ابزار سازی

چک لیست ایمنی ماشین های ابزار

 چک لیست ایمنی ماشين‌های ابزار 

Checklist of machine tools Safety

 

ماشین های ابزار
ماشين‌هائي هستند که با توجه به تنوع و مکانيزم خاص خود و به جهت صرفه‌جوئي و بالابردن راندمان کار، عمليات براده‌برداري و برش قطعات خام و تبديل به قطعه کار موردنياز را انجام مي‌دهد. اين ماشين‌ها عبارتند از: ماشين مته، ماشين توتراش، ماشين تراش، ماشين فرز، ماشين صفحه تراش، ماشين رنده، اره‌هاي ماشيني، ماشين کله‌زني، ماشين سنگ‌زني و ماشينهاي تراش چوب.

ماشين مته 

ماشيني است که روي محور گردنده آن ابزارهاي برنده يا نوک تيز يا شياردار سوارشده که براي ايجاد سوراخ و به منظور قلاويز کاري، پرچ کاري، اتصال قطعات در فلز يا چوب يا موارد ديگر به کار مي‌رود. همچنين مي‌توان با استفاده از ابزارهاي مخصوص عمل کام درآري، فرزکاري، توتراشي، جاخالي کردن و قلاويز زدن را انجام داد.


ماشين توتراش

ماشيني است که روي محور حامل ابزار تراش تيغه توتراشي نصب مي‌شود و براي گشادکردن سوراخ در فلز يا تمام کردن تراش سطح داخل آن بکار مي‌رود. همچنين ممکن است داراي محورهاي گردنده حامل ابزار مخصوص سوراخ‌گيري در چوب و مواد نرم ديگر باشد.

ماشين تراش

ماشيني است که مخصوص تراشيدن سطوح استوانه‌اي يا درآوردن پيچ که داراي محور افقي يا قائم دوار مي‌باشد (محور 3 نظام يا 4 نظام) و قطعه کار فلزي يا چوبي روي آن بسته شده و با آن مي‌گردد. در ضمن مي‌توان با نصب ابزارهاي مخصوص از اين دستگاه براي توتراشي استفاده کرد. انواع ماشين‌هاي تراش عبارتند از: ماشين تراش مرکزي ـ ماشين تراش با چند کشو ـ ماشين تراش کپي‌کننده ـ ماشين تراش خودکار ـ ماشين‌تراش عمودي (کار و سل)ـ ماشين‌هاي تراش NC (کنترل و هدايت عمليات ماشين به وسيله شماره‌گذاري) و ماشين‌هاي تراش CNC.

ماشين فرز

ماشيني است که معمولاً براي شکل دادن و تراشيدن سطوح خارجي يا داخلي قطعات فلزي بکار مي‌رود. اين قطعات روي يک ميز ثابت با حرکت کشوئي يا گردان يا بين دو مرغک بسته مي‌شود و عمل تراش به وسيله فرز دندانه‌داري که توسط يک محور گردنده افقي يا قائم به حرکت درمي‌آيد، انجام مي‌شود همچنين مي‌توان با ابزارهاي مخصوص عمل توتراشي، سوراخ کردن، کله‌زني، ايجاد سطوح صاف، زاويه‌ها، شکاف‌ها، شيارها، شانه‌ها، سطوح شيب‌دار را ايجاد نمود و شامل انواع ماشين‌هاي فرززانويي، ستوني، صنعتي (تخت)، ماشين فرز مخصوص مي‌باشد.

ماشين صفحه تراش دروازه‌اي

ماشيني است که براي صاف کردن يا شکل دادن سطوح قطعات بزرگ فلزي بکار مي‌رود و قطعات کار روي يک ميز افقي که در زير قسمت قلم‌گير حرکت رفت و آمد انجام مي‌دهد بسته مي‌شود، قسمت قلم‌گير قابل تنظيم بوده و نسبت به ميز ثابت مي‌باشد و قلم رنده به آن نصب شده که قطعه کار را فقط در يکي از جهات حرکت ميز برش مي‌دهد.

ماشين رنده
ماشيني است که براي صاف کردن و شکل دادن قسمت داخلي يا خارجي قطعات فلزي بکار مي‌رود. قطعات کار را روي يک ميز افقي قابل تنظيم محکم مي‌کنند و قلم رنده آن سرکج يا چندلبه مي‌باشد که روي يک قسمت کشويي نصب شده و در جهت افقي يا قائم روي سطح قطعه کار حرکت رفت و آمد انجام مي‌دهد و معمولاً فقط در موقع پيشروي براده‌برداري مي‌کند.

ماشين کله‌زني

ماشيني است که براي رنده کردن قطعات فلزي در جهت قائم بکار مي‌رود و طرز کار آن شبيه به ماشين رنده مي‌باشد، قلم رنده در حرکت رفت و آمد خود براده‌برداري کرده و ميز کار که قطعه کار روي آن بسته مي‌شود حرکت پيشروي و عمل تنظيم را انجام مي‌دهد.

ماشين سنگ‌زني

ماشيني است براي تغيير اندازه، شکل قطعه کار و پرداخت سطح فلز به کار مي‌رود، اين کار با قراردادن قطعه کار در تماس با يک صفحه سمباده يا سابنده که در حال حرکت است يا در تماس با يک چرخ سمباده که در حال گردش است صورت مي‌گيرد. کليه قوانين و مقررات اين دستگاهها مطابق با آئين‌نامه حفاظتي ماشين‌هاي سنگ‌زني مي‌باشد.

اره‌هاي ماشيني

ماشيني است که به منظور برش قطعات فلزي و چوبي و غيره مانند انواع پروفيل‌ها، ميلگردها، لوله‌ها، شمش‌ها، الوارها بکار مي‌رود و شامل انواع ماشين‌هاي اره لنگ، اره‌هاي پروفيل بر (پروفيل براب صابوني و پروفيل براتشي)، اره‌هاي نواري.

ماشين‌هاي تراش چوب
عبارتند از ماشين‌کندگي ـ ماشين کف‌رنده ـ ماشين کام و زبانه‌درآر ـ ماشين چندکاره، رعايت کليه قوانين و مقررات در اين دستگاهها مطابق با آئين‌نامه حفاظتي‌صنايع‌چوب مي‌باشد.

مواد چربکاري
به منظور جلوگيري از تماس مستقيم قطعاتي که بر روي يکديگر مي‌لغزند و کاهش حرارت بين قطعات لغزنده که در اثر اصطکاک به وجود مي‌آيد، از مواد چربکاري استفاده مي‌گردد. انواع مواد چربکاري که در ماشين‌هاي افزار مي‌بايست به کار برده شود شامل روغن‌هاي معدني، گياهي و حيواني، گريس‌ها، مواد چربکاري گرافيتي، مواد چربکاري مخصوص و مواد چربکاري مصنوعي بوده و مي‌بايست از اصطکاک بين قطعات و ابزار و ايجاد صدمه و ضرر و زيان به نحو مؤثري جلوگيري به عمل آورد.

این چک لیست  شامل  54  سوال در خصوص ایمنی ماشین های ابزار می باشد هم چنین ایمنی ماشین های سنگ ساب ، فرز و تراش در 32 سوال مجزا آمده است . این چک لیست  تمام جوانب این ماشین آلات را مورد بررسی قرار داده است به طوری که با بررسی این سوالات هم از نکات ایمنی این ماشین ها و هم از نقاط حساس و آسیب پذیر آنها آگاهی پیدا می کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *