ارزیابی پوسچر به روش ROSA

ارزیابی پوسچر به روش ROSA

ارزیابی پوسچر به روش ROSA 

Postural assessment by ROSA

مقدمه و هدف:

این روش با هدف تعیین سریع خطرات آسیب های اسکلتی- عضلانی مرتبط با وظایف اداری و وظایف با کامپیوتر،طی سال های 2011-2012 توسط مایکل سون و همکارانش در دانشگاه ویندزور کانادا انتشار یافت. در بیست سال اخیر کار با کامپیوتر به طور چشمگیری افزایش یافت و علاوه براین از زمان آغاز استفاده از کامپیوتر افزایش مشابهی در تعداد ناراحتی های اسکلتی- عضلانی گزارش شده است. از جمله روش هایی که جهت ارزیابی تعامل انسان با کامپیوتر در محیط های اداری به کار رفته است می توان به روش رولا  اشاره نمود. روش رولا بیشتر بر روی وضعیت اندام های فوقانی بدن متمرکز شده است و در استفاده از این روش تأثیر مستقیم تجهیزات اداری ( مانند صندلی ، مانیتور ، تلفن و…… )  بر روی انسان لزوما مشخص نمی گردد.  همچنین چک لیست هایی که جهت بررسی ایستگاه های کار اداری طراحی شده اند فاقد سطح اقدام اصلاحی بوده و از طرفی نمی توان بین نتایج حاصل از آن ها و ناراحتی کارکنان به طور مستقیم همبستگی ایجاد نمود .

در روش ROSA  که یک روش جدید در ارزیابی ارگونومیکی محیط های اداری و کار با کامپیوتر است ، محدودیت های روش RULA و چک لیستهای ارزیابی برطرف شده است. در این روش امکان ارزیابی پوسچر بدنی ،تجهیزات اداری و ارتباط امتیاز نهایی با میزان ناراحتی بدنی افراد و ارائه ی سطح اقدام اصلاحی مورد نیاز فراهم شده است.

کاربرد در مشاغل و محیط های اداری:

 • روش ROSA را می توان در محیط های کاری اداریو وظایف کار با کامپیوتر به کار برد.

نقاط قوت:

 • در نظر گرفتن تاثیر وضعیت طراحی و چیدمان تجهیزات اداری ( صندلی ، مانیتور ، موس ، کیبورد و تلفن ) بر روی اپراتور ( این ویژگی در روش RULA وجود ندارد )
 • در نظر گرفتن مدت زمان استفاده از تجهیزات اداری درطول روز.
 • ارائه نتایج کمی وسطح اقدام اصلاحی(این ویژگی در چک لیستهای ارزیابی کار با کامپوتر یا وظایف اداری وجود ندارد.)

محدودیت ها:

محدودیت خاصی برای این روش وجود ندارد.

ممکن است در مواردی که ایستگاه های کاری قابل تنظیم باشند ، امتیاز نهایی ROSA از 7 ( در مقیاس 10 امتیازی ) تجاوز نکند ، البته این امر محدودیت بحرانی برای این روش تلقی نمی گردد .

مثلا برای رسیدن به امتیاز 8 در روش ROSA شرایط ذیل باید وجود داشته باشد ؛

 • ارتفاع نشستگاه صندلی بالا باشد بطوریکه پاهای اپراتور روی زمین قرار نداشته باشد .
 • تداخل سطح زیرین میز با پاهای اپراتور
 • صندلی قابلیت تنظیم نداشته باشد .
 • طول ( عمق ) نشستگاه صندلی زیاد و غیر قابل تنظیم باشد و اپراتور بطور پیوسته 1.5 ساعت با کامپیوتر کار کند .
 • سناریوی فوق برای کارکنانی که از لحاظ قد کوتاه تر از از میانگین جمعیت هستند و کسانی که از صندلی غیر قابل تنظیم استفاده می کنند واقعی می باشد .

فایل پیوستی زیر نحوه ی کامل ارزیابی پوسچر به روش ROSA را نشان می دهد . در صورت تمایل می توانید فایل پیوستی زیر را دانلود کنید .

این مطلب بروزرسانی شده است و علاوه بر موضوعات بالا, فایل پاورپوینت ابن روش در 23 اسلاید پیوست شده است.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ارزیابی پوسچر به روش ROSA
رتبه 3 از بین 2 رای

  جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
  با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید