده شده است قابل قبول همگان نباشد, داده های مورد استفاده در شکل اخیر مربوط به یک کارخانه بزرگ با حدود 2000 تا 2200 کارگر می باشد.

در اینجا رابطه با نمونه برداری از رفتارهای ایمنی که تکنیکی برای اندازه گیری اعمال ناایمن است بحث خواهد شد.

شکل 2 طبقه بندی علل خوادث ( تعداد کل حوادث 551 مورد می باشد). اعداد درون پرانتز نشاندهنده تعداد حوادث هر گروه است.

Untitled.jpg (461×530)

موضوعات این بخش:

  • اصول نمونه برداری از رفتارهای ایمنی

  • دستورالعمل نمونه برداری از رفتار ایمنی (تعریف ایستگاه کاری, لیستی از اعمال ناایمن, یک مطالعه پایلوت, اموزش مشاهده گر, محاسبه تعداد محاسبات لازم, مشاهدات اضافی, کار وابسته, بهبود رفتار ایمنی)

  • مسائل

  • منابع

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *