آنتروپومتری

طراحی و ساخت دستگاه آنتروپومتر قابل حمل

طراحی و ساخت دستگاه آنتروپومتر قابل حمل

طراحی و ساخت دستگاه آنتروپومتر قابل حمل

شهرام رضا نژاد،سکینه ورمزیار،مریم آبرود

 

مقدمه : فقدان ابعاد و اندازه های بدن منجر به عدم تناسب در طراحی ابزار آلات ، دستگاه ها و وسایل مورد استفاده در ایستگاه های کاری خواهد شد. عدم طراحی صحیح نیز پوسچرهای نامناسب کاری و به دنبال آن بروز اختلالات اسکلتی – عضلانی را در پی خواهد داشت.

از جمله فاکتورهایی که می توانند در فقدان این ابعاد نقش داشته باشد مشکل بودن جابجایی دستگاه های آنتروپومتر حجیم و سنگین است. لذا برخوداری از وسایل مناسب اندازه گیری نقش مهمی در جمع آوری اطلاعات ابعاد بدن خواهد داشت.

هدف : طراحی و ساخت دستگاه آنتروپومتر پرتابل جهت استفاده در تمامی مکانها

مواد و روشها: با مطالعه بر روی ایده های مختلف و بررسی تجهیزات موجود در آزمایشگاه مدلی از آنتروپومتر طراحی شد که به دلیل قابلیت تاخوردگی و جمع شدن پرتابل می باشد. به منظور بررسی صحت دستگاه چندین پارامتر (از قبیل فاصله دسترسی در بالای سر، ارتفاع نشسته و …) از ابعاد بدن اندازه گیری و نتایج (جدول شماره 1) آن با مدل رایج آنتروپومتر موجود در آزمایشگاه مورد مقایسه قرار گرفت.

نتایج : دستگاه ساخته شده علاوه بر وزن کم، قابل حمل بوده و نسبت به آنتروپومترهای رایج از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد. مقایسه پارامترهای اندازه گیری شده با دستگاه آنتروپومتر ساخته شده و مدل موجود در آزمایشگاه نیز نشان داد که دستگاه طراحی شده در فاکتورهای رایج آنتروپومتر 5/1% خطا دارد که این خطا در طراحی و ساخت دستگاه های بعدی کاهش می باشد.

بحث : یکی از اهمیت قابل حمل بودن آنتروپومتر بحث زمان است که در عصر حاضر زمان بعنوان یک پوسچر بسیار مهم تلقی می گردد.
مثلا اگر بخواهیم ابعاد بدن قشرهای مختلف را برای طراحی ابزار و غیره اندازه گیری کنیم یا باید از افراد تقاضا شود به محل خاصی مراجعه کنند یا شخصا به محل کار افراد مراجعه کنیم که مطمئنا این راه مناسب تر است چون به احتمال زیاد کارفرمایان از رفتن افراد به مکانهای دور به علت وقت گیر بودن، بعد مسافت و صرف هزینه امتناع می ورزند. هر چند بعضی از آنتروپومترهای ساخته شده را می توان منتقل کرد اما به بودجه و زمان زیادی نیاز است که یکی از مهمترین معایب بسیاری از آنتروپومترهای فعلی است.
یکی دیگر از خصوصیات این آنتروپومترهای قابلیت جمع شدن است. بنابراین برای جداسازی و سوار کردن آن زمان ناچیزی نیاز است در حالیکه بسیاری

از آنتروپومترهای ساخته شده، به مراتب زمان بیشتری نیاز دارند. همچنین به علت مجزا بودن بسیاری از اجزای آن در صورت معیوب و خراب شدن به راحتی قابل تعویض و اصلاح می باشند. از لحاظ دقت هم در سطح نسبتا خوب و قابل قبولی قرار دارد، هرچند آنتروپومترهایی وجود دارند که فاکتورهای بیشتری را با دقت بسیار بالا اندازه گیری می کنند اما حجیم، سنگین و یا گران هستند.

بطوریکه بعضی از این آنتروپومترها به قدری گران هستند حتی موسسات مختلف نیز از خرید آن عاجز هستند. در حالیکه دستگاه ساخته شده را همه موسسات حتی افرادی که کار تحقیقاتی انجام می دهند به راحتی می توانند خریداری کنند.

علاوه بر توضیحات بالا در زیر مقاله «طراحی دستگاه آنتروپومتری استاتیک پرتابل» را به صورت مستقیم دانلوود کنید.

دانلود با لینک مستقیم

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با طراحی و ساخت دستگاه آنتروپومتر قابل حمل در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐ آنتروپومتری نواحی مختلف بدن – آنتروپومتری نیوتنی

⇐  اصول و کاربرد آنتروپومتری

⇐  کاربرد آنتروپومتری در طراحی ایستگاه کار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *