پروژه بیماری های ریوی

کارسینوژن ها

کارسینوژن ها

Carcinogens

نئوپلازی از نظر لغوی به معنای رشد جدید است. براساس تعریفی که ویلیس ارائه کرده است نئوپلاسم عبارت است از توده بافتی غیر طبیعی که رشد ان در مقایسه با بافت طبیعی سریعتر و ناهناهنگ است و این رشد سریع حتی پس از قطع عامل محرک این تغییر نیز ادامه می یابد.

در ارتباط با سلول های طبیعی, سیستم های کنترل رشد, اجازه تکثیر و رشد بیش از حد را به سلول ها نمی دهند. در حالی که سلول های نئوپلاسمیک (ترانسفورمه) به تکثر خود ادامه داده و ظاهرا نسبت به عوامل تنظیم کننده که رشد طبیعی سلول را کنترل می کنند بی توجه هستند. علاوه بر این, نئو پلاسم ها دارای دو ویژگی دیگر نیز هستند:

  1. به نظر می رسد نئو پلاسم ها مانند انگل رفتار می کنند و برای رفع نیازهای متابولیک خود با سلول و بافت های طبیعی به رقابت می پردازند و از این رو باعث تحلیل رفتن و لاغری مفروط شخص مبتلا می شوند.
  2. نئوپلاسم بدون توجه به محیط اطراف خود و وضعیت تغذیه ای میزبان و به گونه ای ثابت و یکنواخت به رشد و بزرگ شدن خود ادامه می دهند. بنابراین رشد مهار نشده ای دارند از این رو آنها را خودمختار (اتونوم) می نامیم/ خود مختاری انها به هیچ وجه کامل نیست و برخی از آنها به پشتیبانی هورمون ها نیازمندند. به طوریکه در برخی مواقع می توان از این وابستگی برای درمان بیمار استفاده کرد.

موضوعات:

  • نام گذاری تورمورها
  • اختلاف بین تومورها خوش خیم و بدخیم
  • انکوژن ها و انتی انکوژن ها
  • کارسینوژن ها
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *