کاربرد آمار و اطلاعات در ایمنی

توان بخشی حرفه ای حلم سرشت و دل پیشه

توان بخشی حرفه ای حلم سرشت و دل پیشه

Vocational rehabilitation

کلمات کلیدی: تعریف و اهداف توان بخشی حرفه ای, مراحل مختلف توانبخشی حرفه ای, خصوصیت و اهداف کارگاهای توانبخشی اولیه, مرکز توانبخشی حرفه ای, واحدهای مربوط به مراکز توانبخشی حرفه ای

توان بخشی حرفه ای قسمتی از برنامه توانبخشی یک معلول است به منظور تامین نیازهای مادی و معنوی او که شامل ارزشیابی, ایجاد آمادگی فیزیکی و روانی در بیمار و محیط اطراف, اموزش حرفه, کاریابی, مشغول به کار کردن و پی گیری می باشد.

گرچه بسیاری از افرادی که دچار بیماری یا حوادث گوناگون می شوند می توانند دوران بیماری و ناراحتی را پشت سر گذرانیده به ادامه کار قبلی خود بپردازند, ولی در مواردی خاص, معلولین و مصدومین, جز به کمک  دوره های توانبخشی حرفه ای قادر نیستند کار قبلی خود را ادامه داده و یا کار جدیدی را شروع می نمایند.

در مواردی معین, هر چند که اسیب جسمی یا روانی مشخص مشاهده نمی گردد ولی فرد مورد نظر ممکن است به اعتماد به نفس بیشتر و تطبیق با محیط کار و زندگی نیاز داشته باشد. تشکیل دوره های آموزش و راهنمایی حرفه ای می تواند در عادی کردن وضع زندگی و کار این نیروهای انسانی نفش موثری ایفا نماید. به طور کلی در توانبخشی حرفه ای هدفهای ذیل مورد نظر می باشند:

1- ارزیابی و تشخیص توانایی هاع امکانات, محدودیت ها وعلایق افراد معلول و آسیب دیده

2- باز آموزی حرفه ای و راهنمایی معلولین به نحوی که پس از طی دوره آموزش حرفه ای قادر به انجام کار تولیدی باشند.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *