متو اکسید کربن (CO)

پاورپوینت گاز منو اکسید کربن (CO)

پاورپوینت گاز منو اکسید کربن (CO)

(PowerPoint carbon monoxide (CO

مقدمه


منقل كرسى با سوخت ذغال چوب، بخارى نفتى و گازى، شومينه هاى گازى و هيزمى، چراغ هاى خوراك پزى و بخارى هاى نفتى دستى و آبگرمكن هاى نفتى و گازى وسايل گرمازايى هستند كه معمولاً گاز منوكسيد كربن توليدمى كنند كه اين گاز فوق العاده خطرناك، سمى و كشنده است .

حال آنكه سوختن كامل هنگامى صورت مى گيرد كه اكسيژن كافى وجود داشته باشد به هرحال در وسايل حرارتى هواى مورد نياز بايد از محيط تأمين شود و گازهاى سمى ناشى از سوختن مثل گاز كربنيك ومنوكسيد كربن بايد در بيرون از محيط كاملاً تخليه شود.
معمولاً در بخارى ها و آبگرمكن هاى دودكش دار بدون نقص عمل تهويه به خوبى از طريق دودكش انجام مى شود اما در وسايل گرمازا با شعله باز و بدون دودكش مثل بخارى هاى دستى و يا كرسى هاى ذغالى اين شرايط وجود ندارد، به همين خاطر اين وسايل اكسيژن لازم براى سوختن را از همان محيط مى گيرند و طبعاً گازهاى سمى حاصل از سوختن را نيز به همان محيط بر مى گردانند كه بسيار خطرناك و مرگ آور است.

اين گاز بسيار سمى، بى رنگ، بى بو و بى طعم است. اگر چه سبكتر از هوا است اما قابليت انتشار آن در محيط بسيار زياد است. به همين دليل در تمامى نقاط اتاق (بالا و پائين) بسرعت پراكنده و متراكم مى شود. از سوى ديگر هموگلوبين خون ميل تركيبى زيادى با اين گاز دارد به طورى كه 2۰۰ برابر ميل تركيبى آن با اكسيژن است وقتى اين تركيب صورت مى گيرد اكسيژن ديگر به بافت هاى بدن نرسيده، بنابراين خيلى سريع باعث مسموميت و فلج سلسله عصبى شده و قدرت هر گونه كارى را از فرد سلب مى كند و در نهايت قربانى به خواب رفته و بطور تدريجى به مرگ آرام، تن مى دهد.
در بسيارى از موارد كه مسمومين از سوى افراد ديگر نجات يافته اند ابراز داشته اند كه احساس نوعى سردرد و بى حالى كرده اند و تلاش براى بازكردن در يا پنجره و رساندن خود به هواى آزاد از سوى آنها بى نتيجه مانده است.


مهم ترين عامل وقوع اين نوع حوادث ضعف سيستم هاى ايمنى كامل در وسايل حرارتى دودكش دار، بى احتياطى شهروندان و نيز رعايت نكردن موازين ايمنى است. با اين كه هر ساله كارشناسان آتش نشانى در اين باره هشدارهاى لازم را ارائه كرده اند اما متأسفانه برخى شهروندان بدون توجه به مسائل ايمنى خود عامل بروز اين نوع حوادث دلخراش مى گردند.

مباحث:

  • علایم گاز گرفتگی
  • نگاهي به آمار موجود در ايران
  • هشدارهای مهم
  • نمودار تلفات مربوط به گاز گرفتگی
  • نگاهي به آمار موجود در سطح جهان
  • بررسي عواملي كه در ايجاد گازگرفتگي با گاز CO نقش دارند از طريق ترسيم نمودار Fish-Bone
  • راهكارهاي پيشنهادي براي پيشگيري از وقوع گازگرفتگي هاي ناشي از گاز CO

برای دانلود کلیک کنید

 

پاورپوینت گاز منو اکسید کربن (CO)
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید