ایمنی سیستم های تحت فشار

چک لیست ممیزی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت

چک لیست ممیزی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت

Health and safety management system audit checklist 

امروزه سازمان ها دریافته اند كه در انجام كلیه امور همواره پیشگیری از طریق اجرای یك سیستم مدون و كارآمد بسیار مناسب تر از روش های اصلاح بعد از برخورد با شرایط غیرایمن و پس از وقوع حادثه است بنابراین روز به روز نیاز به ایجاد یك سیستم مدیریت ایمنی در سازمان هابیشتر احساس گردید اولین گامی كه در این زمینه، یعنی تدوین یك سیستم استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی برداشته شد تدوین استاندارد BS 8800:1996 توسط موسسه استاندارد انگلیس بود با ارائه این استاندارد نیاز به یك استاندارد بین المللی در این زمینه بیشتر احساس گردید وچند موسسه استاندارد ملی از جمله موسسه استاندارد ایرلند ،آفریقای جنوبی ،انگلیس ،مالزی و چند شركت معتبر بین المللی ثبت و صدور گواهی نامه در اقدامی مشترك نسبت به تهیه و تدوین استانداردOHSAS 18001 :1999 و راهنمای آن OHSAS 18002 :1999 اقدام نمودند سریOccupational Health and safety ) OHSAS 18000) در پاسخ به نیازهای مبرم مشتریانی تدوین شده است كه خواستار استقرار یك سیستم استاندارد و مشخص بهداشت و ایمنی شغلی بودند كه بتوان آنرا ارزیابی كرد و همچنین گواهینامه مربوطه را اخذ نمود.

یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، سازمان را در شناسایی ، حذف و یا به حداقل رساندن ریسک های مرتبط با بهداشت و ایمنی کارکنان خویش و سایر طرف های ذینفع که در معرض ریسک هایOH&S قرار دارند یاری می نماید. استاندارد OHSAS 18001 مشخصات دقیقی را جهت طراحی یک سیستم مدیریت OH&S ارائه می دهد. ساختار استاندارد OHSAS 18001 در واقع در مسیری باز و منعطف را برای هر سازمانی که بخواهد آن را تحقق دهد، فراهم می آورد. فرایند ممیزی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد OHSAS 18001 مشابه با فرایند ممیزی سیستم های مدیریت کیفیت بر اساس ISO 9001 می باشد.

اهمیت منابع انسانی و حفظ سلامت و نشاط و ایمنی آنها از جمله معیارهای اصلی شرکت سیمان داراب می باشد.از این رو شرکت سیمان دارب در سال 84 موفق به اخذ استاندارد OHSAS18001 از شرکت DNV گردید وتاکنون پایبند به این استاندارد بوده و توانسته است خود را ملزم به حفظ الزامات این استاندارد نماید.

این چک لیست از 106  سوال تشکیل شده است که تمام جوانب ممیزی سیستم را مورد بررسی قرار داده است با بررسی این سوالات می توانید ریسک های سیستم را شناسایی و به حداقل برسانید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

جمشیدی, کارشناس بهداشت حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. امید است که به کمک همه جوابگوی دوستان و همکاران عزیز باشم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *