ارگونومی معلولین

دانلود رایگان پاورپوینت ارگونومی برای معلولین

دانلود رایگان پاورپوینت ارگونومی برای معلولین

در اینجا توضیحاتی از چند اسلاید اول فایل پاورپوینت قرار گرفته است که می توانید مطالعه کنبد و در اخر فایل پاورپوینت را به صورت رایگان دانلود کنید.

تعریف معلول:

کم‌توان​ یا معلول به کسی گفته می‌شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی به طور مستمر بر سلامت و کارایی عمومی، و یا در شئون اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌ای او به وجود آید، به طوری که این اختلال، از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی بکاهد.

انواع معلول:

  1. معلول ذهنی
  2. معلول جسمی –حرکتی
  3. افراد نابینا
  4. افراد ناشنوا

کنوانسیون حمایت از افراد ناتوان:

در سال ۱۳۸۳ هجری شمسی در مجلس ششم شورای اسلامی، قوانینی تحت عنوان قوانین جامع حمایت از معلولان در ۱۶ ماده قانونی به تصویب رسیدکه این قانون، هم اکنون یکی از مهم‌ترین قوانین حمایتی معلولان در ایران می باشد که البته بسیاری از مواد این قانون به دلیل عدم تخصیص بودجه مناسب، به طورکامل اجرا نمی‌شود. با وجود عدم کامل این قانون در سال ۱۳۸۷ به کوشش اعضای فعال سازمان‌های مردم‌نهاد مجلس شورای اسلامی رسما کنوانسیون حمایت از افراد کم‌توان را به تصویب رساند تا جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون بین‌المللی بپوندد.

قوانین جامع حمایت از معلولان

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه‌ها، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان، ساختمانها و اماکن عمومی، ورزشی، تفریحی، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه‌های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند. تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه، اماکن ورزشی، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.

ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند

خانه برای افراد معلول

طراحی برای افراد معلول به تطبیق دادن صندلی چرخدار وداشتن فضای کافی وامن برای حرکت احتیاج دارد.

ورودی اصلی

عمومی ترین شیوه ی دسترسی ،از طریق راهروهای مستقسم است،تا از ایجاد کنج وگوشه جلوگیری شود.فضای ورودی باید اندازه ی مناسبی داشته باشد. همچنین دارای قفسه ورخت آویز باشد.

کمترین اندازه ی ورودی1/50*1/50است.

کمترین اندازه ی دالان 1/60*1/70میباشد.

برای نابینایان ،وجود یک سیستم مخابراتی در ورودی اهمیت بالایی دارد.

عرض  گذر:

مسیر های دسترسی با ساختمان باید 1/20تا2/00متر عرض داشته باشد و کوتاهترین مسیرباشد.

روی پلکان 1/00تا1/05حداقل عرض پله داشته باشیم.

وسایل کار 80تا85 سانتی متر ارتفاع داشته باشد.

فاصله ی ایمنی تا پنجره  ازمحور چرخ 150 سانتی متر است.

تجهیزات ساختمان

تمام کلید های برق ،دستگیره ها ،تجهیزات پنجره،تلفن و کلید آسانسور و…باید با بازو ی کشیده قابل دسترسی باشد.

حتما بخوانید:

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *