طرح ریزی سیستم مدیریت HSE پیمانکاران

استقرار سیستم مدیریت استاندارد ایمنی, سلامت و محیط زیست (SHSE MS)

استقرار سیستم مدیریت استاندارد ایمنی, سلامت و محیط زیست (SHSE MS)

استقرار سیستم مدیریت استاندارد ایمنی, سلامت و محیط زیست (SHSE MS)

تهیه و تنظیم

دکتر جواد وطنی

 

ضرورت کار:

حوادث، بیماری های شغلی و مخاطرات زیست محیطی از مهمترین مشکلات کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه محسوب می شود. مهمترین بخش هزینه های حوادث، بیماری های شغلی و مخاطرات زیست محیطی ، هزینه های انسانی آنها می باشد. مرگ های ناشی از حوادث و بیمای های شغلی باعث اتلاف عمر، سال های کاری و هزینه های مرتبط می گردد. هر ساله میلیون ها حادثه و مخاطرات زیست محیطی در سراسر جهان رخ می دهد که برخی از اینها منجر به مخاطرات کوتاه مدت و برخی دیگر اثرات بلند مدت بر جهان دارند. حوادث و بیماری های شغلی برای جامعه، سازمان و همچنین شخص کارگر ضایعات فراوانی به بار آورده و هزینه های مربوطه ضمن تاثیر سوء بر شاخص های اقتصادی در سطح ملی و سطح خانوار، مانعی در راستای تحقق اهداف از پیش تعیین شده محسوب می شود.

در حال حاضر ناگوارترین پیامد حوادث و بیماری های شغلی، مرگ زودرس نیروی کار است. سیستم مدیریت OHSAS ، HSE-MS و PSM دستورالعمل ها و فرایندهای جامع و منظم با هدف برنامه ریزی، مستند سازی و تغییر روشها برای مدیریت عوامل زیان آور و مدیریت ایمن خطرات و ارزیابی ریسک در صنایع بکارگیری می شوند.

سیستم مدیریت HSE-MS| ، OHSAS و PSM در تار و پود یک سازمان قرار دارد و بخشی از فرهنگ و روشی که کارکنان وظایفشان را انجام می دهند، می باشد. سیستم مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست (HSE-MS) یک رویکرد منظم، سیستماتیک و صریح به همراه فرایندهای جامع با هدف برنامه ریزی، مستند سازی و تغییر روشها برای مدیریت عوامل زیان آور و مدیریت ایمن خطرات و ارزیابی ریسک می باشد. به مانند تمام سیستمهای مدیریتی، سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE-MS) نیز برای دستیابی به محیط کار سالم با کمترین حادثه، مخاطرات بهداشتی و محیط زیست و مخاطرات شغلی ایجاد شده است . سیستم HSE-MS در تار و پود یک سازمان قرار دارد و بخشی از فرهنگ و روشی که کارکنان وظایفشان را انجام می دهند، می باشد.

چهار رکن مدیریت HSE-MS عبارتند از،

  1. فلسفه – مدیریت HSE – MS با فلسفه مدیریت شروع می شود،
  2. خط مشی – تعیین چگونگی دستیابی به HSE-MS
  3. رویه ها – دستورالعملهای انجام وظایف، تدوین شده توسط سازمان، جهت اجرای خط مشی
  4. فعالیت –  آنچه به صورت واقعی در کار اتفاق می افتد.

متاسفانه به علت عدم آگاهی صنایع طی کمبود منابع دستورالعمل های مانند HSE-MS, OHSAS و نظایر اینها در صنایع مختلف کشور استقرار یافته و سالانه میلیاردها ریال جهت ممیزی، آموزش و استقرار انها صرف می شود بدون انکه توسط متولی قانونی و رسمی در کشور پایش ،ارزیابی، ممیزی و صدور گواهی شود.

استاندارد SHSE MS که با ترکیب علمی و هدفمند استانداردهای 31000 ISO 45001, ISO 9001 , ISO و 14001 ISO تشکیل می شود با تغییر رویکرد واکنشی به رویکرد پیشگیرانه به ریسک ها و مخاطرات پرداخته و مباحث بهداشت صنعتی، ایمنی و محیط زیست را به صورت جامع و یکپارچه و به صورت فراگیر و در تمامی سطوح در بر می گیرد. ریسکها و مخاطرات جزء جدایی ناپذیر زندگی و محیط زیست انسان هستند و از آنجا که سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست نظامی است که به شناسایی و مدیریت ریسکها و خطرات می پردازد، بنابراین لزوم وجود آن در همه ابعاد زندگی انسان احساس می شود. استاندارد SHSE MS که با ترکیب علمی و هدفمند استانداردهای 31000 ISO 45001 , ISO 9001 , ISO و 14001 ISO تشکیل می شود با تغییر رویکرد واکنشی به رویکرد پیشگیراند به ریسک ها و مخاطرات پرداخته و مباحث بهداشت صنعتی، ایمنی و محیط زیست را به صورت جامع و یکپارچه و به صورت فراگیر و در تمامی سطوح در بر می گیرد. ریسکها و مخاطرات جزء جدایی ناپذیر زندگی و محیط زیست انسان هستند و از آنجا که سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست نظامی است که به شناسایی و مدیریت ریسکها و خطرات می پردازد، بنابراین لزوم وجود آن در همه ابعاد زندگی انسان احساس میشود.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

 

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با استقرار سیستم مدیریت استاندارد ایمنی, سلامت و محیط زیست (SHSE MS) داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

جزوه دوره آموزشی مبانی و الزامات استاندارد OHSAS 18001 : 2007

مجلات بهداشت حرفه ای (Journal of Occupational Health)

آشنایی با الزامات سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

تشریح الزامات, مستند سازی و ممیزی داخلی سیستم مدیریت HSE

استقرار الزامات سیستم مدیریت HSE

راهنمایی ایجاد و برقراری سیستم مدیریت سلامت, ایمنی و محیط زیست (HSE)

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *