بهداشت حرفه ای

معرفی کامل سایت OSHA

معرفی کامل سایت OSHA

بنا به درخواست تعداد زیادی از دوستان برای نحوه کار با با سایت اوشا و معرفی کردن بخش های مختلف آن تصمیم گرفتیم که بخش های مختلف این سایت را توضیح دهیم تا همه مهندسین به این سایت مرجع بدون مشکل کار خود را انجام دهند.

در ابتدا به معرفی مختصری از این سایت می پردازیم.

سازمان بهداشت و ایمنی شغلی : (OCCUPATIONAL SAFETY AND HEALTH ADMINISTRATION) OSHA

این سازمان در سال 1970 با تاکید زیاد بر روی معیارهای بهداشتی و ایمنی در محیط کار تاسیس و دارای بیمارستانهای دولتی و خصوصی زیاد است . این سازمان معیارهایی در مورد عوامل خطرناک مانند سر و صدا ، جیوه ، آزبست و اکسید اتیلن ارایه نموده است . این سازمان در مورد بازرسی محیط کار جدول هایی تهیه نموده است که میتوان روزانه محیط کار را بازرسی نمود . همچنین این سازمان دارای مراکز مشاوره ای است که به تمام صنایع خدماتی را ارایه میکند (در سطح آمریکا و برخی کشورها)

هر گونه سوال یا مشکل خود در زمینه مسایل ایمنی و بهداشت شغلی را میتوانید با کارشناسان OSHA مطرح نموده و در کمتر از یک هفته پاسخ خود را بگیرید آدرس سایت اینترنتی سازمان : WWW.OSHA.GOV

نحوه کار با سایت اوشا بسیار آسان هست چون تمام بخش های آن دسته بندی و مشخص شده است.

در صورتی که به صفحه اصلی مراجعه کنید یک منو را مشاهده می کنید که دسته بندی های مختلف خود را در قالب این منو تعریف کرده است که در اینجا به شرح هر کدارم از این منوها می پردازیم:

معرفی منوی اوشا

 

شماره 1

شماره 1: این بخش برای کارکنان صنایع است که در صورتی که موس را روی این قسمت قرار دهید 6 زیر منو باز می شود که قسمت اول این زیر منو یعنی file a complaint مربوط به شکایت کارکنان است که از سه طریق آنلاین, ایمیل و فکس و شماره تلفن می توان با کارشناسان سازمان اوشا ارتباط برقرار کرد و شکایت خود را مطرح کرد.

زیر منوی دوم (osha 10- hour card): مربوط به برنامه های آموزشی برای کارگران و کارفرمایان می باشد که در قالب زمان های 10 ساعته برای کارکنان و 30 ساعته برای کارفرمایان و کارشناسان برگزار می شود.

زیر منوی سوم (Personal protective equipment): توضیح مختصری را در مورد وسایل حفاظت فردی بیان می کند.

زیر منوی چهارم (Whistleblower Protection): توضیح در مورد حمایت از مشارکت کارکنان در مورد امور مربوط به ایمنی و بهداشت و گزارش هایی که از این طریق به کارشناسان اوشا منتقل می شود.

زیر منوی پنجم (Worker Rights): در این زیر منو در رابطه با حقوق کارکنان بحث می کند که می توانند بدون ترس از عواقب در مورد وسایل حفاظت فردی, بیماری های ناشی از کار, خطرات محیط کار و … مشارکت کنند و در این موارد حق خود را بگیرند.

اگر محیط کار به صورتی ناامن و ناسالم باشد کارکنان می توانند شکایت خود را در قسمت file a complaint که مربوط به زیر منوی یک بیان نمایند.

زیر منوی 6: تماس با کارشناسان اوشا

شماره 2

به شماره 2 میرسیم که مربوط به امورات کارفرمایان یا For Employers می باشد. این قسمت شامل 12 زیر منو هست که به تفکیک هر کدام در زیر شرح داده شده است:

زیر منوی 1(Cooperative Programs): برنامه های همگانی خود را بیان کرده است که به وسیله این برنامه ها می توان تلفات, صدمات و بیماری های محیط کار خود را کاهش داد. چند نوع از این برنامه ها و دستورالعمل ها را در این زیر منو به اختصار توضیح داده است.

زیر منو 2 (Employer Responsibilities): لیستی از مسئولیت کارفرمایان را در قبال کارکنان بیان کرده است.

زیر منو 3 (Free On-site Consultation Program): در این بخش اوشا به کارفرمایان, خدمات مشاوره رایگان را به منظور کاهش آسیب و پیشگیری از بیماری ارایه می دهد.

زیر منو 4 (Help for Employers): سوالات متداولی که ممکن است برای کارفرمایان پیش بیاید در این قسمت بیان شده و برای هر کدام از این سوالات به صورت کامل توضیح ارایه داده اند.

زیر منو 5 (It’s the Law Poster): استفاده از پوسترهای قانون کار سازمان اوشا توسط کارفرمایان در محیط کار.

اوشا پوسترهای قانون کار را در چندین نسخه از زبان های عام دنیا منتشر کرده است که کارفرما باید آنها را تهیه و در محیط کار در دید عموم کارکنان نصب کنند.

زیر منو 6 (Protecting Temporary Workers): در این بخش اوشا در مورد مسولیت کارفرما در برابر سلامتی کارکنانی که به صورت موقت کار می کنند بیان کرده است.

زیر من 7 (Recordkeeping Forms): فرم سوابق آسیب و بیماری ها را برای کارفرمایان قرار داده است که می توانند دانلود و پرینت بگیرند و در معاینات دوره ای استفاده نمایند.

زیر منو 8 (Recordkeeping Requirements): کارفرمایان تحت پوشش اوشا باید فرم هایی را که در زیر منو 7 دریافت می کنند کامل حفظ و نگهداری کنند چرا که کارشناسان با مراجعه به این سوابق می توانند ارزیابی ایمنی درستی از محیط کار انجام دهند, خطرات را شناسایی و کاهش دهند.

زیر منو 9 (Report Fatalities & Severe Injuries): کارفرمایان ملزم هستند که صدمات شدید و فوت ها را در این بخش ظرف مدت 8 ساعت پس از وقوع حادثه ثبت کنند.

زیر منو 10 (Small Business Resources): اوشا برای کارفرمایانی که در صنایع کوچک مشغول به انجام فعالیت هستند دو برنامه را پیشنهاد می کند که یکی استفاده از خدمات اوشا که به صورت مشاوره در محل کار انجام می شود و استفاده از برنامه sharp که خطرات و آسیب ها را در محیط کار کاهش می دهد.

زیر منو 11 (Spanish-Language Resources): برای کارفرمایان و کارکنانی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند می توانند سایت اوشا را در این قسمت به زبان اسپانیایی مشاهده کنند.

زیر منو 12 (Contact Us): ارتباط با مسئولین و کارشناسان اوشا

شماره 3

شماره 3 قوانین و دستورالعمل ها (Law & Regulations): این بخش شامل چهار زیر منو می باشد که توضیح هر کدام به شرح زیر است:

1- مواجهه با خطرات (Hazard Communication): در اینجا منظور از خطر بیشتر خطرات مواجهه با مواد شیمیایی مد نظر هست که استفاده از برگه های اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی (msds) را برای کاهش خطرات پیشنهاد می کنند.

این بخش خود دارای یک منو هست که به اختصار هر کدام توضیح داده می شود.

منو قوانین و مقررات اوشا

بخش 3-1 اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی (Safety Data Sheets): توضیح بخش های مختلف برگه های msds که شامل معرفی, خطرات, سم شناسی, کمک های اولیه و … مواد شیمیایی است. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری را در رابطه با هریک از این آیتم ها (خطرات و …) بدست آورید به بخش osha brief مراجعه کنید.

بخش 3-2 برچسب گذاری (Labeling): در این بخش توضیحاتی را در رابطه با بخش های مختلف برچسب ها در برگه های osha و nfpa ارایه کرده است.

بخش 3-3 پوستر های مواد شیمیایی (Pictograms): برگه و پوستر هایی ایمنی که به صورت تصویر هستند و اطلاعات خطر مربوط به این تصاویر در زیر هر یک قرار داده شده است.

بخش 3-4 تفاسیر (Interpretations): هر یک از این برگه های اطلاعات ایمنی دارای یک شماره استاندارد است که در این بخش می توانید شماره استاندارد مربوط به برگه های اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی توسط اوشا را مشاهده کنید و همچنین اطلاعات مربوط به کسی که این اطلاعات را جمع آوری کرده است.

بخش 3-5: استاندارد (Standards): استانداردهای ارایه شده هر ساله توسط سازمان اوشا بروزرسانی می شود و یکسری اطلاعات به آن اضافه یا کم می شود که در این بخش توضیحات کاملی از اینکه چه بخش هایی حذف یا اضافه شده است ارایه شده است.

بخش 3-6 راهنما (Guidance): در این بخش چندتا فایل راهنمای pdf برای بخش های برگه اطلاعات ایمنی, اموزش کارفرما برای استفاده از مواد شیمیایی, طبقه بندی خطرات و … قرار گرفته است.

بخش 3-7 بین المللی (International): نشست ها و برنامه های بین المللی در مورد استاندارد و برچسب های مواد شیمیایی که انجام می شود در این قسمت قرار می گیرد.

بخش 3-8 پرسش و پاسخ (FAQ’s): سوالات متداولی که ممکن است برای بخش استانداردها ایجاد شود در این بخش مطرح شده و توضیحات مربوطه ارایه شده است.

بخش 3-9 اطلاعات اضافی (Additional Information): در صورتی می خواهید اطلاعات بیشتری را در مورد استانداردها مطالعه کنید به این بخش مراجعه کنید

شماره 4

بخش 4 آمار و اطلاعات (Data & Statistics): این بخش 8 زیر منو دارد که توضیحات آن به شرح زیر است:

بخش 4-1 امار بیماری های ناشی از کار سایت BLS ء (BLS Work Related Injury/Illness  Statistics):  این سایت کلیه آمار و اطلاعات مربوط به صدمات, بیماری ها و فوت های مربوط به ایالات متحده آمریکا را در خود به صورت مکتوب ارایه کرده است.

بخش4-2 آمار متداول (Commonly Used Statistics): آمار کلی از مرگ و میر, جرحات و صداماتی که در سال اتفاق افتاده است و هزینه های ناشی از آن که معمولا مورداستفاده می باشد بیان شده است.

بخش 4-3 آمار و اطلاعات (Data & Statistics): اطلاعات مربوط به نمونه برداری هوا بهداشت صنعتی, آمار جراحات و بیماری ها ارایه شده توسط اوشا از سال 1996 تا سال 2011, امار و اطلاعات مربوط به سایر سازمان های دیگر

بخش 4-4 (DOL Enforcement Website): سایت dol که اختصار عبارت Department of Labor می باشد سازمان اداره کار ایالات متحده آمریکا می باشد که در راستای حفظ حقوق بازنشتگان, بهبود شرایط کار و مراقبت های بهداشتی این دسته از کارکنان خدمات ارایه می دهد. در این سایت امار و اطلاعات جالبی از صدمات, تلفات و … از سازمان های مختلف به صورت نمودار نمایش می دهد که با کلیک بر روی هر یک از این نمودارها اطلاعات مربوط به آن را می توانید مشاهده کنید.

بخش 4-5 (Establishment Search): تمام حوادثی که رخ می دهد در دفتر فدرال اوشا ثبت می شود و کاربر برای اطلاع از این حوادث می تواند به این قسمت مراجعه کند و منطقه و تاریخ حوادث را وارد کند تا تمام موارد ثبت شده را نمایش دهد. در صورتی که حوادثی ثبت شده باشد که وجود خارجی نداشته باشد می توان به کارمندان اوشا اطلاع داد تا پیگیری لازم را انجام بدهند.

بخش 4-6 (Frequently Cited OSHA Standards): هر شغلی و فعالیت اقتصادی که در امریکا انجام می شود توسط سیستم طبقه بندی صنعت امریکای شمالی که به اختصار naics می باشد ثبت شده و دارای یک کد 6 رقمی هست.

در اینجا اوشا به کاربران خود اجازه می دهد که صنعت جدیدی را با توجه به موقعیت جغرافیایی و تعداد کارکنانی که دارد ثبت کنند.

بخش 4-7 (High Penalty Cases by State): هزینه تمام جرایمی که ناشی از رعایت نکردن استاندارد های اوشا هست در این بخش برای هر ایالتی ثبت شده است و اطلاعات ان هر روز به روز می شود.

بخش 4-8 (Worker Fatalities Reports): آمار تمام گزارش های مرگ و میر و صدماتی که توسط کارکنان و کارفرمایان ثبت می شود را این بخش می توانید به تفکیک سال ایجاد حادثه دانلود کنید.

شماره 5

منوی شماره 5:

بخش 5-1 (Enforcement): در این صفحه اطلاعاتی از فعالیت های اجرایی اوشا را برای ما بازگو می کند. اوشا موظف است که با تنظیم و اجرای استانداردها و اموزش ها به ایجاد محیطی امن و سالم کمک کند.

اوشا علاوه بر بخش های دولتی 28 ایالت دیگر رابه صورت خصوصی در محدوده و پوشش خود قرار می دهد.

اولویت های بازرسی اوشا به صورت زیر است:

1- پیگیری خطراتی که امکان وقوع آنها در صنایع بسیار زیاد است.

2-حوادث ناگوار / مرگ و میرها

3- بررسی شکایت کارگران

4- پیگیری بازرسی هایی که در آن نرخ صدمات و بیماری و تخلف کارکنان زیاد است.

5- پیگیری سایر بازرسی ها

بخش 5-2 (Hazard Alerts): از جمله دستورالعمل های اجرایی اوشا هشدار خطرات موجود در صنعت به صورت نامه برای کارفرمایان است و فراهم کردن اطلاعات ایمنی برای کارکنانی که در معرض این خطرات هستند. نمونه ای از این نامه ها را می توانید در این بخش دانلود و مشاهده کنید.

بخش5-3 (High Penalty Enforcement Cases by State): در این بخش ایالت ها تقسیم بندی شده و هزینه های مربوط به هر ایالت با توجه به رعایت نکردن قانون و استاندارد ها ارایه شده است. برای هر ایالت کافی هست که روی آن کلیک کنید تا مبلغ جریمه به همراه مشخصات کارفرمایان جریمه شده نشان داده شود. اطلاعات این صفحه هر هفته بروز رسانی می شود.

بخش 5-4 (Inspections): این بخش حاوی یک فایل pdf است که وظایف بازرسان اوشا و افسران ایمنی و بهداشت را در خصوص نظارت و بازرسی مناطق تحت پوشش به منظور منطبق بودن کار با الزمات اوشا را شرح می دهد.

بخش 5-5 (Letters of Interpretation): در این بخش استانداردها را با توجه به سال انتشار و اهیمت انها در دو بخش تقسیم کرده است که در بخش Publication Date, بر اساس سال انتشار تقسیم بنده شده که با کلیک بر روی هر سال می توان استانداردهایی که در ان سال ثبت شده است را مشاهده کرد و در بخش دوم گلچینی از مهمترین انها ارایه شده است.

بخش 5-6 (Local Emphasis Programs): اوشا با توجه به هر ناحیه و منطقه دستورالعملهایی را جهت کاهش و از بین بردن خطرات در نظر گرفته است که به صورت فایل های pdf موجود می باشد. این برنامه های اجرای که به صورت نامه های ارسالی, آموزش در نمایشگاه ها و سخنرانی در جلسات می باشد در یک ایالت یا در سطح گسترده ای اجرا شود.

بخش 5-7 (National and Special Emphasis Programs): برنامه های اجرایی ملی و رسمی که از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند در این قسمت معرفی کرده است.

بخش 5-8 (Severe Violator Enforcement Program): در اینجا برای آن دسته از کارفرمایانی که دستورالعمل ها و ضوابط اوشا را رعایت نمی کنند دستورالعملی که در این صفحه توضیح داده شده برایشان اجرا می شود.

شماره 6

بخش 6:

بخش 6-1 (eTools): بخش های eTools و eMatirx مکمل و مستقل از همدیگر هستند که در زمینه اموزش ایمنی و بهداشت شغلی دارای اطلاعات زیادی می باشند. برای کارکنانی که می خواهند کار خود را با مقررات اوشا مقایسه کنند بخش های تخصصی وجود دارد که می توانند سوالات خود را مطرح و مشاوره رایگان را دریافت کنند. مشاوران متخصص بیشتر روی ویدوهای آموزشی که به اختصار vTools می باشند کار می کنند.

در این قسمت بخش های eTools, eMatrix, Expert Advisors, Checklists, Ergonomics-related eTools تقسیم بندی شده اند که در هر بخش آموزش هایی مرتبط قرار گرفته است.

بخش 6-2 (Harwood Grants): در این بخش اوشا برای سازمان ها و شرکت های خصوصی که در رعایت مقررات و استانداردها وظیفه خود را به درستی انجام داده اند سالانه در کنگره کمک های مالی برایشان در نظر می گیرد.

بیشتر افردای که این کمک هزینه ها را دریافت می کنند کارگران محروم, بی سواد و افرادی هستند که با خطرات بالا مواجهه دارند. این برنامه از سال 1978 اجرا شده و تاکنون بیش از 2.1 میلیون نفر با این روش اموزش دیده اند.

بخش 6-3 (Hazard Identification Training Tool): اوشا برای کارفرمایان صنایع کوچک و کارگران ابزار شناسایی خطر را در قالب بازی طراحی کرده است که باعث می شود کارگران و کارفرمایان خطرات موجود در محیط کار را بهتر درک کنند.

برای شروع با این ابزار دکمه استارت را فشار دهید.

بخش 6-4 (OSHA Training Institute): در این بخش موسسه اموزشی osha را معرفی کرده است که در زمینه اموزش کارشناسان, افسران, مشاوران و سایر کارکنان آژانس و بخش های خصوصی فعالیت می کند.

بخش 6-5 (OTI Education Centers): مرکز آموزش OTI برای شرکت های خصوصی که مورد تایید اوشا می باشند اموزش های ایمنی و بهداشت شغلی ارایه می دهد که علاوه بر این, اطلاعات استاندارد ورود به فضای بسته, خدمات الکتریکی و سقوط از ارتفاع را ثبت و نگهداری می کند. در حال حاضر در هر کدام از ناحیه ها یک مرکز OTI موجود می باشد.

بخش 6-6 (Outreach Training Program): نوع دیگری از برنامه های اوشا برای آموزش کارکنان و کارفرمایان جهت کاهش یا پیشگیری از خطرات شغلی می باشد که حقوق و شکایت کارکنان و وظایف کارفرما نیز بیان کرده است.

اوشا برنامه های اموزشی خود را در قالب ساعت های 10 ساعته برای کارگران و 30 ساعته برای سرپرستان در نظر گرفته است.

بخش 6-7 (Safety and Health Topics): در این بخش توضیح داده که برای مشاهده پست های ایمنی و بهداشت به قسمت Alphabetical Listing مراجعه کنید که موضوعات آموزشی براساس حروف الفبا طبقه بندی شده اند.

علاوه بر صفحه بالا در صورتی که نتوانستید موضوع خود را پیدا کنید می توانید به بخش OSHA A-Z Index مراجعه و موضوع خود را سرچ کنید

بخش 6-8 (Training Resources): در این صفحه منابع آموزشی, برنامه ها و موادی که برای آموزش کارکنان مورد استفاده قرار می گیرد, توسط رئیس سازمان اوشا تعیین تکلیف می شود.

بخش 6-9 (Videos): کلیه فیلم های اموزشی ایمنی را در این بخش می توانید مشاهده کنید.

شماره 7

بخش 7 (News & Publications): این منو شامل 5 زیر منو می باشد که توضیح هر کدام به شرح زیر است:

بخش 7-1 (About OSHA): توضیحات کلی در مورد اوشا در اینجا بیان شده است که از جمله:

 • معرفی مدیران osha
 • معرفی سازمان osha
 • ایالت هایی که تحت پوشش osha هستند
 • بخش سوالات متداول (FAQs)

بخش 7-2 (It’s the Law Poster): پوستری سازمان اوشا تحت عنوان قانون کار ایمنی و بهداشت تهیه کرده است که وظایف و تعهدات کارکنان و کارفرمایان را شرح می دهد. کارفرماها باید این پوسچر را تهیه و در محل کار در دید عموم قرار دهند

بخش 7-3 (Newsroom): در اتاق خبر بخش های زیر معرفی شده اند:

 • اخبار جدید
 • بیانیه ها
 • سخنرانی ها
 • مرگ و میر های ناشی از کار
 • انتشارات جدید در زمینه ایمنی
 • موضوعات مهم که در دست کار هستند
 • برگه های اطلاعات ایمنی
 • اطلاعات تماس با اوشا
 • عضویت در خبرنامه برای اگاهی از اخرین اطلاعات
 • جریمه های بالا که سازمان اوشا برای صنایع صادر کرده است.

بخش 7-4 (OSHA Newsletter): عضویت در خبرنامه برای اطلاع از اخرین اخبار

بخش 7-5 (Publications): کلیه مقالاتی که سازمان اوشا در وبسایت خود ثبت کرده است را می توانید در این بخش براساس حروف الفبا مشاهده کنید

شماره 8, 9, 10, 11, 12, 13

منو 8 (En Español): برای مشاهده سایت اوشا به زبان اسپانیایی کافی هست که روی این بخش کلیک کنید.

منو 9, 10, 11, 12 و 13 در بخش های قبلی کامل توضیح داده شده است.

تا اینجا ما کلیه بخش های سایت اوشا را مورد بررسی قرار دادیم در صورتی که بخشی را ناقص یا کم توضیح داده ایم در نظرات اعلام بفرمایید تا نواقصات را رفع کنیم.

علاوه بر توضیحات بالا فایل پاورپوینتی جهت آشنایی با اهداف, وظایف و … سازمان اوشا آماده کرده ایم که در زیر می توانید دانلود کنید

مطالب بالا را می توانید در قالب فایل word در زیر دانلود کنید.

معرفی کامل سایت OSHA
رتبه 2 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
6 پاسخ
 1. ساحل
  ساحل گفته:

  سلام
  من قبلا عضو شدم ولی نمی تونم وارد بخش ها و یا دانلود فایل ها بشم.
  رمز و ایمیلم رو وارد می کنم و خطا می ده. نمی دونم مشکل کجاست1

  پاسخ
  • sirvan sheikhi گفته:

   سلام
   حتما رمزت یادت رفته.
   از طریق فراموشی رمز اقدام کنید.
   فراموشی رمز را بزنید. ایمیلی که با ان ثبت نام کردید را وارد کنید و سپس روی بازنشانی رمز کلیک کنید تا ایمیلی جهت تغییر رمز براتون ارسال بشه.
   به این صورت می تونید رمز تازه ای دوباره دریافت کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *