چک لیست بازدید از واحد آهنگری

چک لیست بازدید از واحد آهنگری 

Visit checklist forging unit 

 

آهنگری: فرایند شكل دادن فلزات برای رسیدن به شكل مطلوب با ایجاد ضربه یا فشار بوسیله ماشین‌های آهنگری مانند پتك‌ها، پرس‌ها، غلطك‌ها و سایر تجهیزات فرم‌دهی می‌باشد. بعضی از فلزات در دمای پایین(COLD FORGING)  قابل آهنگری بوده ولی بیشتر فلزات برای تغییرشكل نیازمند فرایند پیش گرم می‌باشند.

پتك آهنگری: ماشینی است كه اساساً برای آهنگری با قالب‌های مسطح (قالبهای باز) استفاده می‌شود و بصورت یك ستونه و یا دو ستونه می‌باشد. در ماشین‌های یك ستونه محل قرارگیری قالب معمولاً روی سندان می‌باشد كه سندان از سایر قسمت‌های پتک مجزا بوده و بر روی فونداسیون جداگانه قرار می‌گیرد. در نوع دو ستونه سندان با ستونها بصورت دروازهای متصل می‌باشد.

این ماشینها به انواع مختلف به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌گردند:

پتك بخار، هوا و یا هیدرولیك : نوعی از پتک آهنگری بوده كه در آن كوبه (RAM) پتک برای هر ضربه توسط سیلندر بخار، هوا و یا هیدرولیك به بالا برده می‌شود و انرژی كوبش به قطعه كار توسط سرعت و وزن كوبه و فشار ناشی از سیستم هیدرولیك, هوا و یا بخار اعمال می‌شود .

پتك سقوط آزاد: یكی از انواع پتک‌های آهنگری می‌باشد كه در آن انرژی آهنگری توسط جرم و سرعت سقوط آزاد كوبه و قالب بالایی اعمال می‌شود. پتک‌های کلاچ تخته‌ای و تسمه‌ای سقوطی از این نوع می‌باشد.

پرس آهنگری: ماشینی است كه در آن شكل‌دهی فلز بین قالبها توسط فشار هیدرولیكی یا مكانیكی اعمال شده و معمولاً عمل آهنگری تنها با یك كورس پرس برای هر قالب انجام می‌پذیرد. پرس‌های پیچی نیز در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

پرس دوربری (TRIMMING): ماشینی است كه توسط آن پلیسه یا قسمت‌های اضافی قطعه آهنگری به طریق سرد یا گرم از آن جدا می‌شود كه معمولا پرس‌های ضربه‌ای و هیدرولیك در این رده قابل استفاده می باشند.

پرس آهنگری افقی :ماشینی است که در آن انرژی لازم برای شكل‌دهی فلز به صورت افقی به قطعه كار اعمال می‌شود .

ماشین آهنگری با انرژی بالا: نوعی ازماشین‌های پرس آهنگری افقی است كه دارای سرعت بالای کوبه (RAM) پرس و در نتیجه آن، سرعت بالای سنبه است كه این سرعت بالا از آزاد شدن ناگهانی گاز فشرده ایجاد می‌شود و معمولاً برای چاق كردن یا افزایش حجم كله كار استفاده می گردد.

پتك ضربه زن افقی: نوعی ماشین پتك است كه با استفاده از انرژی هوا كار می‌كند. سنبه و ماتریس در این پتك روبروی هم هستند و هر دو بطور همزمان به سمت هم حركت می‌كنند و به قطعه كار كه توسط ابزاردستی یامانی پولاتور قابل برنامه‌ریزی جابجا می‌شود, بصورت پی در پی ضربه می‌زنند.

مانی پولاتور (MANIPULATOR): ماشینی است که مواد خام را برای تغذیه فرایند آهنگری دریافت, حمل و جابه‌جا می‌نماید و به انواع ریل‌دار و متحرک تقسیم می‌شود در نوع ریل‌دار ماشین روی ریل هدایت شده و بوسیله سیستم کنترل پرس آهنگری یا دستی کنترل می‌شود. در نوع متحرک ماشین دارای راننده بوده و می‌تواند بصورت آزادانه حرکت کند.

غلطك آهنگری: ماشینی است كه در آن قطعه كار توسط غلطك‌هایی كه روی آنها قالب‌هایی به شكل منحنی نصب شده، شكل داده می‌شود و معمولاً برای پیش فرم قطعات آهنگری كاربرد دارد و توسط آن قطر بعضی از قسمت‌های قطعه, بزرگ یا كوچك می‌شود ( مانند پیش فرم قطعه شاتون) .

غلطك تولید حلقه : ماشینی است كه برای تولید حلقه‌های بدون درز از صفحات سوراخ دار دیسك ها در فرایند آهنگری استفاده می‌شود ( مانند چرخهای واگن).

ماشین كله زنی: ماشینی است از نوع پرس آهنگری افقی كه برای ساخت گل پیچ استفاده می‌شود و قطعه كار تولید شده در آن معمولاً دارای ضخامت سه چهارم اینچ و یا كمتر می‌باشد.

ماشین پرچ زنی : ماشینی است مشابه ماشین‌های پرس آهنگری افقی و كله زنی كه برای ساخت پرچ استفاده شده و قطر قطعه كار تولید شده در آن معمولاً یك اینچ یا كمتر می‌باشد.

پدال كنترل حركت پرس :یك كنترل‌كننده است كه با فشاردادن آن می توان حركت كوبه پرس را كنترل نمود.

در اینجا برای مسئولین ایمنی,hse و بهداشت حرفه ای چک لیستی را آماده کردیم که حاوی 20 سوال می باشد که با بررسی این سوالات به صورت کامل می توانید ایمنی در محیط کار آهنگران را  ارزیابی کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

چک لیست بازدید از واحد آهنگری
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

  جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
  با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید