سم شناسی پلی وینیل کلراید

پاورپوینت سم شناسی وینیل کلراید PPT

پاورپوینت سم شناسی وینیل کلراید PPT

پاورپوینت سم شناسی وینیل کلراید PTT

 فرمت:PPT    تعداد صفحات: 44

سم شناسی وینیل کلراید در صنعت پلاستیک Toxicology of VC in plastic industry

واژه پلاستیک شامل رنج وسیعی از مواد می باشد که هر کدام از این مواد دارای خواص ویژه ای (مانند سختی، تحمل گرما و حالت ارتجاعی) می باشند . پلاستیک ها معمولا حاوی مولکول های بزرگی به نام پلیمر هستند و همچنین مواد دیگری که به منظور بهتر کردن خواص این مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد خطرات متداول در صنعت پلاستیک:

 • وینیل کلراید
 • سرب
 • فنول

شناسه وینیل کلراید:

وینیل کلراید

وینیل کلراید

CAS No.: 75-01-4

Chemical Formula : C2H3Cl , and formed by the chlorination of ethylene Synony

ms : chloroethene , chloroethylene , 1-chloroethylene ,  ethylene monochloride  ,  monochloroethene  ,  monochloroethylene  and vinyl chloride monomer or VCM

خواص فیزیکی و شیمیایی وینیل کلراید

خواص فیزیکی و شیمیایی وینیل کلراید

خواص فیزیکی و شیمیایی وینیل کلراید

ویژگی ها Characteristics:

 • گازی بی رنگ (با نقطه جوش 13/4- درجه سانتیگراد) در دما و فشار اتاق می باشد، اما این ماده تحت فشار به سادگی به مایع تبدیل می شود و معمولا به حالت مایع ذخیره سازی و حمل و نقل می شود. مقدار حلالیت آن در آب بین 1/1 تا 2/8 گرم بر لیتر می باشد.
 • وینیل کلراید جهت ساخت پلی وینیل کلراید (PVC) مورد استفاده قرار می گیرد. PVC نیز جهت ساخت انواع مختلفی از محصولات پلاستیکی مانند لوله، پوشش سیم و کابل و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گزارش ها حاکی از آن است که در سال 2005 میلادی میزان تولید و مصرف این ماده 573388 پوند بوده است. میزان تولید این ماده ، قطعا بسیار بیشتر از این مقدار می باشد ، زیرا همه منابع تولید وینیل کلراید در دسترس نیستند.
 • هیچگونه منبع طبیعی برای تولید وینیل کلراید وجود ندارد. اما در شرایط بی هوازی، دهالوژناسیون کاهشی 1،1،2-تری کلرواتان، تترا کلرو اتین و 1،1،1-تری کلرو اتین در فاضلاب های خطرناک و سایت های صنعتی به وینیل کلراید تبدیل می شود .
 • وینیل کلراید در هوا طی چندین روز تجزیه می شود و چندین ماده شیمیایی نظیر هیدروکلریک اسید، فرمالدئید و کربن دی اکساید از آن بوجود می آید.

OSHA, IARC, NTP, and ACGIH guideline:

 • OSHA : O,W ; OSHA / WISHA
 • IARC : 1 ; Carcinogenic to humans
 • NTP : 1 ; Known to be Human Carcinogens (K)
 • ACGIH : A1 ; Confirmed Human Carcinogen

Go to the National Library of Medicine ChemID Web site (http://chem.sis.nlm.nih.gov/chemidplus) and search for vinyl chloride

اثرات وینیل کلراید روی محیط زیست:

آب :

◄ بیشترین سطوح وینیل کلراید در آب آشامیدنی در نزدیک سایت های تولید پلی وینیل کلراید مشاهده شده است

◄ همچنین وینیل کلراید به طور مستقیم از PVC لوله ها وارد آب آشامیدنی می شود. سطوح مونومر وینیل کلراید با افزایش عمر سیستم PVC کاهش خواهد یافت !!!

◄ سازمان EPA در سال 1985 میلادی تخمین زده است که اکثریت افرادی که از سیستم های آب آشامیدنی عمومی استفاده می کنند، در معرض جذب سطوح پائین تر از 0/028 میلی گرم بر کیلوگرم روز  وینیل کلراید قرار دارند.

خاک :

◄ سازمان EPA تخمین زده است که میانگین ضریب جذب خاک برای این ماده 56 می باشد که مونومر گازی شکل این ماده در خاک بسیار روان می باشد و ممکن است درون زمین به داخل آب های زیرزمینی نفوذ کند. سازمان EPA  عنوان می کند که وینیل کلراید  ممکن است در شرایط بی هوازی خاک به صورت بیولوژیکی کاهش پیدا کند .

غذا :

◄ اطلاعاتی در زمینه جذب وینیل کلراید از طریق غذا و منابع بسته بندی مواد غذایی در دسترس نمی باشد.

متابولیسم و فاماکوکینتیک

 • متابولیسم وینیل کلراید از هر دو راه آنزیم های میکروزومال (سیتوکروم P 450) و غیر میکرو زومال صورت می گیرد و در نتیجه آن وینیل کلراید به متابولیت قطبی 2-کلرو اتیلن اکساید و توسط اکسیداسیون ثانویه به کلرواستالدئید و مونوکلرو استیک تبدیل می شود.
 • این مسیر اشباع شدنی در مواجهه های پایین(کمتر از 100 ppm) رخ می دهد که منجر به تولید متابولیت های قطبی می شود که به طور عمده از راه ادرار دفع می شوند.

جذب ؛ گوارش :

 • وینیل کلراید به سرعت و بطور کامل از طریق تنفسی  یا گوارشی جذب می شود.
 • در مطالعات انجام گرفته مشخص شده که نزدیک به 100 درصد دوز دریافت شده این ماده از طریق کانال های پهن گوارشی جذب می شود
 • Green و Hathaway در مطالعه ای گزارش کردند که 98/7 درصد از دوز 450 میلی گرم بر کیلوگرم وینیل کلراید از طریق کانالهای گوارشی  جذب می شود.

جذب ؛ تنفسی :

 • نتایج حاصل از مطالعاتی که به مواجهه استنشاقی این ماده در انسان، میمون و رت با استفاده از مدل های مستقیم و غیرمستقیم پرداختند، نشان می دهد که وینیل کلراید به سرعت(اما نه به طور کامل) جذب و متابولیزه می شود، و به سرعت در بدن پخش شده و از طریق کلیه ها دفع می گردد.
 • مطالعات بر روی رت نشان می دهد که جذب ریوی وینیل کلراید  به سرعت اتفاق می افتد و سطوح خونی این ماده با دوز افزایش پیدا می کند.

حدود 40 درصد وینیل کلراید در هوای استنشاقی در ریه های انسان های داوطلب باقی ماند. این محققین 5 مرد سالم را به مدت 6 ساعت با غلظت های 7/5، 15 ، 30 و 60 میلی گرم بر کیلوگرم وینیل کلراید مواجهه دادند. مواجهه این افراد از طریق ماسک های صورت می گرفت که هوای دم و بازدم را اندازه گیری می کرد. میانگین مقدار باقیمانده وینیل کلراید در ریه ها 42 درصد بود و این مقدار با بالابردن غلظت وینیل کلراید افزایش پیدا نکرد.

توزیع :

توزیع وینیل کلراید  از طریق بافت های بدن بطور گسترده ای صورت می گیرد. مطالعات بر روی رت ها و میمون ها نشان می دهد که مونومر وینیل کلراید بسیار روان می باشد و پس از جذب، به سرعت از طریق بافت های بدن پخش می شود.

لیپیدها یا لیپوپروتئین ها، سریع تر از پروتئین ها، وینیل کلراید را در خون انتقال می دهند.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • دیاگرام ساز و کار ورود وینیل کلراید به بدن

 • اثرات حاد و مزمن وینیل کلراید

 • عوارض و بیماری های ناشی از وینیل کلراید

 • و …

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با پاورپوینت سم شناسی وینیل کلراید داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

MSDS فارسی مواد شیمیایی

سم شناسی محیطی PDF

توکسیکولوژی یا سم شناسی

جزوه سم شناسی دکتر رحیمی نژاد

500 نکته سم شناسی استیسی

 

منبع: دانشجویان بهداشت حرفه ای

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *