خطرات جامع مواد منفجره

خطرات جامع مواد منفجره 

Risks of explosives

مواد منفجره

چند توصیه :

1- در صورت رسیدن حریق یا آتش به مواد منفجره به هیچ وجه در صدد خاموش کردن آن نباشید . هر چه سریع تر و زودتر خود را به محل امنی برسانید .

2- اگر در اطراف شما افرادی هستند که از این مسئله اطلاع ندارند . با عمل خود به آن ها اطلاع دهید تا آن ها هم خود را به محل امن برسانند .

3- با حریق مواد منفجره مبارزه نکنید .

4- در صورت امکان مواد سوختنی را از محیط دور نمایید .

الف : مشخصات کلی

مواد برای حریق به اکسیژن هوا نیاز دارند ولی مواد منفجره مواد قابل احتراقی می باشند  که برای احتراق به اکسیژن خارج از خود ( هوا ) نیازی نداشته بلکه این عنصر ( اکسیژن ) در درون آن ها موجود است .

مواد منفجره ترکیب ناپایداری است از مواد قابل احتراق ( بیشتر کربن و هیدروژن ) با مواد اکسید کننده وبا تجزیه به عناصر ساده تر شروع و به ترکیب آن ها به صورت مواد پایدار خاتمه می یابد . بنابراین ماده منفجره ماده ای است که در آن احتراق کامل صورت گیرد و به عبارت دیگر ماده اکسید کننده آن اکسیژن کافی برای تبدیل کلیه اتم های کربن و هیدروژن به Co2  و H2O داشته باشد .

ماده منفجره ماده بسیار حساس و خطرناک می باشد مانند نیتروگلیسرین که معادله تغییر شیمیائی آن به شکل زیر می باشد :

2 C3H5(NO3)2 ——  6 CO2+ 5 H2O + 3N2 +O    

در نیترو گلیسرین حتی بیش از نیاز اکسیژن وجود دارد و از این رو آن را با مواد خنثی به کار می برند تا خطر آن کم تر شود .

در نیترو گلیسرین حتی بیش از نیاز اکسیژن وجود دارد و از این رو آن را با مواد خنثی به کار می برند تا خطر آن کم تر شود .

با اهمیتی که در مورد مواد منفجره به عامل ایمنی می دهند باعث شده که مقدار اکسیژن درون آن را به اندازه نصف مورد احتیاج اتم های کربن در نظر گیرند .

مقدار اکسیژن درون مواد منفجره نشان دهنده حساسیت مواد منفجره می باشد .

همچنین تغییر شیمیائی ناگهانی و بالا رفتن سریع درجه حرارت به حدود 4000 درجه سانتی گراد تولید فشار زیادی می نماید که به صورت امواجی با فرکانس و سرعت زیاد به اطراف پخش می شود .

مواد منفجره انواع فراوان دارد بعضی ترکیبات ساده و برخی ترکیبات پیچیده دارند .

فایل پیوستی  زیر شامل خطرات جامع مواد منفجره از جمله باروت سیاه ، فولمیکوتون ، نیتروگلیسیرین ، دینامیت ها ، نیتروژلاتین و ……. است در صورت تمایل به آگاهی از خطرات و نکات ایمنی مواد منفجره می توانید فایل پیوستی زیر را دانلود کنید .

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *