مخاطرات و آلودگی های محیط کار

مجموعه راهنما و مقررات بهداشت و مخاطرات شغلی

مجموعه راهنما و مقررات بهداشت و مخاطرات شغلی

Help set rules and health and occupational hazards

مقدمه:
همه ساله صنايع مختلف كشور، مبالغ هنگفتي بابت غرامت هاي دستمزدي ناشي از ايام بيماري و نقص عضو بدليل وقوع حوادث كار هزينه مي نمايند از اينطريق خساراتي نيز به نيروي كاري جامعه وارد مي گردد.
چنانچه در صنايع برنامه و روشهاي بهداشتي، ايمني و زيست محيطي در هر مرحله از عمليات با نگرش پيشگيرانه و تقويت تمهيدات كنترلي آسيب ها، بيماريها، آلاينده ها و هرگونه مخاطرات احتمالي به اجرا درآمده صحت اجراي آنها قوياً پيگيري گردند ديگر با پيامدهاي ناگوار روبرو نحواهند بود. وضع قوانين و مقررات، تدوين اصول و ضوابط بهداشتي و معيارها در محيط هاي كار همچنين اطمينان از صحت اجراي هريك از طريق دستگاههاي نظارتي از عوامل مؤثر در كاهش اين معضلات محسوب مي شود. اين مهم كارشناسان و متخصصين بهداشت در صنعت نفت را برآن داشت كه به گردآوري و تدوين يك مجموعه جامع كه در آن به اهم نكات و موارد مندرج در آئين نامه ها و مقررات بهداشتي داخل و خارج از كشور اشاره شده است بپردازد تا گامي در راستاي بهبود شرايط محيط كار و ارتقاء فرهنگ بهداشت برداشته شود. اين مقررات با تلاش و كوشش كارشناسان كميته تخصصي بهداشت وزارت نفت متشكل از نمايندگان شركتهاي وزارت نفت جهت در اختيار قراردادن يك مجموعه كامل از مقررات بهداشت HSE اصلي صنعت نفت و اداره كل حرفه اي، بهداشت عمومي و بهداشت محيط تهيه شده است. سهم عمده اي از اين اقدام شايسته حاصل اهتمام كارشناسان شركت ملي گاز بعنوان متولي در امر تهيه مقررات بهداشتي صنعت نفت بوده است كه HSE بهداشت و مسئولين بدينوسيله از ايشان تقديري ويژه بعمل مي آيد.

این مجموعه دارای بخش های مختلفی است که بخش اول آن شامل هفت فایل به موضوعات زیر است:

  1. راهنمایی مقررات بهداشت (حرفه ای و محیط) در صنعت نفت
  2. راهنماي ارزيابي ريسك بهداشتي ناشي از مواجهه با مواد شيميايي
  3. راهنمای مدیریت ریسکهای بهداشتی در صنعت نفت
  4. اندازه گیری WBGT و ارزیابی خطرات ناشی از گرما
  5. راهنمای شناسایی مخاطرات بهداشتی
  6. راهنمای شناسایی و ارزیابی خطر
  7. راهنمایی اندازه گیری روشنایی

بخشهای بعدی هم در روزهای آتی در سایت قرار می دهم.

در فایل راهنمایی مقررات بهداشتی صنعت نفت تقریبا به تمام بخش های مختلف شرکت اشاره کرده است که از ان راهنمایی ها می توان برای سایر مراکز دیگر نیز استفاده کرد.

پارت اول را در لینک زیر به صورت مستقیم می توانید دانلود کنید:

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *