تصویر برداری حرارتی و کاربردهای آن در ایمنی

تصویر برداری حرارتی و کاربردهای آن در ایمنی

تصویر برداری حرارتی و کاربردهای آن در ایمنی

تصویر برداری حرارتی و کاربردهای آن در ایمنی

 

به دلیل وجود خطراتی مانند شوک الكتریکی يا آرک، خطر برق گرفتگی و مواردی از اين قبیل، رویه‌ها و استانداردهای متعددی جهت بازرسی ترموویژن (ترموگرافی) تجهيزات الكتریکی تهيه و تدوين شده است. اما با توجه به گستردگي كاربردهاي بازرسي ترموویژن (ترموگرافي)، موضوع ايمني در ساير بخشها نيز اهميت يافته و عدم توجه به نكات ايمني در اين بخشها، خطرات و صدماتي را در پي خواهد داشت. يكي از بخشهاي پركاربرد بازرسي ترموگرافي، تصویربرداری حرارتی از تجهيزات مكانيكي است. گاهي اوقات در صورت عدم رعايت اصول ايمني، احتمال بروز حادثه در تست حرارتی تجهيزات مكانيكي، نه تنها كمتر از تجهيزات الكتريكي نبوده، بلكه دامنه آسيبهاي احتمالي، بيشتر نيز خواهد بود.

از جمله تجهيزات مهم و پر تعدادي كه در بخش تجهيزات مكانيكي، پتانسيل بالايي براي بازرسي ترموگرافي آنها وجود دارد، تجهيزات دوار هستند. الكتروموتورها، پمپها، فنها، كمپرسورها و بسياري تجهيزات ديگر، از جمله تجهيزات دواري هستند كه در بخشهاي مختلف صنايع وجود دارند و با استفاده از بازرسي ترموگرافي مي‌توان برخي از عيوب اين تجهيزات با را با دقت و كيفيت بالايي تشخيص داد. در هنگام بازرسي ترموگرافي تجهيزات دوار، احتمال وقوع حوادثي وجود دارد كه عدم توجه به موارد ايمني و وقوع آنها، سوانح و خسارتهاي جبران ناپذيري را در پي خواهد داشت.

درگير شدن لباس كار يا بند دوربين ترموگرافي با اجزاء دواري مانند شفتها و كوپلينگها، از جمله مواردي است كه در صورت عدم توجه، احتمال وقوع حادثه، بسيار بالا خواهد بود. در بسياري موارد، شفتها، كوپلينگها، پروانه‌ها و ساير اجزاء دوار، جهت افزايش سطح ايمني، توسط اورهاي محافظ، ‌پوشيده ميشوند و اين وضعيت مانع از انجام بازرسي ترموویژن (ترموگرافي) اين اجزاء ميگردد. در موارديكه نياز به برداشتن كاورها باشد، توصيه ميشود كه ابتدا تجهيز مورد نظر از مدار خارج و متوقف گردد و پس از برداشتن كاور و استارت مجدد، با رعايت فاصله مجاز و ساير نكات ايمني، ‌بازرسي ترموگرافي انجام گردد. از ديگر موارديكه در حين بازرسي ترموگرافي تجهيزات دوار بايد به آن توجه شود، احتمال پاشش سيالات و مواد روانكار از اطراف شفتهاي اين تجهيزات است. اين مشكل مي‌تواند بر اثر تنظيم نبودن مكانيكال سيلها و يا گرم شدن روانكار بر اثر افزايش دما باشد كه سيال يا روانكار نشت يافته، توسط شفت در حال چرخش، به اطراف پاشيده ميشود. در صورت وجود چنين مشكلي، علاوه بر پاشش مواد به سر و صورت و چشم، احتمال آلوده شدن لنز دوربين ترموگرافي و آسيب ديدن آن نيز وجود دارد. در اينگونه موارد توصيه ميشود كه شخص بازرس، در زاويه پاشش سيالات قرار نگرفته و همچنين از عينكهاي ايمني استفاده نمايد.

هميشه اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه شما بايد يك بازرسي ايمن و صحيح را انجام دهيد و براي دستيابي به اين مهم، توجه به برخي جزئيات و نكات ظريف،‌ كمك شاياني به شما خواهد نمود.

با وجود اینکه تکنیک بازرسی ترموگرافی در بین ابزارهای PM و CM جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و کاربردهای آن به میزان زیادی توسعه یافته است، ممکن است برخی از بازرسان ترموگرافی از وجود منابع و تألیفات منتشر شده در زمینه ایمنی در بازرسی ترموگرافی اطلاعات کافی نداشته باشند. در اینجا برخی از استانداردهای مرتبط با ایمنی در بازرسی ترموگرافی و مراجع آنها معرفی می‌گردد.

National Fire Protection Association, Quincy MA
NFPA 70E Standard for Electrical Safety Requirements for Employee, Workplaces
Occupational Safety and Health Administration – OSHA
29 CFR Part 1910 Occupational Safety and Health Standards for General Industry
29 CFR Part 1926 Occupational Safety and Health Standards for General Construction

شاغلین بسیاری در صنایعی مانند کارگران معدن و صنایع حمل و نقل، از قوانین استاندارد OSHA مستثنی می‌باشند، با اینحال سازمانهایی وجود داردند که استانداردهای مشابهی را برای این افراد تهیه و منتشر کرده‌اند. اما نکته مهم در زمینه بازرسی ترموگرافی این است که انجام بازرسی ترموگرافی اغلب در مکانهایی انجام می‌شود که محیطهای پرخطر به حساب می‌آیند. پستهای برق، تجهیزات دوار، تجهیزات داغ و مواردی از این قبیل مثالهایی از محیطهای انجام بازرسی ترموگرافی هستند. انجام بازرسی در شرایط ایمن و بدون خطر، بایستی بالاترین مرتبه اهمیت در انجام فرآیند بازرسی را داشته باشد. قبل از شروع بازرسی ترموگرافی بایستی از شرایط و قوانین ایمنی مرتبط با محیط و تجهیزات تحت بازرسی اطلاع و آگاهی کافی کسب گردد.

 

  • هر گونه سوالی در رابطه با تصویر برداری حرارتی و کاربردهای آن در ایمنی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت ایمنی ماشین آلات و ابزار آلات

چک لیست ایمنی ماشین های ابزار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *