بیماری های ناشی از عوامل روانی

چک پوینت های پیشگیری از استرس در محیط کار

چک پوینت های پیشگیری از استرس در محیط کار

چک پوینت های پیشگیری از استرس در محیط کار

راه حل های عملی برای پیشگیری از استرس در کار

مترجمین

نصرت عبداله پور
فرحناز دسترنج
فرامرز هلالی
مصطفی حمزئیان زیارانی
منصور ضیائی

استرس در کار يکي از مهم ترين مسائل مورد بحث در محیط های کاری مختلف در بيشتر کشورهاست. استرس اثرات منفي زيادي دارد که شامل، بيماريهاي قلبي و گوارشي، مشکلات فيزيکي مختلف، مشکلات رواني اجتماعي و بهره وري پایین است.

بهبود شرايط کاري و سازماندهي کار با در نظر گرفتن استرس در کار و اقدامات عملي براي مقابله با شرايط استرس زاي کاري مورد تاکيد است.

بررسي هاي اخير انجام شده توسط سازمان بين المللي کار (ILO)، نشان داد چک پوينت هاي عملي براي مطالعه و کاهش استرس در کار وجود دارد که اين چک پوينت ها با توجه به بررسي تجارب بين المللي انجام شده در اين ارتباط و توسعه راهکارهاي آسان و عملي در شرايط مختلف مفيد مي باشند.

اين چک پوينتها بطور اخص براي بهينه سازي شرايط محيط کار و سازمان کاري جهت پيشگيري از مشکلات استرس مرتبط با کار در محيط هاي کاري، مهم هستند. يک سري اقدامات عملي متقابل براي چنين مشکلاتي وجود دارندکه شامل، بهينه سازي عوامل استرس زاي خارجي در کار، خانه و در جامعه، افزايش توانايي مقابله کارگران، و تقويت سيستم هاي حمايتي و پشتيبان براي کارگران است.

اين کتاب براي بررسي مسائل استرس در محل کار طراحي شده است، که شامل چک پوينت هاي آسان و عملي براي شناسايي عوامل استرس در زندگي شغلي و کاهش اثرات مضر آنهاست.

اميد است که کارگران و کارفرمايان قادر به استفاده از اين چک پوينت ها براي شناسايي علل استرس در محل کار و اقدامات موثر براي حل آنها باشند.

براي دستيابي به موفقيت در هر برنامه کنترل استرس در کار مهم است که فرآيندي براي ارزيابي ريسک استرس در کار وجود داشته باشد. بطور کلي چک پوينت هاي اين کتاب تمرين خوبي براي سازمانهاست، که آنها را بايد با ويژگيهاي سازمان و به مشکلات خاص ارتباط داد. اين مهم است که استرس در کار را متفاوت از ساير ريسک ها نمي توان حل کرد. کارفرما بايد متعهد به ارزيابي ريسک نسبت به تغ ييراتي که بايد انجام شود باشد. خط مشي پيشگيري از استرس در محل کار نبايد به عنوان يک سند جداگانه باشد، بلکه اين موضوع بايد بصورت يکپارچه در داخل خط مشي ايمني و بهداشت شغلي کارخانه قرار گيرد.

راهبردها و رويکردهاي سفارشي بايستي مطابق با شرايط خاص محل کار مورد نظر باشد. به عنوان مثال مسائل در يک کارخانه بزرگ در يک کشور صنعتي، بسيار ممکن است متفاوت تر از شرايط يک کارخانه در يک کشور در حال توسعه صنعتی باشد.

گروهي از متخصصين براي گردآوري چک پوينت هاي پيشگيري از استرس در کار توسط سازمان بين المللي کار (ILO) تشکيل شد. اين گروه متشکل از شش نفر از متخصصين برون سازمانی مرتبط با استرس و بهبود کار و همچنين اعضايي از سازمان بين المللي کار بود

براساس جلسات تشکیل شده در طي يک هفته در دفتر مرکزي سازمان بین الملی کار (ILO) و بعد از آن بحث بصورت ايميل، 50 چک پوينت گرد آوري شد. متخصصيني که در اين نشست کاري شرکت کرده بودند شامل: ژان پير برون (کانادا)، آناليزا الو (فنلاند)، تيق کريستنسن (دانمارک)، کاتزوتاکا کوجي (ژاپن)، لنارت لوي (سوئد)، آنجالي نق (هند). همچنين کارکنان سازمان بين المللي کار شرکت کننده در اين جلسات شامل، تورا ايتاني، کلود لوئيسل و ديويد گولد و ضمنا اولن کورتوم هم از سازمان جهاني بهداشت (WHO) حضور داشتند. موارد مطرح شده مربوط به همکاري شرکت کنندگان در جلسه توسط کازوتاکا کوجي، کسي که هماهنگي تهيه پيش نويش کتاب حاضر را بر عهده داشت گردآوري شد.

 

فهرست مطالب:

 • چگونگی استفاده از راهنما
 • چک لیست پیشگیری از استرس شغلی در محیط کار
 • رهبری و عدالت در کار
 • تقاضاهای شغلی
 • کنترل شغلی
 • حمایت اجتماعی
 • محیط فیزیکی
 • تعادل کار-زندگی و زمان کاری
 • به رسمیت شناخته شدن در کار
 • محافظت از رفتارهای توهین آمیز
 • امنیت شغلی
 • اطلاعات و ارتباطات

این کتاب در 141 صفحه و در قالب pdf تهیه و تنظیم شده است که به صورت مستقیم در زیر می توانید دانلود کنید.

 

مطالب هم گروه:

چه رابطه ای بین ارگونومی و استرس شغلی وجود دارد؟

خستگی و استرس شغلی

ميزان استرس شما در محيط كار چقدر است؟

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *