انواع روش های ذخیره سازی گاز ها

روش های ذخیره سازی گازها در مخازن جهت انتقال

روش های ذخیره سازی گازها در مخازن جهت انتقال

Storage methods for transferring gases in tanks

1.روش( GTL gas to liquid)

در ابتدا گاز طبیعی به عنوان خوراک باید تحت فرایندهایی ، خالص سازی شود و از ناخالصی هایی که موجب صدمه زدن به کاتالیست های گوناگون می شود ، زدوده شود و سپس اکسیژن گرفته شده از هوا و گاز طبیعی همراه با بخار ، وارد راکتور ( ظرف واکنش گر ) خاصی می شود. در این مرحله گاز طبیعی ، اکسیژن و بخار تبدیل به گاز سنتز می شوند که مخلوطی از کربن مونواکسید و هیدروژن است. در مرحله فیشر – تروپس ، گاز سنتز تبدیل به مایعات هیدروکربنی می شود. سپس گاز سنتز به پارافین هایی با زنجیره ی طولانی ، الفین سبک و واکس با وزن مولکولی بالا تبدیل می شود. میزان تولید ، به نوع کاتالیست مورد استفاده و همچنین شرایط عملیات در راکتور بستگی داد.

در مرحله پایانی ، بایدعملیات اضافی دیگری بر فراوده ی تولید شده در فرایند فیشر-تروپس انجام شود تا به فراورده های نهایی تبدیل شود و غالبا به علت محدودیت کاتالیست مورد استفاده ، عموما در واحدهای هیدرو کراکینگ برای شکست مولکولهای سنگین به مولکولهای سبک تر تبدیل می شود.

یکی از ویژگی های اجرای پروژه های GTL  می توان از مایعات میان تقطیری برای مصارف داخلی به جای نفت خام بهره برد؛ از این رو به همان میزان ، نفت خام صادراتی و درامد ملی افزایش می یابد.

از لحاظ مقدار ، تولید هر بشکه محصولات فناوری GTL  دو بشکه نفت خام برای صادرات را در پی دارد. بنابراین با توجه به روند روبه رشد مصرف آلاینده محصولات سوختی ، استفاده از GTL  لازم و ضروری به نظر می رسد.فناوری GTL با پیشینه ی بیش از 70 سال ، در مقیاس تجاری هنوز در آغاز راه توسعه قرار دارد.

برای کشورهای دارنده این منابع سرمایه گذاری در تکنولوژی GTL علاوه بر پیدا کردن بازارهای جدید اقتصادی به دلیل تولید سوختهای پاک باحداقل آلاینده های زیست محیطی می تواند گامی مثبت در جهت محیط زیست سالم محسوب شود. بنابراین استفاده از تکنولوژی GTL به عنوان فرایندی که محصولاتی با حداقل آلاینده های زیست محیطی تولید می کند ضروری به نظر می رسد.

2.روش گاز مایع 

گاز مایع که به صوت مخفف LPG نامیده می شود معمولا عمدتا از دو ترکیب هیدروکربنی پروپان و بوتان با فرمول شیمیایی C4H10 ,C3H8 تشکیل شده است. بوتان خود شامل دو ترکیب عمده آن ، پروپان نیز شناخته می شود به عنوان محصول فرعی فرایندهای تصفیه و تولید گاز طبیعی و پالایش نفت خام تولید می شود. LPGعمدتا از 90% پروپان ، 5/2% بوتان و هیدروکربنهای سنگین و مقدار کمی نیز اتان و پروپلین تشکیل شده  است. گاز مایع فاقد رنگ ، بو و مزه است و به طور کلی زیان آور نیست ولی در صورتیکه حجم زیادی از آن استشمام گردد باعث بیهوشی خواهد شد.

برای دیدن ادامه مطالب میتواند فایل پیوستی زیر را دانلود کنید.

موضوعات هم گروه:

طریقه ی انتقال گاز پس از پالایش و تصفیه

ترکیبات شیمیایی گازی (گازهای نفتی)

هیدروکربنها گازی متعلق به سری نفت های پارافینی

ذخیره سازی گازهای خطرناک

روش های ذخیره سازی گازها در مخازن جهت انتقال
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

  جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
  با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید