ساختمان پلاسکو

تاسیسات ضد زلزله برای ساختمان ها

تاسیسات ضد زلزله برای ساختمان ها

تاریخچه مقاوم سازی تاسیسات

تا سال 1970 فعالیت کمی در زمینه طراحی بای مقاوم سازی تاسیسات در برابر زلزله انجام شده بود اما پس از زلزله 1971 در سان فراندوی کالیفرنیا که حدود 10 درصد از هزینه های خرابی ها سهم تجهیزات برقی و مکانیکی تشخیص داده شد آگاهی فزاینده ای در مورد نیاز به طراحان متخصص ضد زلزله برای چنین تجهیزاتی پیدا شد.

زمین لرزه و حفاظت در برابر زلزله

در مورد نیروی زمین لرزه و حفاظت در برابر زلزله دو نکته کلی را باید در نظر داشت. اول اینکه نیروی آزاد شده و منتقل شده در یک حادثه زلزله می تواند بسیار مهیب باشد. زمین لرزه ای که دارای شدت 5.5 در مقیاس ریشتر باشد مثل ان است که دارای سطح انرژی حدود 1020  ارگ (1013 ژول) باشد. این اندازه گیری از نیرو نشان می دهد که چطور یک زمین لزه بزرگ می تواند منطقه وسیعی را عمیقا دربرگیرد.

اما نکته دوم آن است که در طراحی و نصب سیستم های حفاظت در برار زلزله هدف آن نیست که حفاظت در مقابل یک زمین لرزه بزرگ یا عظیم (7 یا بیشتر در مقیاش ریشتر) انجام شود. حادثه زلزله ای با این شدت, اکثر سازه های بلند (مثل آسمان خراش ها) را چنان صدمه می زند که نیاز به تخریب و ساخت مجدد انها خواهد بود.

بلکه هدف باقی گذاشتن تجهیزات و سیستم های مکانیکی و برقی در حال کار و یا حداقل در جای خود به هنگام زمین لرزه های جزئی یا متوسطی که خرابی های قابل تعمیر و بازسازی به جای گذارند است.

زمین لرزه های جزئی تا متوسط بیشتر از زمین لرزه های بزرگ اتفاق می افتند. بنابراین در طی عمر مفید سازه ها, اکثر آنها یک یا چند زمین لرزه جزئی را از سر می گذرانند در حالی که شاید زمین لرزه ی بزرگی اصلا اتفاق نیافتد برای اطلاع از شدت احتمالی و احتمال وقوع باید به اطلس ها خطر نسبی زلزله مراجعه کرد.

هدف تسهیلات و تدابیر مقررات و استاندارد زلزله برای ساختمانها

معمولا هدف از این تسهیلات و پیش بینی مقررات زلزله برای ساختمانها آن است که:

۱. حداقل اصول طراحی را برای سازه ها متناسب با کارکرد اولیه آن درنظرگرفته و نیازهای حمایتی و حفاظتی برای سلامت، ایمنی و بهداشت عموم را با به حداقل رساندن خطر مربوط به زلزله را در نظر بگیرد.

۲. توانایی و قابلیت سازه ها و تاسیسات زیربنایی را که حاوی مقادیر متنابهی از مواد خطرناک است را افزایش داده تا بتوانند در حین و پس از حادثه ی زلزله ای که برای آن طراحی شده اند عمل کنند.

بهتر است نگاهی به سرفصلهای مقررات زلزله برای ساختمان ها و غیر ساختمان ها است که توسط موسسه FEMA برای دولت ایالات متحده تهیه شده است بیندازیم:

  1. تسهیلات و تدابیر کلی
  2. واژهنامه و علامات
  3. اطمینان از کیفیت
  4. حرکت زمین

ادامه مطلب را در فایل پیوستی مشاهده کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

حتما بخوانید:

 

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *