ایمنی در مناطق آبی و یخی

ایمنی در مناطق آبی و یخی

ایمنی در مناطق آبی و یخی

اب سرد همیشه خطرناک است، کسانی که در اب سرد غوطه ور می شوند،به سرعت درجه حرارت خود را از دست می دهند.

بودن در آب سرد میتواند باعث هیپوترمی شود، هیپوترمی یک عامل تهدید کننده حیات است،همچنین یک وضعیت اورژانسی خطرناک است.

  • شخصی که از هیپوترمی رنج میبرد،عوامل و شرایطی همچون:
  • دما
  • وزش
  • باد
  • مرطوب بودن یا لباس های خیس
  • مدت زمان ماندن در اب سرد
  • بیماری هایی مثل دیابت و بیماری قلبی
  • اب و هوای سرد

میتواند منجر به بدتر شدن حال شخص گرد.

نکته مهم این است که در افراد هیپوترم قلب و دیگر ارگانهای بدن هم دیگر نمیتوانند به درستی کار کنند ، و میتواند باعث از کار افتادن قلب شخص و یا اختلال در تنفس شود ،که در نتیجه در موارد شدید منجر به مرگ شخص می شود.

زنده ماندن شما در اب سرد بستگی به شرایط و عواملی دارد،همچون: نوع لباسی که پوشیده اید، وسایل نجات مثل جلیقه نجات، سن ، وزن، مدت زمانی که در اب هستید، درجه حرارت اب، و … بستگی دارد.

چنانچه جلسقه نجات پوشیده اید ، پوزیشن (هلپ) را انجام دهید. بدین صورت که دستان خود را در قفسه سینه جمع کنید و پا را از قسمت ارنج ،و به طرف قفسه سینه بکشید.(مثل،در اغوش گرفتن خود)

پوزیشن هلپ

پوزیشن هلپ

چنانچه چند نفر هستید ،در کنار هم جمع شوید،(به شرطی که جلیقه نجات داشته باشید) و دستان خود را بر روی سر شانه های دیگری بیندازید

HELP position  مخفف عبارت زیر است:

Heat حرارت ، گرما

Escape هدر رفت

Lessening کاهش دادن

Posture وضعیت ، طرز ایستادن

نکات کلیدی
هر چه اب سردتر باشد ، هیپوترمی زودتر اتفاق می افتد، لحظه ای که شما در اب سرد برخورد میکنید ، بدن بصورت خودکار و غیر ارادی ، شروع به نفس نفس زدن میکند، این عمل چنانچه سر شخص در زیر اب باشد ، با نفس نفس زدن اب به درون ریه ها رفته و باعث غرق شدن شخص می شود.

در صورتی که سر و دهان شما ،در زیر اب باشد ، نفس خود را نگه دارید ، این عمل کمک خواهد کرد که اب به درون ریه ها نفوذ نداشته و مانع از غرق شدن شخص شود. شخص ممکن است در اب های بسیار سرد ، لرز شدید و همچنین درد را تجربه کند،که این یک عمل طبیعی بدن میباشد.

ادامه مطلب را در فایل پیوستی مشاهده کنید:

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *