عصر یخبندان زمین

دی اکسید کربن، ناجی زمین در عصر یخبندان

دی اکسید کربن، ناجی زمین در عصر یخبندان

دی اکسید کربن، ناجی زمین در عصر یخبندان

دی اکسید کربن، ناجی زمین در عصر یخبندان دانشمندان احتمال می‌دهند وجود گازهای گلخانه‌ای همچون دی اکسید کربن، ‌مانع از یخ زدن کامل زمین در عصر یخبندان شده است. به گزارش ایسکانیوز‌ پژوهشگران معتقدند گسترش سرما در حدود 840 تا 635 میلیون سال گذشته که به دوره کریوژنیان (Cryogenian) شهرت دارد،‌ زمین را به صورت یکپارچه منجمد نکرد. به گفته دانشمندان، علت دقیق خروج زمین از انجماد سرتاسری به درستی مشخص نشده است، اما بنا بر فرضیات دانشمندان عوامل بازدارنده‌ای همچون وجود گاز دی اکسید کربن در جو می‌توانست نقش مهمی در جلوگیری از منجمد شدن کامل زمین ایفا کند.

محققان دانشگاه تورنتو کانادا، اعلام کرند: با سرد شدن دمای زمین در دوره کریوژنیان اکسیژن در پایین‌ترین سطح خود و در اعماق اقیانوس‌ها قرار گرفت که موجب اکسیده شدن ارگانیسم های دریایی شد،‌این عمل گازهای گلخانه‌ای را از سطح دریا به هوا منتقل کرده و بر اثر وجود چنین گازهایی سطح زمین تا حدودی گرم باقی ماند.فیلیپ آلن، استاد زمین شناسی کالج سلطنتی لندن گفت:‌ دی اکسید کربن در دوره‌های مختلف زمین شناسی،‌ نقش‌های مختلفی را ایفا می کند. چیزی که امروز باعث نگرانی ما شده است،‌ 600 میلیون سال گذشته تنها عامل بقای حیات بر روی کره زمین بوده است.

وی افزود: مجهولات بسیاری در مورد گذشته زمین وجود دارد. ولی چنین فرضیه‌ای اهمیت فراوانی در تغییر نگرش مدل سازان تغییرات آب وهوایی خواهد داشت. فرضیه ای که احتمال وجود دوره‌ای گرم در عصر یخبندان را بیان کرده است

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *