بیماریهای ناشی از ارتعاش

بیماریهای ناشی از ارتعاش

بیماریهای ناشی از ارتعاش

بیماریهای ناشی از ارتعاش

فرمت: Pdf تعداد صفحات: 7

ویژگی های عامل ایجادکننده

از عمده ترین مشخصات ارتعاش عبارتند از: تناوب (بر مبنای هرتز) و شدت ارتعاش که ممکن است به تمام بدن منتقل شود (که تحت عنوان دامنه ، سرعت با شتاب سنجيده می شود). یا تنها به بازوها که ابزار مرتعش را در دست می گیرند یا با دستگاه تماس دارند، منتقل شود (ارتعاش موضعی) در این بخش تنها ارتعاش موضعی مورد بحث قرار می گیرد .

 

مصارف و کاربردها

ابزار مرتعش بطور وسیعی در صنایع فلزی، کشتی سازی، ماشین سازی، استخراج معادن جنگل کاری و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. متداول ترین ابزار مرتعش عبارتند از: دریل های با هوای فشرده، اسکنه های ویبراتوری، آلات تراش، موتورهای برش، ماشین های پولیش و چکش های مکانیکی با هوای فشرده. این ابزار با مولد ارتعاشات مکانیکی با خصوصیات فیزیکی مختلف می باشند که دارای تأثیرات نامطلوب متفاوتی نیز هستند.

 

مشاغلی که احتمال تماس با ارتعاش در آنها وجود دارد

کارگران شاغل با دریل (با هوای فشرده)، اسکنه های ویبراتوری، اره کننده ها، برشکاران، آسیابان ها و … در معرض بیشترین خطر هستند.

 

مکانیسم عمل

ارتعاش با اندازه گیری کمیت انرژی مکانیکی منتقل شده در واحد سطح در زمان معین محاسبه می شود. این انرژی مکانیکی، تابعی از فرکانس وشدت حرکت نوسانی است که توسط ارتعاش ایجاد می گردد. میزان کمیت انرژی جذب شده بستگی به فرکانس، شدت و طول مدت ارتعاش دارد. انتقال و توزیع انرژی ارتعاش در انسان بستگی به شدت ارتعاش، مسیر جریان اثرارتعاش وضع و حالت بدنی، کشش عضلانی، ویژگی هایی فیزیکی بدن و اندازه های بدنی انسان دارد.

 

سنجش تماس

ارزیابی تماس مشکل و پیچیده است. روشها وحدود اندازه گیری ها، همچنین تفسیر آنها، با یکدیگر منطبق و همسو نیستند. سازمان بین المللی استاندارد اصولی را برای اندازه گیری و ارزیابی تماس با ارتعاش انتقالی به دستها تدوین کرده است (5349 Geneva, ISO, 1976 ( ISO/Dis

 

تأثیرات کلینیکی

تأثيرات ارتعاش دردست ها مجموعه ای از علائم غیراختصاصی متنوعی است که مجموعه به نام «سندرم ارتعاش» نامیده می شوند. اکثر ناهنجاری ها مربوط به سیستم عروقی، اعصاب محیطی و سیستم اسکلتی – عضلانی می شود.

 

آنژیونوروزیس انگشتان

پدیده راینود «Raynand» یا (انگشت سفید)، متداول ترین سندرم ناشی از ارتعاش می باشد که در مناطق سردسیر دنیا پیش می آید. اولین علائم غیراختصاصی عبارتست از: اکروپاراستزی انگشتان (احساس کرخی انگشتان) در طول انجام کار یا مدت کوتاهی پس از پایان کار، در این مرحله به استثنای تخریب حساسیت به ارتعاش، هیچ تغییر قابل توجه دیگری دیده نمی شود.

در مرحله بعدی دردهای محدود و خفيف در نوک انگشتان پدید می آید. دردهای موضعی یا پاروکسیزم در نتیجه اسپاسم منطقه ای شریانچه ها و مویرگ ها، وقتی فرد در معرض تماس موضعی یا عمومی با هوای سرد قرار می گیرد، سریعا ایجاد می شود. این حالت معمولا در آب و هوای سرد ایجاد شده و در عرض 15 الی 30 دقیقه پس از گرم کردن دست ها برطرف می شود. در جریان پاروکیسزم، احساس حساسیت به درد کاهش قابل توجهی می یابد. این مرحله از بیماری باعث ایجاد بزرگترین مشکل تشخیصی می شود چرا که اظهارات بیمار همیشه نمی تواند با معاینات پزشکی و نتایج حاصل از مشورت های پزشکی تأئید شود. مشاهده یک حالت حمله ای مستقیم که در محل کار پیش می آید، کار تشخیص را آسان می نماید. در مرحله، پیشرفته تر بیماری دردهای ناگهانی که نه تنها به نوک انگشتان بلکه در تمام نواحی آن پخش می شود، اما بندرت در شست ها اثر می گذارد دیده می شود. دردهای ناگهانی یا پاروکسیزم با سرمای خفیف هم برانگیخته می شود گرچه ممکن است در دماهای معمولی هم ظاهر شوند. در مراحل بسیار پیشرفته تر، اسپاسم عروقی با اسپاسم دیواره مویرگ و حالت بی حسی  (paresis) جانشین میشود که در نتیجه آن حالت آکروسیانوز ایجاد می گردد (بی حسی پس از آکروسیانوز پیش می آید). علائم پایدار عبارتند از کرخی دستها، آسیب در مهارت های انگشتی و تخریب حساسیت .

تغییرات موضعی توازنی نیز می تواند ایجاد شود. برعکس تخریب و استحاله شریانچه های انتهائی (آندآرتریت)، نکروز بسیار نادر می باشد. متداول ترین آزمایش تشخیصی استفاده از آب سرد برای تحریک حالت پاروکسیزم می باشد. هر دو دست و آرنج ها را به مدت 10 دقیقه در آب سرد که حاوی تکه های یخ می باشد، غوطه ور می کنند و برخی پزشکان احساس سردی را با قراردادن حوله خیس روی شانه های بیمار افزایش می دهند. باید در نظر داشت که این روش دردهای ناگهانی پاروکسیزم را کمتر از حالتی که توسط ارتعاش واقعی در محیط کار، بوجود می آید، برانگیخته می کنند. گاهی اوقات با تأخیر برگشت خون به مویرگ ها می توان این حالت را آزمایش کرد: (به نوک انگشت در زیر ناخن، فشار خفیفی وارد آورده و مدت زمانی را که برای برگشتن خون به نقطه آنوکسی شود (بدون اکسیژن) طول می کشد، ثبت می کنند). روش های بررسی آزمایشگاهی به شكل آزمایشات ممانعتی قابل اجراست یعنی پله تیسموگرافی انگشتان (ایجاد آسیب به موج ضربان بوسیله سرما) دیدمیکروسکوپی مویرگ ها و اندازه گیری درجه حرارت پوست (با دماسنج تماسی با ترموگرافی).

احتمال دارد که در ابتدا درجه حرارت های اولیه پوستی پائینتر بوده یا تأخیری در تثبیت مجدد دمای عادی انگشتان پس از آزمایش «آب سرد» بوجود بیاید.

ناهنجاری های استخوانی، مفصلی و عضلانی: بیماری استئوآرتیکولر، بطور عمده در استخوانها مچ دست (بویژه استخوان های هلالی وناویکولار) مفصل های ساعد و مفصل آرنج ها متمرکز می شود.

معمولا فقط علائم خفیفی دیده می شود. در مرحله پیشرفته تر، اختلالات عملی در این اعضا بطور قابل توجهی مشاهده می شود. تغییرات بسیار واضح و مشخص عبارتند از: آرتروز استخوان های آرنجی، ساق و مفصل های آرنجی و ایجاد کیست های کاذب (مخصوصأ در استخوان های ساعد که همچنین می تواند سایر ضایعات آبرونیک را نشان دهد نظير ضخیم شدگی و یا استحاله ترابکول ها). در مراحل پیشرفته، حتی پوشش سطح مفصل متلاشی شده و مفصل های آزاد ایجاد می شوند یا شکستگی های مزمن یا شکست اجزاء استخوانی اتفاق می افتد. نکروزآسپتیک یا غیر عفونی استخوانهای هلالی در حالت های مختلفی ایجاد می شود (مانند استئومالاسی یا نرمی استخوان با منشا ترائوماتیک ضربه ای، بیماری Kienboch ، لوناتومالاسی یا Lunatomalacia). ماهیچه ها و رباط های اطراف مفصل ها معمولا دچار بیماری می شوند، علائم مربوطه (شامل درد در نتیجه این آزردگی ها، اغلب قبل از بروز تغییرات X-ray حادث می شوند.

 

نوروپاتی

آسیب وارده به اعصاب ناشی از ارتعاش شامل اختلالاتی در اعصاب خودکار محیطی می باشد (در آنژیونوروزیس). تأثیر روی اعصاب محیطی (سطوح داخلی، میانی و خارجی ساعد) توسط برخی محققین ارائه شده است . سایر متخصصین آسیب های عصبی عمدتا بشکل ثانویه را هم در اسکیمی های عودکننده ثانویه (درآنژيونوروز) و هم در عامل تکمیلی، عمدتأ نوروپاتی وسیع، بروز می کند (این نوروپاتی مانند تغییرات استئوآرتیکولر در ساقه عصبی مجاور استخوان می باشند) مورد توجه قرار داده اند. آسیب های وارده به رشته های حس باعث فلج یا کاهش حساسیت رشته های عصبی – حرکتی، آسیب در مهارتهای دستی و در آخر، آنژوفی و تحليل رشته ها ایجاد می شود. اندازه گیری سرعت انتقالات عصبی یک آزمایش انتخابی است. حالت ترکیبی این آسیب، حالتی مرکب از اختلالات عضلانی، رباطی، استخوانی و عروقی و اعصاب محیطی است.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

هر گونه سوالی در رابطه با بیماریهای ناشی از ارتعاش داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

 

حتما بخوانید:

سندروم ارتعاش دست – بازو

آسیب ها و بیماریهای شنوایی ناشی از سر و صدا

بیماریهای اسکلتی‌ عضلانی مرتبط با شغل

بیماری های ناشی از عوامل فیزیکی محیط کار (PPT)

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *