فرآیند تصفیه پساب در صنایع چوب و کاغذ سازی

فرآیند تصفیه پساب در صنایع چوب و کاغذ سازی

فرآیند تصفیه پساب در صنایع چوب و کاغذ سازی

فرآیند تصفیه پساب در صنایع چوب و کاغذ سازی

تعداد صفحات: 99

 

فهرست:

 1. مقدمه

 2. مختصری از انواع روش های خمیرسازی

 3. مواد آلوده کننده آب و روش های کاهش آلودگی آنها

 4. توضیح کلی فرایند تصفیه پساب

 5. پساب مکانیکی

 6. آزمایشات انجام گرفته در قسمت های تصفیه و پساب

 7. دیدگاه کلی از پساب کارخانه چوب کاغذ مازندران

 8. منابع


مختصری از فایل را در زیر مشاهده و متن کامل را در انتها به صورت مستقیم دانلود کنید.

مقدمه:

افزایش سریع جمعیت و تقاضای رو به رشد تأسیسات صنعتی برای رفع نیازهای بشر، مشکلاتی نظیر بهره برداری بیش از حد از منابع موجود ، ایجاد آلودگی های خاک ، هوا و آب را باعث گردیده است .

صنایع خمیر و کاغذ که به عنوان پنجمین صنعت اقتصادی در کشورهای توسعه یافته ای نظیر آمریکا مطرح می باشد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مقادیر قابل ملاحظه ای از آلودگی ها را بصورت

TSS ، COD ,BOD ، سميت و رنگ تولید نموده که یا بصورت تصفیه نشده و یا با تصفیه اندک به آبهای پذیرنده وارد می شود . مصرف بالای آب به ازای هر تن محصول باعث ایجاد مقادیر زیادی پساب گردیده و صنعت خمیر و کاغذ را در زمره یکی از آلوده کننده ترین صنایع دنیا قرار داده است . افزایش آگاهی عمومی از سرنوشت این آلودگی ها و مقررات سخت گیرانه ای که توسط مراجع دولتی و غیر دولتی وضع گردیده باعث شده صنایع برای رعایت استاندارد های تعیین شده وادار به تصفيه پساب ها قبل از تخلیه آنها به محیط شوند .

تاکنون روش های مختلفی برای تصفیه پساب صنایع خمیر و کاغذ پیشنهاد گردیده که برخی از آنها در مقیاس صنعتی و برخی هنوز در مقیاس آزمایشگاهی است که به طور کلی در چهار طبقه کلی زیر قرار می گیرند.

 1. روش فیزیکی شیمیایی
 2. تصفیه بیولوژیکی
 3. تصفیه قارچی
 4. فرایندهای تصفیه ای توام

هر یک از این فرایند های فوق می توانند متناسب با نوع کارخانه و فرآیند تولید برای تصفیه پساب به کار روند .

مختصری از انواع روش های خمیر سازی

NSSC مخفف عبارت Neutral Sulfite Semi Cherical برده و به مفهوم خبير نيمه شیمیایی سولفیت خنثی است. در این پروسه از ماده سولفیت سدیم ( Na2 So3) بعنوان ماده اصلی پخت و کربنات سدیم (Co3Na2) به عنوان تنظیم کننده PH پخت استفاده می گردد .

مختصری در رابطه با فرایند تولید خمیر NSSC :

در فرایند شیمیایی اساس کار حل کردن ماده لیگنین بین الیاف می باشد. در این فرایند چیپس های وارد شده به واحد خمیر ، در ابتدا وارد مخزن بخار دهی اولیه شده و در دمای ۷۰۰ عمل بخار دهی انجام می گیرد . بعد از بخار زنی اولیه ، چیپس ها وارد سیستم شستشو و کاملا عاری از ذرات شن و ماسه و سایر ناخالصی ها می گردند و سپس به مخزن بخار زنی ثانویه با دمای ۹۰۰ منتقل می گردند . در اثر بخار زنی ، چیپس ها گرم شده و آماده ورود به دیگ پخت می گردند . چیپس ها بعد از گرم شدن و آماده سازی وارد دیگ پخت ( Digester ) شده و تحت فشار و دمای بالا (معمولا فشار ۵ – ۸ بار و دما ۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه ، عمل پخت صورت می گیرد . لازم به ذکر است که چیپس ها برای پخته شدن و نرم شدن الياف نیاز به مایع پخت ( ليکور پخت ) دارند که ترکیب اصلی این مایع پخت، ماده شیمیایی سولفیت سدیم (Na2So3) می باشد.

لیکور سیاه (black liquor) که حاصل از پخت خرده چوب (برای تهیه خمیر) در دایجستر واحد خمیر سازی که عمدتا حاوی سولفیت سدیم ، کربنات کلسیم و همراه با لیگنین استخراج شده از چوب می باشد و رنگ آن سیاه است و بوی بدی نیز دارد. خرده چرب ها پس از پخته شدن ، نرم گردیده و توسط عمل مکانیکی و صرف انرژی الکتریکی و توسط دستگاهی بنام Defibrator الياف از هم جدا می گردند و پس از مخلوط شدن با آب بصورت خمیری شکل در می آیند و از آنجا که این خمیر دارای مواد شیمیایی می باشد به جهت جدا سازی مواد شیمیایی ، خمير وارد پرس شده و تمیز سازیی اولیه صورت می گیرد.

مواد شیمیایی جدا شده (ليکور سیاه)، جمع آوری شده و جهت بازیافت به واحد تهیه مواد شیمیایی ارسال میگردند . خمير بعد از پرس و تمیز سازی اولیه ، جهت بهبود خواص کیفی آن وارد دستگاه های پالایش دهنده یا ریفاینرهای دیسکی شده و جهت شستشوی بیشتر به دستگاه های شستشو دهنده Drum washer ارسال می گردند . در این مرحله پرس های آبگیری قرار دارند که شستشوی خمیر در این بخش انجام می گیرد . در این قسمت خمير وارد پرس های دو قلو (Twin Roll Press) که هر کدام از رول ها مشبک هستند و تحت سیستم خلاء قرار دارند می شود . در ابتدا یک فشار مقدماتی به خمیر وارد می گردد و سپس توسط خلاء مواد شیمیایی آن خارج می شود در این قسمت رول اول دارای ۲٪ خمير و ۹۸ ٪ آب است و در رول دوم ۹۸ ٪ خمير و ۲٪ آب وجود دارد .

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی زیر مشاهده کنید.

فرآیند تصفیه پساب در صنایع چوب و کاغذ سازی

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با فرآیند تصفیه پساب در صنایع چوب و کاغذ سازی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

اثرات بهداشتی استفاده از پساب تصفیه خانه

عملکرد تصفیه خانه فاضلاب و آزمایشات کنترل کیفی آن

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *