آشنایی با مدل reason در وقوع حوادث

آشنایی با مدل Reason درباره ی وقوع حوادث

آشنایی با مدل Reason درباره ی وقوع حوادث

فهرست مطالب:

  • مدل Reason درباره وقوع حوادث
  • عناصر یک سیستم تولیدی
  • تجزیه یک سیستم تولیدی
  • نقاط قوت و ضعف مدل Reason

مدل Reason درباره وقوع حوادث

به طور کلی این سیستم ها برای صنعت تولید انرژی هسته ای توسعه داده شده است, رویکرد reason برای وقوع حوادث مبتنی بر این فرض است که عناصر پایه ای در همه ی سازمانها وجود دارد که باید با هم به طور هماهنگ کار کنند به خصوص اگر لازم باشد که عملیات ایمن و کارآمد رخ دهند. در مجموع این عناصر یک «سیستم مولد» ا ایجاد می کنند همانند که در شکل زیر نشان داده شده است. مبتنی بر این مدل, صنعت حمل و نقل هوایی می تواند بعنوان یک سیستم مولد پیچیده در نظر گرفته شود که محصول آن رفتار امن عملیات پرواز است, صرفه نظراز اینکه برای حمل و نقل, تفریح و سرگرمی و یا دفاع است. از آنجایی که در رابطه با هر سیستم مولد, یکی از عناصر کلیدی, فعالیت اپراتورهای خط مقدم است ( خلبان, در مورد حمل و نقل هوایی) در پایان نیز در نظر گرفته می شود. این فعالیت ها «فعالیت های تولیدی» نامیده می شوند که به نوبه خود به ادغام موثر عناصر مکانیکی و انسانی در داخل سیستم نیاز دارند و در میان موارد دیگر, می توان به روابط خلبان, خود خلبان اشاره کرد که به رفتار خوب ایشان, عملیات پرواز خوب انجام می شود.

 

قبل از اینکه فعالیت های تولیدی بتوانند رخ دهند «پیش شرط های» خاص مانند تجهیزات قابل اعتماد و به خوبی نگهداری شده و یک نیروی کار به خوبی آموزش دیده و حرفه ای باید وجود داشته باشند. پس از اینها, چند خلبان به طور مستقل وجود دارند که صاحب شرکت هواپیمایی و یا ناوگان هواپیمایی خود هستند. آنها از روی وظیفه شناسی در یک سازمان کاملا  ساختار یافته کار می کنند که این سازمان به مدیریت موثر و نظارت دقیق نیاز دارد. علاوه بر این چنین مدیریت و نظارتی در سراسر بخش های متعدد در درون سازمان ها لازم است.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *