نوبت کاری

فاکتورهای انسانی

فاکتورهای انسانی

Human Factors

امروزه پیشرفت های وسیعی در جهت ارتقا قابلیت اعتاد به سیستم های سخت افزاری و همچنین نحوه ارزیابی آنها بعمل آمده است. ولی در محل هایی که انسان با سیستم مواجهه دارد سیستم ها ممکن است بیشتر دچار نقص شوند. به طور کلی قابلیت اعتماد به انسان در مقایسه با سخت افزارها کمتر و نحوه کنترل نیز دشوارتر می باشد.

چنانچه یک قطعه از سخت افزاری تحت تحریک قرار بگیرد همواره پاسخی که به نسبت به آن تحریک در یک قطعه ایجاد می شود یکسان خواهد بود و در روزها و سالخای آینده تغییری نخواهد داشت مگر اینکه قطعه سخت افزاری دچار نقص گردد. حتی زمان بروز نقص نیز در سخت افزار, حالات شکست, نرخ تعداد وقوع و تاثیرات ان نقص بر سیستم را می توان با درجه معقولی از دقت پیش بینی نمود.

به هر حال تجزیه و تحلیل عوامل انسانی بسیار سخت تر می باشد. یک محرک معلوم در یک فرد یا گروهی از افراد ممکن است پاسخ متفاوتی را در طول زمان ایجاد کند که این موضوع به دلیل وجود فرایند های واسطه ای می باشد.

موضوعاتی که در اینجا به ان پرداخته شده است به قرار زیرند:

  • مقاومت در برابر استرس ها و فشارهای وارده و حالات شکست
  • میزان خطاهای انسانی
  • بر آورد میزان خطای عملکرد انسان
  • اولویت بندی در ایمنی سیستم
  • کاربرد فاکتورهای انسانی برای طراحی های مهندسی
  • کلیشه های رفتاری
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
فاکتورهای انسانی
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید