تکنیک لیبرتی و تعیین تعداد نفرات تولیدی جهت بهبود ارگونومی

تکنیک لیبرتی و تعیین تعداد نفرات تولیدی جهت بهبود ارگونومی

تکنیک لیبرتی و تعیین تعداد نفرات تولیدی جهت بهبود ارگونومی

تکنیک لیبرتی و تعیین تعداد نفرات تولیدی جهت بهبود ارگونومی

فرمت: PPT تعداد صفحات: 26

تهیه و تنظیم: مهرزاد کم گو

مقدمه:

بکارگیری و استفاده از ارگونومی، می تواند تأثیر مهمی در کسب رضایت پرسنل یک سازمان داشته باشد. یکی از این موارد، حمل بار می باشد که در آن می بایست شرایط فیزیکی بدن انسان و مقدار باری که با توجه به شرایط بدنی و شرایط کار می تواند تحمل نماید و در طول یک شیفت کاری به آن بپردازد و دچار بیماری و عارضه های اسکلتی عضلانی نگردد، در نظر گرفته شود. حال در این مورد آشنایی با تکنیک های مرتبط با این امر می تواند در این مورد بشرط اجرا نمودن سودمند باشد.

یکی از این تکنیک ها که در مقاله:

Liberty Mutual Tables Lifting, Carrying, Pushing and Pulling The research for these tables was funded and performed by Liberty Mutual Insurance Company. The tables have been adapted by Thomas E.Bernard with some support from the OSHA Salt Lake Technical Center

عنوان گشته به بررسی میزان بار متناسب با فاکتورهای تواترکار، فاصله بار و میزان جابجایی می پردازد. کاربرد این مبحث در کارسنجی و تخصیص نیروی انسانی مناسب با فاکتورهای ارگونومی بوده و اجرایی نمودن این امر جز با فرهنگ سازی و قبول کاربرد تکنیک های بروز دنیا در فرآیندهای مهندسی میسر نمی باشد.

کارسنجی و زمان سنجی خود مقوله ای پیچیده و نیازمند مهارت خاص خود می باشد. اما اضافه نمودن فاکتور ارگونومی خود نیز نوآوری در این مقوله بوده و باعث درنظر گرفتن فاکتورهای انسانی در مقوله کار می گردد.

در امر کارسنجی تعیین تعداد پرسنل هر ایستگاه بسیار با اهمیت می باشد. تعداد زیاد پرسنل یک ایستگاه علاوه بر تحمیل هزینه اضافی، ریسک افزایش حادثه را بالا می برد و تعداد کم پرسنل علامه بر کاهش راندمان، باعث بروز ناراحتی هایی در مورد فشار کار می گردد. تعیین تعداد نرمال نفرات می تواند علاوه بر افزایش بهره وری، به کاهش حوادث و بهبود شاخص های ارگونومی کمک نماید.

هدف :

برآورد نیروی انسانی موردنیاز در خطوط تولید و یا یک فرایند کاری با استفاده از تکنیک لیبرتی، لازم به ذکر است در این تکنیک فقط پارامتر وزن کنترل می شود و سایر شرایط کاری و مشکلات دیگر نیز می بایست در تخصیص نیرو در نظر گرفته شود.

تکنیک لیبرتی:

تکنیکی است که در آن بررسی میزان بار متناسب با فاکتورهای نوع جابجایی بار، ارتفاع کار، تواتر کار، فاصله بار و میزان جابجایی می پردازد.

این تکنیک سه فرآیند را مورد بررسی قرار می دهد:

 1. بلند کردن و پایین آوردن بار
 2. حمل بار
 3. کشیدن و هل دادن بار

بلند کردن و پایین آوردن بار در سه محدوده:

 1. بالاتر از شانه (بالاتر از 138 سانتیمتر)
 2. از نوک انگشتان تا شانه (بین 74 تا 138 سانتیمتر)
 3. از زمین تا نوک انگشتان (کمتر از 74 سانتیمتر)

پارامتر مهم:

 1. تناوب کار
 2. مسافت حمل بار
 3. فاصله بار تا بدن

خروجی : مقدار بار مجاز

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • نتایج نهایی جدول دو طرفه لیبرتی برای بلند کردن و پایین آوردن بار
 • جدول دو طرفه لیبرتی برای حمل بار
 • جدول دو طرفه لیبرتی برای کشیدن و هل دادن بار

 

 • هر گونه سوالی در رابطه با تکنیک لیبرتی و تعیین تعداد نفرات تولیدی جهت بهبود ارگونومی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پکیج آموزشی تکنیک های ارگونومی – Ergonomic techniques

چک پوینت های ارگونومی در کار مراقبت های بهداشتی

تکنیک های ارزیابی خطای انسانی و کاهش آن HEART

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *