مصاحبه با رتبه های برتر ارشد HSE سال 97-98

مصاحبه با رتبه 1 و 2 ارشد ارگونومی سال 98

مصاحبه با رتبه 1 و 2 ارشد ارگونومی سال 98

مصاحبه با رتبه 1 و 2 ارشد ارگونومی سال 98

 

مصاحبه با رتبه 1

1- سلام لطفاً خودتان را معرفی کنید؟ و اینکه رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است.

محمد امین مولایی، فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

2- در کنکور ارشد وزارت بهداشت در چه رشته‌های آزمون دادید؟ رتبه و درصدهای که آوردید در درس‌های مختلف چقدر بوده است؟

من فقط در رشته ارگونومی امتحان دادم و رتبه 1 شدم، درصدهایم:

 1. ارگونومی 29
 2. تشریح و فیزیولوژی 70
 3. فیزیک 23
 4. مدیریت 23
 5. روانشناسی 42
 6. ریاضی 50
 7. زبان 76

 

3- تقریباً از چه زمانی مطالعه برای آزمون را شروع کردید؟ و برنامه مطالعه شما به چه صورت بود؟

من تقریباً از اواخر بهمن و اوایل اسفند شروع کردم و میانگین 3،4 ساعت در روز مطالعه داشتم، اما از اردیبهشت مدت مطالعه‌ام بیشتر شد تا 5 الی 6 ساعت در روز.. و دو هفته آخر تا 7،8 ساعت در روز.

 

4- کتاب‌ها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته ارگونومی کدام ها هستند و در هر درس چه توصیه‌های خاصی به داوطلبان دارید؟

ارگونومی دکتر چوبینه، بعلاوه ارزیابی پوسچر ایشان، فیزیولوژی خلاصه گایتون که من 4 فصل اول را فقط خوندم، اما آناتومی میبدی رو کامل خواندم و امسال سوالای مناسبی آمد از این درس، ریاضی کاردانی به کارشناسی مدرسان شریف، البته امسال ریاضی سخت‌تری نسبت به سال‌های قبل داشت، پیشنهاد می‌کنم مباحث گسترده‌تری از این کتاب خوانده شود و به انتگرال و مشتق و حد و… اکتفا نشود. برای فیزیک، کتاب فیزیک در بهداشت، روانشناسی و مدیریت خلاصه هاشون بعلاوه مرور تست‌های سال‌های قبل، و برای زبان چون زبانم از قبل خوب بود فقط به تست زنی آزمون‌های سوالهای قبل اکتفا کردم.

5- در مورد نمره حدنصاب زبان طبق مصوبات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام که 25% بود و برای کلیه داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون امسال محاسبه و اعمال شد چیست؟

به نظر من قانون بجایی است و باعث می‌شود اهمیت درس زبان جدی گرفته باشد.

 


♦ کارنامه رتبه 2♦

2-ergo-jpg

 

1- لطفاً خودتان را به طور كامل معرفي نماييد .

با سلام. اینجانب حمید جهانگیری، متولد 75 و فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با معدل 51/17 هستم.

 

2- نام رشته تحصيلي و رتبه قبولي خود را ذكر نماييد.

رشته تحصیلیم کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای بود که در دو رشته ارگونومی و مهندسی بهداشت حرفه ای آزمون ارشد دادم و رتبه 2 ارگونومی و 62 بهداشت حرفه ای را کسب کردم.

 

3- فارغ التحصيل از كدام واحد دانشگاهي و در چه سالي هستيد؟

بنده فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 98 هستم.

 

4- آيا براي اولين بار است در كنكور ارشد شركت كرده ايد؟

بله

 

5- از چه زماني مطالعه براي كنكور را به طور جدي آغاز كرديد و تعداد ساعات مطالعه شما به طور ميانگين چقدر بوده است؟

تقریباً از اسفند شروع به مطالعه کردم که به علت اینکه همزمان دانشجوی ترم آخر کارشناسی بودم و برنامه و دروس دانشگاه و کارآموزی خیلی وقت‌گیر بود و فشار زیادی بهم وارد می‌کرد، زیاد موفق نمی‌شدم ساعت مطالعه بالایی داشته باشم اما دو هفته آخر مانده به کنکور تایمم آزادتر شد و ساعت مطالعه ام گاهی به 10 ساعت هم می‌رسید.

من به علت پایه زبان خوبی که داشتم از این حیث مشکلی نداشتم و برای سایر دروس هم با توجه به سوالات کنکور سال‌های قبل، مباحث مهم و پرتکرار را پیدا کردم و توی اون دو هفته فقط روی همونا تمرکز کردم. اکیداً توصیه می‌کنم داوطلبان حتماً حتماً قبل از مطالعه سؤالات سال‌های گذشته را بررسی کنند تا متوجه بشوند بیشتر روی چه مباحثی وقت بگذارند.

 

6- علت ادامه تحصيل خود را بيان فرمائيد.

به دلیل علاقه به کارهای پژوهشی و فعالیت در دانشگاه و تلاش در جهت ترویج هر چه بیشتر علم ارگونومی تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم.

 

7- درصد دروس شما به چه صورت بوده است؟

من در دو رشته‌ی ارگونومی و مهندسی بهداشت حرفه‌ای آزمون دادم که درصدهای دروس مختلفم به شرح زیر است:

کنکور ارگونومی: کلیات ارگونومی: 60، تشریح و فیزیولوژی انسانی: 70، فیزیک و مکانیک: 4، مدیریت سازمانی: 33، روانشناسی عمومی: 50، ریاضی: 12، زبان عمومی: 88

کنکور بهداشت حرفه‌ای: بهداشت حرفه‌ای: 22، فیزیک: 18، شیمی: 21، ارگونومی: 43، ریاضی: 5، زبان عمومی: 80

 

8- منابعی درسی را که مطالعه کرده اید ذکر کنید.

 • برای درس کلیات ارگونومی من کتاب هلاندر ترجمه آقای دکتر چوبینه که رفرنس اصلی هست را مطالعه کردم. که توصیه می‌کنم داوطلبان حتماً این کتاب را کامل بخوانند. اگر وقت اضافه آوردند کتاب شیوه‌های ارزیابی پوسچر دکتر چوبینه هم بخوانند که من متأسفانه فرصت نکردم بخوانم.
 • برای فیزیولوژی کتاب خلاصه فیزیولوژی گایتون و برای آناتومی کتاب دکتر میبدی را پیشنهاد می‌کنم که من به دلیل کمبود وقت، فقط بخشی از این کتاب‌ها را توانستم مطالعه کنم و امسال به نظرم سؤال های این درس آسان‌تر طرح شده بود و اکثرشان را با اطلاعاتی که از زیست دبیرستان یادم مانده بود جواب دادم.
 • برای روانشناسی به دلیل اینکه حجم رفرنس معرفی شده (زمینه روانشناسی هیلگارد) خیلی زیاده، من فقط دو فصل را کامل خواندم و بقیه فصول را از روی خلاصه‌های آخر هر فصل که داخل خود کتاب بود مطالعه کردم.
 • مدیریت هم کتاب مبانی مدیریت رفتار سازمانی دکتر علی رضاییان را تقریباً کامل خواندم. که متن بسیار روان و شیرینی دارد و با یک بار خواندن می شود به سؤال‌ها پاسخ داد.
 • برای درس زبان، به دلیل اینکه همانطور که عرض کردم پایه زبان قوی‌ای داشتم، فقط نمونه سؤالات سال‌های گذشته را از کتاب لزگی کار کردم و بین همان سؤال‌ها لغاتی را که برام آشنا نبود تا حد امکان حفظ می‌کردم.
 • برای دروس ریاضی و فیزیک هم به دلیل کمبود وقت فقط سؤالات سال‌های قبل را بررسی کردم و نسبت به دروس دیگر، کمتر روی این دو درس وقت گذاشتم.
 • برای کنکور بهداشت حرفه ای هم به دلیل کمبود وقت، زیاد مطالعه اختصاصی نداشتم و به علت اینکه هدف اصلیم ارگونومی بود بیشتر همان دروسی که بین بهداشت حرفه ای و ارگونومی مشترک است را خواندم.

 

9- در صورتيكه در آزمون قبول نميشديد چه برنامه اي براي سال آينده خود داشتيد؟

در صورت عدم قبولی، برنامه ام برای سال آینده، کسب تجربه و کار کردن و در کنارش مطالعه مجدد برای کنکور ارشد بود.

 

10- چه عواملی در موفقيت شما تاثیرگذار بوده است؟

اول از همه لطف خداوند متعال و سپس علاقه و پشتکار و تلاش خودم و حمایت های خانواده. جا داره از خانم مهندس نفیسه نصوحی رتبه 6 ارگونومی سال 97 و خانم مهندس سوگند سکری رتبه 1 سال 96 هم  بخاطر راهنمایی ها و مشاوره های مفیدشون تشکر کنم.

 

11- اگر موردی هست که در سوالات موجود نیست در اینجا بیان کنید.

مورد خاصی نیست. از شما بخاطر این مصاحبه تشکر می کنم و برای همه داوطلبان آرزوی موفقیت و شادکامی دارم.

 

تشکر از مهندس جهانگیری عزیز که با دانشجویان بهداشت حرفه ای مصاحبه کردند و با حوصله پاسخگوی سوالات ما بودند.

 

حتما بخوانید:

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور ارشد ارگونومی سال 96-97

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *