لگوی نایوش

معرفی کامل سایت Niosh

معرفی کامل سایت Niosh

تهیه و تنظیم: مهندس ظفری

در بخش قبلی ما به صورت کامل بخش های سایت Osha را معرفی کردیم. در این بخش هم می خواهیم قسمت های مختلف سایت نایوش که از سایت های مرجع بهداشت حرفه ای می باشد را معرفی کنیم.

معرفی کامل سایت OSHA

سایت نایوش همانند سایت اوشا به صورت مستقل یک آدرس اینترنتی ندارد بلکه به صورت زیر دامنه ای از سایت cdc می باشد. برای آشنایی با سایت CDC و NIOSH توضیحات مختصری ارایه شده است.

با توجه به اینکه برخی افراد مطالب را بدون ذکر منبع کپی می کنند ما بخشی از توضیحات را در مقاله اصلی قرار داده ایم که در آخر میتوانید به صورت مستقیم دانلود کنید.

معرفی سایت CDC.GOV

مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری Centers for Disease Control and Prevention یا CDC یکی از آژانس‌های ایالات متحده آمریکا و تحت نظر وزارت بهداشت و خدمات انسانی آن است که به طور رسمی در سطح دولت فدرال ایالات متحده آمریکا فعالیت دارد. ساختمان مرکزی این سازمان در دروید هیلز، جرجیا قرار دارد .این مرکز با ارائه اطلاعات پیرامون بهداشت، جهت محافظت از بهداشت عمومی و سلامتی کار می‌کند و در این راه از وزارت بهداشت و سازمان‌های دیگر کمک می‌گیرد.

 NATUNAL INSTITUTE FOR OCCUPATIONAL SAFETY AND HEALTH) NIOSH)

مرکز تحقیقات ملی بهداشت و ایمنی شغلی

سازمان NIOSH (انستيتوي ملي بهداشت و ايمني كار) در ايالات متحده آمريكا به دنبال تصويب قانون ايمني و بهداشت كار (OSH Act) تشكيل يافته و وظايف اصلي زير به وي واگذار شده است :

  • تدوين استانداردهاي بهداشت و ايمني
  • تحقيقات در زمينه مسايل ايمني و بهداشت كار
  • ارائه آموزشهاي لازم براي تربيت كادر كافي جهت اجراي قانون OSH

این مرکز تحقیقاتی در مورد خطرات ناشی از عوامل زیان آور در محیط کار انجام میدهد و توصیه های را در جهت کاهش خطرات و بیماری شغلی دارد و در واقع بخشی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در دپارتمان خدمات بهداشتی و درمانی می باشد .

این مرکز با توجه به در خواست کارگران و کارفرمایان ، بررسی و تحقیقاتی را درمحیط کار انجام میدهد

البته تفاوت این مرکز با OSHA این است که تنها معیارها و طرح های کنترلی را پیشنهاد میکند و قدرت اجرایی ندارد .

این سازمان به همراه سازمان (CDC) یا (Centers for Disease Control Prevention ) همزمان در آمریکا تاسیس شد.

هدف سازمان NIOSH

1) پیشرفت دادن توصیه هایی برای استاندار بهداشت و ا منیت کار

2) به اجرا در آوردن تمام عملکرد های بهداشتی و خدمات انسانی .

3) ارائه ی تحقیقات در جهت بهداشت و ایمنی کارگران .

4) آموزش کارگران و کارگزاران.

5) توسعه اطلاعات در جهت سطح مطمئن برخورد با مواد سمی و عوامل فیزیکی .

6) ارائه تحقیقاتی در مورد مسایل بهداشت و ایمنی.

7) همکاری با دیگر آژانس ها در جهت ایجاد سازمان های خصوصی در مورد ایمنی کار.

آدرس سایت اینترنتی این سازمان بدین شرح است :

WWW.CDC.GOV/Niosh

سایت نایوش را به ادرس اینترنتی بالا باز کنید تا معرفی قسمت های مختلف آن بپردازیم.

جستجو

جستجوی نایوش

در هدر سایت نایوش قسمتی برای جستجو موجود می باشد که می توانیم هر انچه که نیاز داریم اعم از روش های تحقیقاتی, مقالات و … را جستجو کنیم و براساس کلید واژه ای که سرچ می کنیم مطالب و موضوعات را برای ما پیدا  و دسته بندی می کند .

با توجه به اینکه حجم مطالب در این سایت بالا می باشد این قسمت برای ما بسیار کاربردی است.

اتاق خبر و وبلاگ

به قسمت پایین تر که بیایم What`s New را داریم که کلیه اخبار های روز ایمنی, بهداشت, حوادث و … در این قسمت قرار می گیرد

اتاق خبر و وبلاگ نایوش

شماره 2 در عکس بالا مربوط به وبلاگ سایت نایوش است که کلیه موضوعات و مقالات منتشره در قالب دسته بندی ارایه شده است.

شماره 3 هم مربوط به اتاق خبر است که برای دریافت اخبار بیشتر می توانید به این قسمت مراجعه کنید.

موضوعات تخصصی NIOSH

موضوعات ایمنی  و بهداشت در محیط کار (Workplace Safety and Health Topics)

موضوعات اصلی سایت  نایوش که به صورت اختصاصی کار شده در شش گروه زیر تقسیم بندی می شوند:

  • مخاطرات و افرادی که در مواجهه با آن هستند.
  • ایمنی مواد شیمیایی
  • امادگی و واکنش در شرایط اضطراری
  • صنایع و مشاغل
  • حوادث و بیماری ها
  • ایمنی و وسایل حفاظت فردی

هر از گروه های بالا شامل مطالب تخصصی است که توسط سایت نایوش نوشته شده هست و در اخر هر مقاله  سایر مقاله کار شده توسط سازمان ها و سایت های دیگر ضمیمه شده است.
در قسمت مخاطرات و افرادی که در مواجهه با ان هستند عمده عوامل زیان اور فیزیکی, شیمیایی, بیولوژیکی و … که انسان در محیط کار با آن سرو کار دارد بیان شده است همانند ذرات معلق, تنش های سرمایی و گرمایی, سیلس, حشرات, میدان های الکترومغناطیسی, اشعه ماوراء بنفش و …   .

 بخش 2: ایمنی مواد شیمیایی (Chemicals): در این اینجا 58 مواد شیمیایی مهم را که در اکثر صنایع به صورت مواد اولیه, بینابینی یا نهایی با آن مواجهه داریم را بیان کرده است که جهت اطلاعات بیشتر می توانید روی آن کلیک کنید تا توضیحات مربوطه را دریافت کنید. برای هر یک از این مواد  در صفحه مربوطه راهنمای جیبی خطرات مواد شیمیایی NIOSH, کارت ایمنی مواد شیمیایی سازمان ICSC, اسناد و مدراک غلظت مواد  شیمیایی سازمان IDLH, راهنمای روش های نمونه برداری تجزیه و تحلیل آلاینده ها در هوا سازمان NIOSH  و مقالات مهم دیگری که توسط سایر سازمان ها کار شده است ضمیمه می باشد.

بخش 3: آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری (Emergency Preparedness & Response): یکی از الزامات مهم و تعیین کننده در سیستمهای مدیریت ایمنی و حتی زیست محیطی الزامی تحت عنوان ” آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری” می باشد . دلیل گنجاندن این الزام در استانداردهای یاد شده اهمیتی است که این موضوع در کاهش عواقب حادثه دارد چرا که وجود خطاهای پنهان در سیستم همواره محتمل بوده و تمامی سازما ن ها متاثر از عوامل بیرونی می باشند. گاهاً این تاثیرات سازمان را به بحران کشانده و باعث بروز اختلالات اساسی در سیستم ها می گردند. با داشتن طرحی در خصوص آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری می توان تاثیر عوامل بیرونی – پس از بالفعل شدن این عوامل – را تا حد قابل ملاحظه ای کنترل نمود و کاهش داد .
حوادثی مانند سیل, زلزله, طوفان, آتش سوزی و … جز مواردی هستند که در مدیریت بحران قرار می گیرد و در صورت وقوع هر یک ما باید آمادگی لازم را جهت کاهش مرگ و میر افراد داشته باشیم که در این بخش, سایت نایوش برای هر یک موارد بالا آموزش هایی را در قالب مقاله توسط خود و سایر سازمان ها قرار داده است.

بخش 4: صنایع و مشاغل (Industries & Occupations): در این بخش 43 مشاغل و صنایع کوچک و بزرگ را مورد بررسی قرار داده است که از موارد مهم آن می توان به صنعت نفت وگاز, کار در فضه های بسته و باز, حمل و نقل هوای, آتش نشانی و … اشاره کرد.
این بخش بروز رسانی می شود و مشاغل دیگر هم اضافه خواهد شد.

بخش 5: حوادث و بیماری ها (Diseases & Injuries): بیماری ها و آسیب های ناشی از آن که در اثر عوامل های زیان آور در محیط کار ایجاد می شود از مواد مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. در این بخش هم مثل سایر بخش ها مهم ترین بیماری های شغلی مانند سرطان های شغلی, بیماری قلبی عروقی, انواع آنفولازها, عفونت ها, پنوموکونیوزها, آلرژی, اختلالات اسکلتی-عضلانی و … ارایه شده است.
چند بیماری جدید هم  مانند ابولا, زیکا و نیل غربی که در اثر گزیدگی حشرات ایجاد می شود بیان شده است.

بخش 6: ایمنی و پیشگیری (Safety & Prevention): سایر مباحث ایمنی همچون ایمنی ساختمان, ماشین آلات, برق, حریق و … در این بخش گنجانده شده است. که  بنا به ضرورت هر کدام مقالاتی ارایه شده است.
همچنین جهت پیشگیری از عوارض عوامل زیان مباحث زیرارایه شده است:
پیشگیری از طریق طراحی محیط کار
ادیومتری و اسپیرومتری
نظارت
کنترلهای مهندسی و مدیریتی
لباس حفاظت فردی
و …

سایر بخش های مهم را با دانلود فایل مشاهده کنید.

دانلود
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
جزئیات فایل
فعال کردن اکانت ویژه

 

معرفی کامل سایت Niosh
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *