ارزیابی و آنالیز شبه حادثه

ارزیابی و آنالیز شبه حادثه

ارزیابی و آنالیز شبه حادثه

ارزیابی و آنالیز شبه حادثه

فرمت: PDF  تعداد صفحات: 5

 

فرآیند سیستماتیک شبه حادثه :

 

فرآیند سیستماتیک شبه حادثه

فرآیند سیستماتیک شبه حادثه

 

شبه حادثه

الف – تعريف : اولین گام در یک فرآیند سیستماتیک شبه حادثه، تعریفی برای بیان هر چه بهتر آن است. اختلاف نظرهای متفاوتی در تعریف متداول شبه حادثه وجود دارد. یک رویکرد ساده و فراگیر عبارت است از:

رویداد یا شرایط ناایمن که پتانسیل آسیب فردی یا خسارت اموال و محیط زیست را داشته باشد

ارزیابی ریسک

در یک برنامه و سیستم موثر شبه حادثه برای هر نفر تقریبا ۳ تا پنج گزارش شبه حادثه در سال ارایه می شود. حال برای شرکتی که ۵۰۰ نفر پرسنل دارد، می تواند ۲۵۰۰ شبه حادثه در سال باشد. وقتی به یکباره چنین سیلی از گزارش ها پدید می آید مکانیزمی برای انتخاب گزارش ها لازم است تا فقط آنهایی که ارزش تجزیه و تحلیل و بررسی دارند شناسایی شوند. گزینش شبه حوادث براساس ریسک و تجزیه و تحلیل اولیه آنها بهترین راه برای مرور تعداد زیادی از گزارشات می باشد. این روش کلیه گزارش ها را به سرعت از نظر می گذارند در حالی که کیفیت تحقیق حفظ می شود. جداول ۱ و ۲ به ترتیب ماتریس های شاخص و پیامد را در رابطه با شبه حوادث نشان میدهد. کافی است این دو ماتریس درهم ضرب شوند تا میزان ریسک شبه حوادث مشخص گردد . این یک روش ساده و قابل درک است و امکان پیگیری را نیز فراهم می کند. شاخصها و اهمیت هر کدام می تواند با نیازهای هر سازمان هم آهنگ شود. تجزیه و تحلیل می تواند بصورت خودکار انجام گیرد. گزارش دهنده یا سرپرست وی می تواند از فرم مخصوص شبه حادثه استفاده نماید که متعاقبا باید بطور دقیق بررسی شود.

موارد زیر که در قالب جدول و محاسبه است را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

  • جداول ارزیابی ریسک شبه حادثه
  • گزارشات شبه حادثه

 

  • هر گونه سوالی در رابطه با اصول ارزیابی و آنالیز شبه حادثه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

شبه حادثه و ارتباط آن با آنالیز ایمنی شغلی

پاورپوینت شبه حادثه (NEAR MISS)

مدیریت شبه حادثه

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *