10 نکته ایمنی در سواحل و محیط های آبی

10 نکته ایمنی در سواحل و محیط های آبی

10 نکته ایمنی در سواحل و محیط های آبی

10 نکته ایمنی در سواحل و محیط های آبی

 

ایمنی در آب: ابتدا یادگیری شنا و سپس رعایت نکات ایمنی دیگر …

راهنمای آموزش نکات ایمنی از سوی انجمن نجات غریق ایالات متحده اطلاعات عمومی در مورد غرق شدگی :

غرق شدگی سومین عامل منجر به مرگ ناگهانی (مرگ تصادفی) در ایالات متحده و دومین عامل منجر به مرگ ناگهانی افراد ۵ تا ۴۴ سال می باشد.برای کودکان رده سنی ۱ تا ۲ سال، غرق شدگی عامل اصلی آسیب های منجر به مرگ است. در برخی ایالات مانند کالیفرنیا، فلوریدا و هاوایی، غرق شدگی عامل اصلی آسیب های منجر به مرگ در افراد زیر ۱۵ سال می باشد. مرگ ناشی از غرق شدگی تنها بخش کوچکی از آسیب های مرتبط با سوانح محیط های آبی ست. به ازای هر ۱۰ کودک که در اثر غرق شدگی فوت می کنند، ۱۴۰ کودک در بخش اورژانس درمان می شوند، ۳۶ کودک برای درمان های بیشتر در بیمارستان پذیرش می شوند که تعدادی از آنها هرگز بهبودی کامل نمیابند.

میزان غرق شدگی جنس مذکر به طور چشمگیری از جنس مونث بیشتر است (تقریبا ۵ به ۱) ،در موارد غرق شدگی مرتبط با قایق ها و شناور ها این نسبت تا ۱۴ به ۱ افزایش میابد.

راهنمایی برای نکات ایمنی :

1- شنا کردن را بیاموزید :

شنا کردن را بیاموزید

شنا کردن را بیاموزید

یادگیری شنا بهترین دفاع در برابر غرق شدگی ست. در سنین پایین شنا را به کودکان خود بیاموزید. کودکانی که در سنین پایین شنا را آموزش نمی بینند با بالا رفتن سن تمایل به اجتناب از یادگیری شنا دارند،احتمالا به خاطر احساس خجالت. آموزش شنا یک گام مهم و حیاتی در محافظت کودکان از آسیب یا مرگ است

۲. نزدیک ناجیان غریق شنا کنید :

 

نزدیک ناجیان حریق شنا کنید

نزدیک ناجیان حریق شنا کنید

 

آمارهای انجمن نجات غریق ایالات متحده طی یک دوره ۱۰ ساله نشان می دهد که احتمال غرق شدگی در یک ساحل بدون حضور و مراقبت ناجی غریق تقریبا ۵ برابر بیشتر از یک ساحل تحت مراقبت ناجی غریق است. انجمن نجات غریق ایالات متحده برآورد کرده است که احتمال غرق شدن یک انسان تا زمانیکه در ساحل تحت نظارت و مراقبت ناجیان غریق عضو انجمن نجات غریق ایالات متحده حضور داشته باشد، ۱ به ۱۸ میلیون است یعنی 0.0000055%

۳. با یک همراه شنا کنید:

بسیاری از موارد غرق شدگی شناگران تنها (افرادی که به تنهایی شنا می کنند) را در بر می گیرد. هنگامی که با یک دوست یا همراه شنا می کنید،اگر یکی از شما دچار مشگل شود، شاید دیگری قادر به کمک رسانی باشد، مثلا علامت دادن برای درخواست کمک از دیگران. حداقل یک نفر در ساحل برای مراقب از شما حضور داشته باشد.

۴. با ناجیان غریق هماهنگ کنید :

ناجیان غریق پیوسته در تلاش برای تشخیص خطراتی هستند که ممکن است ایمنی شما را تحت تاثیر قرار دهند. آنها می توانند ایمن ترین مکان برای شنا کردن و همچنین مکان های برای اجتناب از خطر را به شما توصیه کنند. هنگامی که به ساحل می رسید ابتدا با ناجیان غریق صحبت کنید، مشاوره بگیرید و درخواست راهنمایی کنید

5. از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و آب بنوشید :

کرم های مرطوب کننده پوست

کرم های ضد آفتاب

همه افراد یک روز آفتابی را دوست دارند، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب بدن تان را تحت تاثیر قرار می دهد. بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب ممکن است دچار آفتاب سوختگی جدی شوید. اشعه خورشید همچنین می تواند باعث صدمات پوستی مادام العمر و سرطان پوست شود. به منظور مراقبت از پوست خود همیشه ضد آفتاب های طیف گسترده یا “broad spectrum” را با درجه SPF ۱۵ تا SPF ۵۰ را انتخاب کنید، یا لباس هایی که پوست تان را می پوشاند به تن کنید، و در تمام طول روز مرتبا از ضد آفتاب استفاده کنید.

آفتاب همچنین می تواند به سرعت بدن تان را دهیدراته (دچار کم آبی) کند. مقدار زیادی آب بنوشید و از نوشیدن الکل پرهیز کنید چرا که موجب از دست آب بدن و دهیدراتاسیون می شود. ناجیان غریق گاهی اوقات افراد مبتلا به خستگی گرمایی “heat exhaustion” و گرما زدگی “heat stroke” را درمان می کنند، اگر احساس کسالت یا ناخوشی دارید، حتما به منجیان غریق مراجعه کنید.

6. از پرچم ها، علایم و تابلوهای نصب شده تبعیت کنید :

 

پرچم هشدار دهنده در سواحل

پرچم هشدار دهنده در سواحل

 

گاهی اوقات به نظر می رسد علائم بسیاری وجود دارد،اما تابلوها و علایم نصب شده در سواحل با هدف کمک به حفظ ایمنی و آگاه کردن شما از قوانین و مقررات محلی طراحی شده اند.هنگامی که به ساحل می رسید ابتدا تابلو ها و علایم را بخوانید و لطفا از دستورالعمل های شان پیروی کنید.پرچم ها ممکن است برای اعلام خطرات یا مقرراتی که لحظه به لحظه تغییر می کنند توسط منجیان غریق برافراشته شوند.می توانید تابلو هایی که معنی پرچم ها را توضیح داده را در ساحل بیابید و یا از منجیان غریق سوال کنید .

7. ساحل و دریا را پاکیزه نگهدارید:

 

تمیز کردن ساحل

تمیز کردن ساحل

 

هیچ کس دوست ندارد ساحل یا دریا را کثیف و مملو از زباله ببیند.حتی در مکان هایی که سرویس های نظافت ساحل روزانه زباله ها را جمع آوری می کنند ممکن است زباله ها به مدت چند ساعت در ساحل باقی بماند و یک تصویر زشت و بد نما را به وجود آورد و تهدیدی برای سلامتی پرندگان و حیوانات باشد . نقش خود را ایفا کنید، زباله های خود و حتی دیگران را جمع آوری کنید. همگی قدردان این اقدام شما خواهند بود .

8. ایمنی در جریان های شکافنده را بیاموزید :

انجمن نجات غریق ایالات متحده دریافته است که نزدیک به ۸۰ درصد از عملیات های نجات توسط منجیان غریق عضو انجمن نجات غریق ایالات متحده در سواحل اقیانوس به دلیل وجود پدیده جریان های شکافنده بوده است. این جریان ها توسط خیزاب و نیروی گرانش به وجود می آیند. هنگامی که خیزات آب را تا شیب ساحل هدایت می کند،نیروی کشش این آب را از ساحل به سمت دریا برمی گرداند که ممکن است باعث ایجاد آبراهه های متمرکزی شود که آب را به از ساحل به سمت دریا هدایت می کند. برخی افراد به اشتباه این امواج را اموج زیرکش یا جریان زیر آبی دریا می نامند “undertow” اما هیچ
گونه جریان زیرین وجود ندارد، تنها جریان از ساحل به سمت دریاست. اگر در یک جریان شکافنده گرفتار شدید، سعی نکنید با تلاش برای شنای مستقیم به ساحل با آن بجنگید. در عوض، موازی با ساحل شنا کنید تا زمانیکه احساس کردید از شدت جریان کاسته و ملایم شده است،سپس به سمت ساحل شنا کنید. بیشتر جریان های شکافنده کم عرض هستند و با یک شنای کوتاه و مختصر موازی با ساحل به نقطه امن خواهید رسید

9. با پا وارد آب شوید :

 

با پا وارد آب شوید

با پا وارد آب شوید

 

آسیب های جدی و مادام العمر مانند فلج نیم تنه پایین بدن، همه ساله به دلیل شیرجه با سر به داخل آب های ناشناخته و برخورد با بستر اتفاق می افتند. در ورزش “body surfing” ممکن است برخورد سر و گردن شناگر با بستر منجر به آسیب های جدی در ناحیه گردن شود. (بادی سرفینگ ورزشی است که در آن شناگر بر روی آب می خوابد و امواج او را به جلو می برند) قبل از شیرجه آب را از نظر عمق و موانع بررسی کنید، سپس برای اولین بار با پا وارد آب شوید؛و هنگام “بادی سرفینگ” احتیاط کنید، همیشه یک دست را جلوی صورت خود بگیرید .

10. جلیقه نجات بپوشید :

 

جلیقه نجات بپوشید

جلیقه نجات بپوشید

 

نزدیک به ۸۰ درصد از مرگ و میرهای مرتبط با سوانح قایقرانی ناشی از غرق شدگی هستند. اکثر افراد حاضر در قایق هرگز انتظار نداشته اند که درون آب دریا بیفتند، اما از روی قایق به درون آب پرت شده اند و یا هنگامی که قایق غرق شده درون آب افتاده اند. کودکان به ویژه از این مشگل آسیب پذیرتر هستند و در بسیاری از ایالات کودکان هر زمان که سوار قایق می شوند ملزم به استفاده از جلیقه های نجات هستند .

  • منبع ترجمه: usla.org
  • ترجمه و تدوین: مجید آذرشب
  • انجمن نجات غریق ایالات متحده :USLA United States Lifesaving Association
  • جریان شکافنده : Rip Current
  • برگرفته از انجمن نجات غریق ایالات متحده

 

  • هر گونه سوالی در رابطه با 10 نکته ایمنی در سواحل و محیط های آبی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی در مناطق آبی و یخی

کار در نزدیکی آب

ایمنی در دریا و دریانوردی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *