رفتار انسانی و عملکرد ایمنی

رفتار انسان و ایمنی

رفتار انسان و ایمنی

Human behavior and safety

نظام مهندسی ایمنی ابزاری است در دست مدیریت که به کمک ان می تواند از طریق پیشگیری یا کاهش حوادث ناشی از کار به هدف افزایش تولید و کاهش هزینه های آن نایل اید. محیط کار از اجزای گوناگونی تشکیل شده است: انسان, مواد, تجهیزات و محیط عناصر اصلی محیط کار هستند که بر یکدیگر اثر متقابل دارند. در یک برنامه جامع ایمنی تمام این عناصر مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند و تاثیر هر یک بر دیگری شناختهمی شود. از مهمترین بخش های این برنامه مدیریت رفتار ایمن است که بایستی بعنوان محور و مرکز برنامه انگاشته شود. وظتیفی که در این برنامه بر عهده مسئولان ایمنی است عبارت اند از: اموزش, هدایت و اصلاح رفتار کارگر به سمتی که مهیا کننده ایمنی کار باشد.

توجه به عامل انسانی در بالا بردن سطح ایمنی در محیط های کاز بدان معنا نیست که دیگر مسائل مطرح در ایمنی صنعتی ( نظیر طراحی صحیح ماشین آلات, جانمایی مناسب دستگاه ها در محیط های کار, حفاظ ها, وسایل حفاظت فردی و …) از اهمیت کمتری برخوردارند, بلکه در تمام انها جزئی از یک برنامه جامع ایمنی اند و توجه دقیقی را طلب می کنند.

موضواعت این بخش به شرح زیر هستند:

  • عوامل روانشناختی در ارگونومی

  • انگیزش

  • ناکامی و تعارض

  • نگرش ها و تغییر آنها

  • یادگیری

  • رفتارهای در مقابل نگرش ها

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
رفتار انسان و ایمنی
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید