اصول طراحی از دیدگاه ارگونومی

چگونگی تنظیم صندلی های اداری کارگری

چگونگی تنظیم صندلی های اداری کارگری

چگونگی تنظیم صندلی های اداری کارگری

 

مهم ترین بخش در مورد داشتن یک ایستگاه کاری خوب چیست؟ در هنگام انتخاب صندلی چه چیزی باید مدنظر قرار گیرد؟ چه چیزی باعث بحث در مورد دسته های صندلی شده است؟ مهم ترین بخش در مورد داشتن یک ایستگاه کاری خوب چیست؟

ایستگاه کاری باید اجازه دهد کارگر بنشیند، وظایف خود را به راحتی انجام دهد و تغییراتی که بطور آزادانه می خواهد در وضعیت خود ایجاد نماید.
سه حوزه ارتباطی در فضای کار که استقرار کارگری را تحت تاثیر قرار می دهد وجود دارد: صندلی، سطح کار (معمولا بالای میز یا صفحه کلید) و طبقه . برای اطمینان از راحت ترین وضعیت ممکن، دوتا از این عوامل باید قابل تنظیم باشد.

اگر شما آمادگی انجام کار را دارید برای انجام این کار و نه هیچ چیز دیگری، یک صندلی “باید” به طور کامل قابل تنظیم باشد. از سوی دیگر، و شاید گزینه صندلی ترجیح داده شده ترین حالت باشد،یک میز به طور کامل قابل تنظیم باشد.با این حال با توجه به قیمت یک میز شاید گزینه صندلی عملی و کاربردی تر باشد. علاوه بر جنبه موثر و ارزانتر بودن قابل تنظیم بودن صندلی، راحتی و امنیت استفاده از صندلی و زیرپایی می باشد.

در هنگام انتخاب صندلی چه چیزی باید مدنظر قرار گیرد؟

یک اصل اساسی در ارگونومی وجود دارد که هیچ فرد متوسطی وجود ندارد.با این حال طراحی یک صندلی برای هر فردی بطور خاص نیز عملی نیست. تنها راه حل این است که برای حداکثر مردم صندلی قابل تنظیم درست نمود. (90%صندلی های قابل تنظیم و 5% مابقی برای بلند قدترین و کوتاه قدترین افراد سفارش داد.)

صندلی را انتخاب کنید که:

قابل تنظیم باشد چون کار کردن در حالت نشسته بر روی آن در حالت نشسته آسان است. یک صندلی که برای هر دو حالت از لحاظ شیب و ارتفاع قابل تنظیم باشد. یک صندلی که به پشت ران و زانو فشار وارد ننماید. یک صندلی با لبه جلویی که منحنی ان به سمت پایین یا جلوب اشد. روکش صندلی از پارچه های قابل تنفس و غیرلغزنده باشد. شکل پشتی صندلی برای حمایت از پایین کمر به حالت قوس کمر باشد. در پنج نقطه پایدار دارای پایه باشد.چرخ ها و یا کاستورها برای نوع کفپوش اتاق مناسب باشند. یک مکانیسم گردان و  یا چرخشی داشته باشد.دسته های صندلی ارتفاع آرنج را تنظیم می کند هنگامی که شما اندام فوقانی را به پایین آویزان می کنید و ساعد با اندام فوقانی زاویه 90 درجه می سازد.

دسته های صندلی مانع انجام حرکات مکرر و از در ایستگاه کاری نشود.

در مورد دسته های صندلی چه بحث هایی شده است؟

دسته های صندلی بطور سنتی توصیه نمی شود زیرا آنها مانع نزدیک شدن کاربران به میز می شوند. با این حال در حال حاضر دسته های صندلی وجود دارند که طول آنها 25 سانتیمتر و یا کمتراند و در پشت صندلی قرار دارند. مردم با استفاده از صندلی هایی که بر روی آنها دسته های کوتاه نصب شده است می توانند صندلی خود را تا نزدیک ایستگاه کاری خود حرکت دهند. دسته های صندلی به کاربران در حال استراحت کمک می کند مقداری از بار گردن و شانه های آنها را از روی بدن آنها می گیرد.

چگونگی تنظیم یک صندلی برحسب ابعاد بدن کاربر:

تنظیم ارتفاع صندلی : در جلوی صندلی بایستید بالاترین نقطه از صندلی زمانی که در حالت افقی قرار دارد درست در زیر کلاهک زانو قرار گیرد.(نوک لبه جلوی صندلی باید زیر کلاهک زانو قرار گیرد)
بر روی صندلی بنشینید و پاهای خود را صاف بر روی کف زمین قرار دهید. بررسی کنید که فاصله بین لبه جلویی صندلی و بخش پایین تراز پاها پشت قوس زانو (گوساله ها) متناسب با مشت گره کرده باشد (درحدود 2 اینچ)

تنظیم پشتی صندلی از عقب و جلو و همچنین بالا و پایین بطوریکه متناسب با قسمت تو خالی کمر باشد.
بطور عمودی بر روی صندلی و بطور آزادانه بنشینید. خم آرنج خود را با یک زاویه مناسب (90درجه) بروی دسته صندلی تنظیم کنید تا زمانیکه به سختی آرنج دسته را لمس کند و آن را تنظیم نماید. بعد از بدست آوردن این حالت دسته های صندلی ر احرکت دهید. در صورت تمایل شما می توانید صندلی خود را به عقب و یا جلو کج نمایید.

وظایف اداری یا دفتری مختلف نیازمند تجهیزات، لوازم جانبی و پوسته های متفاوتی هستند. با این حال صندلی تنظیم و نصب آن د رمحیط اداری معمولا ثابت باقی می ماند.

منبع: بهداشت حرفه ای ساوه

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با چگونگی تنظیم صندلی های اداری کارگری داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

استاندارد ایمنی و ارگونومی در مبلمان و میز و صندلی مراکز آموزشی

تاثیر میز و صندلی قابل تنظیم بر وضعیت نشستن

توصیه هایی برای طراحی صندلی پست کار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *