ایمنی در صنعت

اصول, مبانی و ملزومات ایمنی سیستم (system safety)

اصول, مبانی و ملزومات ایمنی سیستم (system safety)

Principles, principles and system safety requirements

حوادث (Accidents) در واقع رویدادهایی (Incidents) غیر عادی و غیر منتظره هستند که کاملا به ندرت به وقوع پیوسته و ممکن است موجبات آسیب رسانی به افراد, ایجاد خسارات به اموال و نیز صدمه به محیط زیست شوند. از طرفی, خطر (Hazard), شایطی است که در آن, امکان بروز حوادث و یا رویدادها وجود داشته و توسط اعمال ناامن یا شرایط ناامن ایجاد می شوند.

ایمنی, معمولا بعنوان رهایی از حادثه با شرایط امن بودن از درد و محنت, آسیب یا خسارات تعریف می شود ولیکن مفهوم عمومی و عینی ان, کنترل حادثه اتفاقی است. حادثه ی بالقوه ای که ممکن است آسیب رسانی, بماری زایی و ایجاد خسارت به فرایند, تجهیزات, دارایی ها و مولفه های زیست محیطی تاثیر پذیر باشد. به عبارت دیگر, حادثه, اتفاقی و غیر مترقبه و پیش بینی نشده است که در حین انجام وظیفه و طی اوقات کاری پرسنل شاغل به کار, اتفاق می افتد و ضایعات مادی و انسانی را موجب شود, به طوری که کارگر آسیب دیده, حداقل 24 ساعت تحت مداوا و استراحت قرار گیرد.

حوادث حین حرکت از منزل به محل کار یا کارگاه و بالعکس, همچنین حوادثی که طی عملیات امداد و نجات سایر مصدومین و حادثه دیدگان نیز اتفاق می افتد جز حوادث ناشی از کار به شمار می روند.

موضوعات این بخش به قرار زیر است:

کلیات ایمنی و حفاظت

  • خسارات ناشی از حوادث در محیط های کار و کارگاه ها
  • علل عمده ایجاد سوانح در محیط های کار و کارگاه ها
  • شناسایی و بررسی عوامل خطر در محیط های کار و کارگاهها
  • مدل فاکتورهای انسانی در بروز حوادث و مخاطرات

کلیات ممیزی و مدیریت ایمنی

  • مبانی ارزیابی و مدیریت ایمنی
  • نمونه مطالعه موردی ارزیابی حوادث – مخاطرات حریق و انفجار

روش ها فنون ارزیابی ایمنی حوادث

  • شیوه ها و تکنیک های ایمنی حوادث بر پایه دیدگاه برخورد انفعالی (ضریب فراوانی یا تکرار حادثه AFR,ضریب شدت حادثه ASR, شاخص فراوانی-شدت حادثه AFSI, ضریب واقعه IR, شاخص درجه آسیب و متوسط هزینه ی هر آسیب ACI)
  • شیوه ها و تکنیک های ایمنی حوادث بر پایه دیدگاه برخورد فعال یا غیر انفعالی (تکنیک بازنگری جانمایی,تکنیک تجزیه و تحلیل «چه می شود اگر؟» و صورت ریزهای ایمنی, تکنیک مطالعه عملیات و خطر هزاپ, تکنیک تجزیه وتحلیل مقدماتی و تهیه فهرست مقدماتی خطر, تکنیک ردپای انرژی و تجزیه تحلیل حفاظ ها, تکنیک تجزیه و تحلیل مخاطرات عملیات و پشتیبانی, تکنیک تجزیه و تحلیل درخت خطا FTA, تکنیک تجزیه و تحلیل شکست و تجزیه- تحلیل اثرات آن FMEA, تکنیک های تجزیه و تحلیل سیستم و زیر سیستم SHA & SSHA, تکنیک تجزیه وتحلیل مخاطرات خطا یا مخاطرات کارکردی FHA, تکنیک ارزیابی کمی ریسک QRA )
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *