درسنامه عوامل شیمیایی زیان اور محیط کار

ایمنی جامدات خطرناک

ایمنی جامدات خطرناک (Hazardous Solid Safety)

جامدات خطرناک تقسیم بندی های نختلی دارد که عبارتند از جامدات قابل اشتعال٬ مواد خود به خود قابل اشتعال و موادی که در برابر آب واکنش نشان داده و گاز هیدروژن تولید می کنند و موجب انفجار می شوند و ممکن است سمی و یا غیر سمی باشند.

از مهمترین جامدات خطرناک فلزات قابل اشتعال و باریم پرکلرات می باشد که به توضیح این دو دسته از جامدات می پردازیم.

فلزات قابل اشتعال

این فلزات شامل عناصر گروه یک٬ دو و سه جدول تناوبی می باشد. عناصر گروه اول و دوم به سهولت با هوا ترکیب شده٬ با آب واکنش شدید داشته و بخارات آن روی سیستم تنفسی تاثیر منفی دارد. همچنین گرد و غبار عناصر گروه سوم در هوا تشکیل مخلوط انفجاری می دهد. جهت اطفاء حریق هر سه گروه نباید از آب استفاده کرد بلکه باید از پودر یا ماسه صد در صد خشک و یا گرافیت استفاده نمود.

گروه فلزات قابل اشتعال: پارافرمالدهید٬ پارافرم٬ نفتالین٬ سولفور٬ پودر سیلیکون٬ دی بوتیلین اکسید٬ ۱و۳ بیس ۰کلرومتیل) بنزن٬ ۳و۴ دی متوکسی انیلین٬ بورون هیدرید٬ تری متیل امین٬ ۵-ایندانول و …

برای دیدن ادامه مطلب فایل پیوستی را دانلود کنید

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید


مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *