ایمنی اسیدها و بازهای خورنده

مقدمه و تعاریف سم شناسی قاسمخان

مقدمه و تعاریف سم شناسی قاسمخان

Introduction and Definitions Toxicology Qasmkhan

سم شناسی در واقع مطالعه اثرات سوء مواد شیمیایی روی ارگانیسم های زنده است. این اثرات به اشکال مختلف, از یک مرگ سیرع تا تغییرات بسیار جزیی که ممکن است پس از سال ها قابل تشخیص گردد, نمایان می شود.

تاریخچه سم به زمان های خیلی دور بر می گردد. غارنشینان گیاهان و حیوانات سمی را شناخته بودند و از سموم برای شکارو همچنین در سلاح های خود استفاده می کردند. نوشته های مربوط به 1500 سال قبل از میلاد نشان میدهد که شوکران, تریاک و فلزات معینی برای سموم کردن دشمنان و همچنین اعدام مجرمین استفاده شده است. با گذشت زمان, استفاده از سموم بیستر شد و سفسطه های زیادی با آن به عمل آمد تا اینکه بالاخره پس از دوره وسطی و شروع روشنفکری, فرضیه های اساسی در علم سم شناسی شکل گرفت.

پاراسلسوس (1541-1493) برخی از مواد شیمیایی را که در گیاهان سمی وجود داشت, شناسایی کرد و بیان داشت که پاسخ انسان به این مواد بستگی به مقدار ماده ای دارد که وارد بدن می شود. مطالعات او مشخص کرد که مقادیر خیلی کمی از مواد سمی, ممکن است بی ضرر و یا حتی مفید هم باشند. در حالیکه مقادیر بیشتر می تواند سمی بوده و باعث مسمومیت شود. امروزه این اصل را بعنوان ارتباط بین دوز و پاسخ می دانیم که یک مفهوم اساسی در علم سم شناسی است.

موضوعات:

  • سم و مسمومیت
  • منحنی های دوز پاسخ
  • براورد اثرات سمی یک ماده
  • شاخص درمانی
  • LOAEL و NOAEL
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *