پست کار راننده

حمل و نقل و راننده

حمل و نقل و راننده

حمل و نقل و راننده

 

حمل و نقل و راننده تعريف ساده: عبارتست جابجايي مواد كه در بر گيرنده انتقال هر چيزي در هر جايي و به هر طريقي ميباشد.تعريف كامل:در اين تعريف بسياري از عوامل از جمله حركت ، زمان ، مكان ، مقدار يا تعداد و فضا تشكيل دهنده حمل و نقل ميباشند.

هدف حمل و نقل: انتقال مواد از نقطه اي به نقطه ديگر بدون دوباره كاري و در كوتاهترين مسير و انتقال به مراكز توليد بطريقي كه اتلاف وقت و حمل و نقل هاي زائد را به حداقل برسند و اين اهداف بصورت مشخصتر شامل كاهش هزينه، كاهش اتلاف مواد وكالا ، افزايش ظرفيت توليد ، شرايط كار بهتر (راحتي و ايمني بيشتر ، خستگي كمتر) و توزيع بهتر است .

در حقيقت 30 تا 35 درصد از هزينه توليد را هزينه حمل و نقل تشكيل ميدهد * تجربه نشان داده فقط 20 درصد وقت يك محصول صرف توليد آن ميشود و 80 درصد بقيه در انبارو حمل و نقل صرف ميشود و طبق يك تخمين 22 درصد نيروي انساني صنايع صرف حمل و نقل ميگردد.

در راستاي حمل و نقل در واحدهاي صنعتي با توجه به نوع ابعاد مواد اوليه يا محصول و سنگين يا سبك بودن اجناس مورد استفاده ، فاصله محل تغذيه تا مرحله انبارش يا توليد و ديگر فاكتورها از وسايل حمل و نقل گوناگون استفاده ميكنند كه در اين ميان رانندگان يا اپراتور حمل و نقل تجهيزات ، نقش عمده اي درجابجايي ايفاء نموده و از ارزش كاري بالايي برخوردار مي باشند و با توجه به فضاي محدود در صنايع ممكن است خطرات بي شماري رانندگان را نظاره كنند. خطراتي همچون برخورد با ديگر تجهيرات ، تصادف با همكار عابر، سقوط بار از روي وسيله نقليه ، برخورد با قسمت هاي ثابت در سالن و …

براي راننده علاوه براينكه حفظ جان خود و همكاران زير مجموعه از اهميت زيادي برخوردار است بلكه بايد ايمني محصول ، مواد اوليه و خودروي تحويلي در جاي خود مورد توجه جدي رانندگان واقع شود .

 

تجزیه و تحلیل در راحتی صندلی راننده با استفاده از شکل تماسی

مخاطرات ارگونومی در انتظار رانندگان

رانندگي چنان با كارهاي روزمره ما عجين شده است كه گاه اصلا ً به آن فكر هم نمي كنيم گاهي كه پشت فرمان نشسته ايم اصلا فراموش مي شود كه داريم جسم چند هزار كيلويي از آهن را با سرعت زياد و تحت شرايطي غير قابل پيش بيني هدايت مي كنيم اگر به هر صورت و در هر كجا رانندگي ميكنيم فيل از آنكه پشت فرمان بنشينيد دو سوال از خودمان بپرسيم :

 1. آيا براي رانندگي آماده و سرحال هستيد؟ قبل از حركت مطمئن شويد خسته نيستيد. خستگي، مصرف داروها و الكل مي توانند در هوشياري و سرعت واكنش شما تأثير اختلال ايجاد كنند كه لازم است بنا به درايت عقل رانندگي در اينگونه موارد رانندگي نكنيم.
 2.  آيا اتومبيل براي حركت آماده است .

مسئوليت هاي راننده: اين مسئوليت ها به شرح زير عبارتند از:

 1. سلامتي جسماني و فكري را در حين رانندگي داشته باشد .
 2. معلومات كافي در مورد خودرو داشته باشد.
 3. به مقررات ، آيين نامه راهنمايي و رانندگي و مسائل مربوطه آشنا باشد.
 4. در رانندگي متواضع باشد.
 5. هميشه خودروتان آماده بكار باشد.
 6. مراقبت و نظارت از وسيله نقليه خود را در تمام مدت انجام دهيد.
 7. نواقص فني خودرو را به موقع رفع نقص نماييد .
 8. در حين رانندگي از كمربند ايمني استفاده نماييد .
 9. اطمينان و راحتي سرنشينان خود را با رانندگي صحيح تأمين نماييد.
 10. از يدك يا بكسل كه به پشت وسيله نقليه وصل شده مطمئن شويد.
 11. معلومات ، مهارت و تكنيك خود را در رانندگي و مسائل فني خودرو روز به روز بيشتر نماييد .
 12. بازديدهاي قبل از حركت ، موقع حركت و بعد از حركت را براي رانندگي ايمن فراموش نكنيد.
 13. شما داراي شغل بسيار مهمي هستيد بطوريكه تضمين سلامتي ، ايمني و اطمينان در حمل ونقل و جابجايي مسافر و كالا به توانايي و مهارت شما بستگي دارد.

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با حمل و نقل و راننده داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

تجزیه و تحلیل در راحتی صندلی راننده با استفاده از شکل تماسی

ایمنی در اتومبیل

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *