حفاظ گذاری در mri

حفاظ گذاری در مراکز MRI

حفاظ گذاری در مراکز MRI
رتبه 3 از بین 1 رای

حفاظ گذاری در مراکز MRI

حفاظ گذاری در مراکز MRI

فرمت: PDF       تعداد صفحات: 21

متن این بخش ترجمه شده یک مقاله خارجی است و سعی شده است که جمله بندی به صورتی باشد که مفهوم کامل منتقل شود.

مقدمه

mri یک روش تصویربرداري تشخیصی است که از میدان هاي مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می کند و از رادیولوژي که هیچ چیز خطرناکی براي بیمار ساطع نمی کند متفاوت است. mri یک ابزار خوب برای تصویربرداری از بافت نرم بدن است در حالی که رادیولوژی برای بافت های سخت بدن مثل استخوان کاربرد دارد.

یک mri به طور ابتدایی به وسیله ي قدرت میدانش تعریف شده است . براي کاربردهاي درمانی ، آهنرباها داراي میدان ضعیف ، به طور کلی کمتر از 1.5 تسلا، هستند، در حالی که آهنربا هاي 3 تسلا به نظر میرسد مقدار خیلی بالاتري باشند. آهنرباهاي تحقیقی اغلب از 0.2 تسلا تا بالاي 20 تسلا طبقه بندي می شوند .

حفاظهای mri از  رادیولوژی متفاوت است. رادیولوژی به استفاده از سرب و خطوط  دید بیشتري نیاز دارد نسبت به جایی که محافظ موضعی بوده باشد. در mri تقریبا همیشه باید از سیستم های حفاظتی استفاده شود به استثناي برخی سیستم هاي  mriي کوچک تحقیقاتی که به محافظ امواج رادیویی احتیاجی ندارند ، چون که آنها براي تصویر برداري از  افراد خیلی کوچک هستند.  mri می تواند هم چنین به محافظ مغناطیسی نیاز داشته باشد، و این مورد بیشتر بستگی به مکانی دارد که mri در ان ساخته شده است.

محافظ امواج رادیویی باید یک جعبه ي کامل با دیوار ها ، سقف و کف بسازید که با یک شیلد امواج رادیویی پوشیده شده است . محافظ امواج رادیویی می تواند تقریبا از هر فلزي ساخته شود اما رایجترین فلزها فولاد روی اندود ، مس و آلومینیوم می باشد.

هدف از محافظ امواج رادیویی چیست؟ علاوه بر محافظت از  کارکنان برخی از امواج رادیویی هستند که باعث تغییر در تصویر برداری و در نهایت خطا در نتیجه mri خواهد شد. به عنوان مثال عملکرد معمولی مورد نیاز از یک سپر mri این است که به میرایی سیگنال رادیویی 100 دسی بل در 100 هرتز برسد.

هدف از محافظ مغناطیسی چیست؟ برای اینکه بخشی از میدان مغناطیسی تولید شده بوسیله ي mri را در بر بگیرد و  ایجاد تداخل در عملکرد دستگاه ها را نداشته باشد و این مورد بستگی لایه ها و نوع مغناطیس در مکان مختلف متفاوت است. به هر حال تنها رایج ترین هدف براي هر مکان mri این هست که میدان 5 گوسی را دربر بگیرد تا بتواند بخش ها را کنترل کند. در هر بخش که ممکن هست شخصی به صورت بی اطلاع از میان میدان عبور کند، نباید میدان 5 گوسی وجود داشته باشد. مثالهایی از این مکانها شامل می شوند : اتاق انتظار پشتی یا جلویی براي mri جایی که کارگران تعمیر و نگهداري ممکن است مکررا در آنجا رفت و آمد کنند یا مکانی که میدان مغناطیسی  در انها پیش بینی نمی شود.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • دستگاه های mri

 • اقدامات قبل از نصب دستگاه های محافظ

 • محافظ امواج رادیویی دستگاه های mri

  • کفپوش رادیویی
  • فیلتر های رادیویی و موج برها
 • محافظ های مغناطیسی

 • نیازها و در نظر گرفتن مکان ها

 • نکات کلی به هنگام نصب و راه اندازی سیستم های محافظ

 • و …

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با حفاظ گذاری در مراکز MRI داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

حفاظ گذاری با روپوش های سربی PPT

⇐ چک لیست ایمنی در پرتونگاری و جوشکاری

⇐  آشنایی با رادیوگرافی صنعتی PPT

حفاظت و ایمنی در برابر اشعه

⇐  فعالیت های پرتوی در صنعت

حفاظت در برابر اشعه در مراکز پرتو درمانی

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید