برخورد پرندگان با هواپيما

برخورد پرندگان با هواپيما

خطر پرندگان در ابتداي پرواز اولين هواپيما احساس شده و كماكان با وجود تمهيداتي كه به اجرا در آمده است هنوز پا برجاست نخستين برخورد پرندگان در سال 1912 منجر به بروز سانحه و كشته شدن خلبان در آمريكا گرديد.

حوادثي كه پرندگان در بر خورد با هواپيما بوجود مي آورند .

برخورد پرندگان با هواپيما

 

برخورد پرنده با هواپيما يكي از حوادث خطرناك و اجتناب ناپذيري است كه هميشه سلامت پرواز ها را به خطر مي اندازد . ممكن است بپرسيد چگونه  پرنده كوچكي باعث  آسيب جدي به بدنه فلزي هواپيما مي شود ؟ طبق  قوانين فيزيك اگر يه جسم كوچكي با سرعت به جسم خيلي بزرگ تري برخورد نمايد ، تمام انرژي و قدرت جسم بزرگ تر ، به جسم كوچك منتفل گشته و بلافاصله به خود جسم بزرگ منتقل مي شود . چي گفتم ؟!! خوبه قيزيك دان نشدم . به زبون عاميانه اش يعني اگر يه هواپيماي غول پيكر سي – ۱۳۰ در آسمان به يك كلاغ برخورد نمايد ، قدرت و نيروي هواپيما به كلاغ منتقل شده ، و انگاري كلاغي با قدرت يه هواپيماي سي – ۱۳۰ ديگري به اون هواپيما مي خورد . پس مي بينيد كه چقدر خزناكه ؟ به همين دليل يه گنجشك كوچولو ، بدنه يه هواپيماي بزرگ را چندين متر جر داده و پاره مي نمايد !  اگر به خاطر داشته باشيد يه مدتي نيروي انتظامي كبوتر بازاني رو كه در حريم فرودگاه زندگي مي كردند ، كبوتران را مي گرفتند و ضمن جريمه اجازه كبوتر بازي نمي دادند .

در همين ايران خودمان تاكنون شاهد حوادث فراواني از برخورد پرنده با هواپيما بودم . مخصوصآ هواپيماهاي شكاري كه اگر پرنده اي به داخل موتورش كشيده شود ، باعث سقوط آن مي گردد . زيرا در موقع نشستن سرعت شكاري كم است . و اگر يك موتور آن هم از كار بيفتد ، سريع دچار سانحه مي گردد . اصولآ ورود هر جسمي به داخل موتور هواپيما ، باعث صدمات خيلي جدي مي شود . براي همين در اغلب فرودگاه هاي جهان و ايران هميشه سعي مي كنند هيچ گونه سنگ ريزه و آشغال در سطح رمپ و باند پرواز وجود نداشته باشد . خودرو هاي خاصي براي اين منظور پيش بيني شده اند . در پايگاه يكم ترابري مهرآباد معمولآ سرباز ها رو به خط كرده و آن ها با سطلي در دست سرتاسر رمپ پرواز را از وجود هر جسم خارجي تميز مي نمودند . F . O . D مخفف واژه (  Foreign object damage )  است . يعني هز جسم خارجي عنصر صدمه محسوب مي شود . در بحث پرندگان بايد به اطلاع برسونم كه در خيلي از كشور هاي جهان اين مسئله يه مشگل بسيار جدي است .

يادمه در ماموريتي كه به كشور انگليس داشتم ، يه روز در رمپ پرواز به سمت هواپيما مي رفتم كه ناگهان ديدم صداي وحشتناكي مي آيد . تعجب كردم چون كسي اون دور و بر ها نبود . فقط يه ماشين استيشن موسوم به دليجان در حال عبور بود . گاهي در ميان آن صداهاي عجيب و غريب ، صداي شليك گلوله هم مي آمد . نمي توانستم منبع اين سر و صدا ها را تشخيص بدهم . راستش رو بخواهيد خيلي هم ترسيده بودم ! به هر حال با نزديك شدن اتوموبيل ، ديدم آن صدا ها كه با فركانس خيلي شديد به گوش مي رسيد از بلند گوهاي اين ماشين پخش مي شود . وقتي نزديك تر اومد ، مشاهده نمودم روي بدنه آن نوشته بود كميته دور كردن پرندگان !! آن ها براي اين كه گلوله اي هدر ندهند ، صداي گلوله و فرياد پرندگان رو ضبط كرده بودند كه با پخش آن پرندگان وحشت نموده و فراري مي شدند . گاهي پرندگان درون موتور هاي هواپيما اقدام به لانه سازي مي نماند . به همين دليل با برزنت يا درپوش هاي پلاستيكي تمام دهانه هاي موتور و سيستم  رو مي پوشانند .

بعضي از كشور ها هم از سگ به عنوان مراقب در فرودگاه ها استفاده مي نمايند . يعني غير از سگ هايي كه براي كشف مواد مخدر يا منفجره  در فرودگاه ها مورد بهره برداري قرار مي گيرند ، بعضي از آن ها هم براي چرخيدن در رمپ و فراري دادن پرندگان استفاده مي شود . در ادامه من اين بحث رو با دو بخش به پايان مي رسانم . ابتدا چند خبر تصويري با لينك هاي مربوطه اش رو قرار مي دهم . تا اگر دوستان خواهان اطلاعات بيشتري هستند به آن ها مراجعه نمايند . و در انتها هم تصاوير مستند و گويايي از برخورد پرندگان با انواع هواپيما ها رو كه دوست عزيزمون آقاي مقداد عبدي زحمت ارسال آن را كشيده است ، تقديم شما خوانندگان مهربان و صميمي مي نمايم . من بار ديگر از دوستان و خوانندگان محترم خواهش مي كنم مطالب و تصاويري كه در رابطه با صنعت هوانوردي دارند به آدرس اي ميل ام ارسال نمايند . يه مطلب جالب  ديگري از خواننده عزيزي به نام آقاي ” يوسف رسولي ” به دستم رسيده است كه تقديم خواهد شد .

 منبع:
برخورد پرندگان با هواپيما
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید