ایمنی مواد سمی و رادیواکتیو

بیماری های ناشی از عوامل شیمیایی حلم سرشت و دل پیشه

بیماری های ناشی از عوامل شیمیایی حلم سرشت و دل پیشه

Diseases caused by chemical agents

کلمات کلیدی: اثرات کلی مواد شیمیایی بر روی بدن, تعریف سم, تعریف مسمومیت, طبقه بندی سموم, راه های ورود سم به بدن, سرنوشت سموم در بدن, استانداردهای مواد شیمیایی

تحت عنوان عوامل شیمیایی محیط کار می توان کلیه مواد اولیه, مواد خام و مواد مصنوعی یا تهیه شده را چه جامد, مایع و یا گاز و بخارات را که در صنعت به کار می روند و یا تولید می گردند مورد مطالعه قرار داد. این مواد ممکن است مصنوعی یا طبیعی بوده و دارای منشا گیاهی, حیوانی و یا شیمیایی (معدنی و آلی) می باشند.

از نظر اثرات فیزیولوژیکی هر چند که هر یک از مواد شیمیایی معمولا عوارض خاص خود را بروز می دهند لیکن در تقسیم بندی کلی, اثرات این مواد را بصورت زیر می توان خلاصه نمود:

1- مواد التهاب اور و محرک

مواد محرک دارای اثر سوزاننده و تاول زا بوده و سطوح مخاط مرطوب را متورم می کنند. بعضی از این مواد محرک قسمت فوقانی دستگاه تنفس را بیشتر صدمه می زنند مانند آلدئیدها (استالدئید, اکرولئین, فرومالدئید و پارافورم), گرد و غبار و مه های قلیایی, امونیاک, اسید کرومیک, اکسید اتیلن, اسید کلریدریک, گاز سولفور و سولفوریک تعدادی از آنها هم قسمت های قوقانی دستگاه و هم نسوج را تحت تاثیر قرار می دهند مانند اکسیدهای کلر, برمور سیانوژن, کلرورسیانوژن, دیمتیل سولفات, تری کلرورفسفر و پنتا کلرور فسفر و بالاخره محرک قسمت های نهایی دستگاه تنفسی و حبابچه هوا که تری کلرور ارسینیک, بی اکسید و تری اکسید ازت و فسژن از آنجمله اند.

برای دیدن ادامه مطلب فایل پیوست شده را دانلود کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *