توجه کارکنان ساختمانی به 5 اقدام ایمنی

توجه کارکنان ساختمانی به 5 اقدام ایمنی

مشاغل ساختمانی بعنوان یکی از خطرناکترین مشاغل در نظر گرفته شده است که با رعایت نکات ایمنی می توان تا حد قابل قبولی خطرات آن را کاهش داد و به میزان قابل قبولی رساند.

ارتفاعات بلند، تجهیزات همراه، لبه ها، حفره های عمیق و پله ها از اماکن خطرناک ساخت و ساز می باشد که پیمانکاران و سایرمسئولین این نقاط را تاکید میکنند و به کارکنان یادآور می شوند که اقدامات احتیاطی در هنگام کار در این نواحی برای حفظ ایمنی و سلامت خود رعایت کنند.

در اینجا ما نگاهی به 5 توصیه ایمنی در این رابطه می کنیم.

1- بررسی کردن منطقه کارتان

در صورتی که از داربست استفاده می شود حتما باید مورد بازبینی قرار بدید چرا که از مواردی می باشد که آسیب بالایی را به همراه دارد.بنابراین هنگامی که شما می خواهید بر روی آن کار کنید ابتدا باید از ایمنی آن اطمینان پیدا کنید.هیچ موقع بر روی یک داربست که ناقص است و پلت فرم(سکو) محکمی ندارد کار نکنید و در صورت مشاهده همچنین موردی حتما به سرپرست یا مسئول بازرسی اطلاع دهید.

نردبان از ابزارهای دیگری است که دارای پتانسل خطری زیادی است که قبل از استفاده باید آن را بررسی کنید.

نردبان همچنین باید از قدرت مناسب برخودار باشد.

پایین و بالای نردبان باید به طور ایمن بسته باشد یا برای جلوگیری از سقوط یک نفر به طور دستی نردبان را نگه دارد.

2- مراقب برق و تجهیزات آن باشید

 هنگامی که با تجهیزات بالا برنده کار می کنید باید خیلی مراقب باشید که سیستم برق دستگاه بدون هیچ گونه ساییدگی و یا پارگی باشد و همچنین اقدامات احتیاطی ذکر شده برای این تجهیزات را دنبال کنید و در صورتی که شما از دستورالعمل آنها آگاهی ندارید می توانید از سرپرست یا کسی که قبلا با این دستگاه کار کرده کمک بگیرید.

اگر شما از دستگاه های قابل حمل و نقل برقی مثل مته کار می کنید باید کابل های برقی آن را همیشه بررسی کنید که بدون زدگی باشد و منبع برق با زمین تماس نداشته باشد و همیشه آگاه باشید که ابزار برقی در تماس با آب نباشند.

هیچ وقت زیر بار سنگین فعالیت نکنید و بررسی کنید که بار بیشتر از سطح مجاز نباشد.

شما برای تجهیزاتی مثل جرثقیل و بالابرها باید ابتدا اموزش لازم را ببینید و اطمینان داشته باشید که دریچه های قفل کننده جرثقیل به هنگام کار درستی کار کنند.

از مقدار بار مجاز برای جرثقیل آگاهی داشته باشید و هیچ موقع بیشتر از حد مجاز آن بار را جابه جا نکنید.

و مهمتر از همه هنگامی که از بالابر برای جابه جایی مواد استفاده می کنید باید بین شما و اپراتور که با دستگاه کار میکند ارتباط دید به وضوح قابل درک باشد چرا که هر گونه اختلال ممکن است سبب خطا و حادثه ای بزرگ شود.

3-حفاظ های نرده ای و جلوگیری از آتش سوزی

می دانید که صدمات کشنده و سقوط اغلب در نواحی است که بدون نرده می باشد. درهر جا که شما نرده ای شکسته یا ناقص می بینید باید تا زمانی که به طور کامل تعمیر میشود فعالیت نداشته باشید و بلافاصله همچین مواردی را به سرپرست گزارش دهید.

با ماشین آلاتی که در حال حاضر، همراه با مواد شیمیایی قابل احتراق و عملیات جوشکاری استفاده می شود همیشه احتمال آتش سوزی در یک ساخت و ساز وجود دارد. در این مواقع باید هوشیار باشید و اقداماتی را جهت جلوگیری از آنها انجام دهید. در ساخت و ساز هایی که مواد قابل اشتعال وجود دارد باید به دور از مواد مشتعل نگه داری شود.

همه کارگران باید از راه های خروجی ساختمان آگاهی داشته باشند تا در صورت آتش سوزی سریعا محل را ترک کنند. کارفرمایان موظفند که مواد ضروری استفاده از تهجیزات اطفاء حریق را به کارگران آموزش بدهند تا در مواردی که آتش قابل کنترل باشد قبل از پیشروی آن را کنترل نمایند.

4-  لباس حفاظتی و PPE

کارفرمایان موظفند که لباس و تجهیزات حفاظتی مناسب را برای کارگران تهیه کنند.در صورتی که شما به عنوان یک کارگر این تجهیزات را ندارید می توانید آن را از کارفرمای خود تقاضا کنید و به طور صحیح از آنها استفاده کنید.

کلاه های محافظ باید مجهز به عینک های محافظ باشد. از ایرپلاگ ها و ایرماف ها برای کار در مناطق پر سروصدا و از دستکش ها برای در کار با مواد شیمیایی سمی استفاده شود.

کاهش و کنترل کارکنان از سقوط  اهمیت زیادی دارد به طوری که اطمینان کنید هنگامی که در حال کار در ارتفاع هستید دسته خود را به لنگرگاه محکمی  نگه دارید.

در اماکن ساخت و سار که عبور و مرور وسایل حمل و نقل وجود دارد باید کارکنان از البسه ای استفاده کنند که به راحتی قابل مشاهده باشد.از انجایی که کارگران در بیرون از منزل و بدون توجه به شرایط آب و هوایی کار می کنند لباس آنان را باید طوری انتخاب کنید که آنان را از این شرایط ناهمگن محافظت کند.

5- فراهم کردن کمک های اولیه

با توجه به اینکه کارکنان نمی توانند لوازم کمک های اولیه را حمل کنند ناظران کار و پیمان کاران باید این امکان را برای کارکنان فراهم کنند و برای همه قابل دسترس باشد. درصورتی که شما بعنوان یک کارگر از کمک های اولیه بهرمند نیستید می توانید به اطلاع سرپرست برسانید تا در اسرع وقت برایتان فراهم کنند.

کمک های اولیه باید در سوختگی های کوچک، بریدگی وسقوط در دسترس باشد و کمک های پزشکی در موارد اضطراری و فوری مورد نیاز است. این اطلاع رسانی به موقع به کارفرما وفراهم کردن کمک های اولیه تضمین می کند که کارگر بعد از استراحت، برای مدت زمان خاص در اسرع وقت به کار خود برگردد.

نتیجه نهایی:

کارگر باید در همه اوقات با دقت کار خود را انجام دهد. از مناطقی که روشنایی مناسبی ندارد دوری کند تا زمانی که نور منناسب برای آنجا تهیه می شود.همچنین از بازی کردن با ابزار آلات کار به شدت خودداری کنید چون در بیشتر موارد استفاده بی جا  و شوخی کردن باعث حادثه جبران نشدنی می شود.

همیشه دستورالعمل های اوژانسی را دنبال کنید.

در هر جایی از محیط کار که احساس کردید که ناایمن است به اطلاع همکاران و سرپرست برسانید تا سریعا رفع مشکل گردد.

کارکنان ساختمان مهمترین نقش را در جامعه مدرن ما دارند. همین انجام وظیفه آنان است که ساختمان ها، پلهای ایمن و بسیاری از سرمایه های جامعه ما را تشکیل می دهند که کارکنان آن را مدیون کار امن خود و همچنین کارفرمایان خود هستند و ما هم جا داره که از تلاش همه در این زمینه تقدیر و تشکر کنیم.


مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *